Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geç doğurmak ve emzirmemek meme i riskini artırıyor!

Giriş Tarihi: 12.10.2017 14:44 Güncelleme Tarihi: 12.10.2017 14:51
Geç doğurmak ve emzirmemek meme kanseri riskini artırıyor!

Prof. Dr. Gülçelik, "Doğurganlık yaşının 30'un üzerine çıkması, emzirme süresinin kısalması meme i görülme sıklığını artırıyor" dedi

40 YAŞ ÜSTÜ MEME KANSERİ RİSKİ ARTIYOR

AA'nın haberine göre; özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda meme i riski görülme sıklığının daha çok arttığına işaret eden Gülçelik, "Doğurganlık yaşının 30'un üzerine çıkması, emzirme sürelerinin kısalması, meme kanseri görülme sıklığını artırıyor. Sosyo kültürel düzeyi yüksek toplumlarda ilk sıradaki kanser, meme kanseri olarak devam edecek" dedi.

"KANSER TANISI KONULAN HERKES MEMESİNİ ALDIRMAK ZORUNDA DEĞİL"

Gülçelik, meme kanserinin erken tanı konulabilen ve çok rahatlıkla tedavi edilebilen kanser türü olduğunu söyledi. Meme kanserinde en önemli tedavi basamağının meme cerrahisi olduğunu dile getiren Gülçelik, radyoterapi, kemoterapi, hormoterapi gibi tedavi seçeneklerinin de bulunduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Gülçelik, meme kanserindeki en önemli tedavi seçeneklerinden olan cerrahinin estetik kaygıya yol açtığını belirterek, "Hastalar üzerinde oluşan memenin alınması korkusu tanı almayı da geciktirebiliyor. Genç yaşlarda görülmeye başladıkça bu korku daha da artıyor. Kanser tanısı konulan her hastanın memesi alınmak zorunda değil" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geç doğurmak ve emzirmemek meme kanseri riskini artırıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN