Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayata bağlayan doktor akciğer nakli bekliyor

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi’ndeki asistanlığı sırasında akciğer nakli hastalarına da bakan Dr. , acil akciğer nakli için sıraya alındı

Giriş Tarihi: 5.8.2017
Hayata bağlayan doktor akciğer nakli bekliyor
Bir çocuk babası 30 yaşındaki Kardiyoloji Uzmanı Dr. , akciğer nakli olmak için uygun bir vericinin çıkmasını bekliyor. Genç doktorun 29 yaşındaki hemşire eşi Hacer Demiröz Demirel, "Eşime verilecek organ sadece eşimin hayatını kurtarmayacak. Eşim kardiyoloji hekimi ve pekçok hayat kurtaracak. İnsanlar bunun bilincinde olsalar her şey çok farklı olabilir" dedi. Dr. Muhittin Demirel, bir aydır Ankara'da ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakımda ECMO (Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyonu) cihazına (yapay akciğer cihazı) bağlı hayatını sürdürüyor.

LİSTEDE BİRİNCİ SIRADA
Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Paç, konuyla ilgili SABAH'a yaptığı açıklamada, "8 aylık genç kardiyoloji uzmanı 30 yaşındaki Muhittin Demirel, Ulusal Organ Bekleme Listesi'nde birinci sırada. Acil kadavradan akciğer vericisine ihtiyacımız var. Demirel, bir zatürre geçiriyor ve iyileşme olmuyor. Akciğerleri harap oluyor. Bir aydır hastanemizde ve ECMO cihazına bağlı bilinci açık şekilde (yapay akciğer cihazı) yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. Son şansı nakil. Bu cihazın uzun süre kullanımında dezavantajları var. Kan parametreleri günden güne kötüleşiyor, böbrek yetmezliği hatta çoklu organ yetmezliğine doğru gidişat var."

'PATLAMAYA HAZIR BOMBA GİBİ'
Eşinin asistanlığı sırasında pekçok akciğer nakilli hastayla ilgilendiğini belirten hemşire Hacer Demiröz Demirel, yaşadıkları süreci şu sözlerle anlattı: "Viral bir enfeksiyona bağlı, nedeni belli olmayan bir zatürre geçirdi. Bunun sonucunda akciğerlerini kaybetti. 30 Haziran'dan beri yoğun bakımda. Çoklu organ yetmezliğine gidilmemesi için 15 Temmuz'da ECMO cihazına (yapay akciğer cihazı) bağlandı. Cihaza bağlanmasaydı şuan hayatta olmayacaktı. Hâlâ solunum cihazına ve yapay akciğer makinesine bağlı. Kendi akciğerleri devre dışı, kullanılamıyor. Karaciğer ve böbrek sorunları da başladı. Zaman zaman uyutuluyor. Nakil tek ve son şansı. Nakil kararında bugün beşinci gün, karar yeni çıktı. Acil nakil çağrısında bulunuldu. Bu sürede bir dönor çıktı ama aile ikna olmadı, bağış yapmadı. Eşim patlamaya hazır bir bomba gibi, her an her şey olabilir ama... Ümidimizi kesmiş değiliz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata bağlayan doktor akciğer nakli bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN