Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl geçer? Bahar yorgunluğu belirtileri nelerdir?

Başta yorgunluk, halsizlik, sabah yataktan kalkamama, zor uyanma gibi durumlar belirtileri nelerdir? sorusunun yanıtı olarak karşımıza çıkar. Bahar yorgunluğu bazı kişilerde yoğun olarak yaşamaktadır bazı kişiler ise bu durumu daha hafif geçirmektedir. Bahar yorgunluğunu atmanın en genel yollarından biri alınan vitamin desteğidir. Vitamin eksikliği olmaması için vitamin takviyeleri yapılmalıdır, öncelikle vitamin desteği doğal yollarla bol sıvı alma, vitamin içeren besinler tüketme şeklinde tavsiye edilir. Havaların ısınmasıyla birlikte insan vücudunda su kaybı da görülebilir su kaybının getirdiği halsizlik, yorgunluk da bireyi olumsuz etkileyebilir.

Giriş Tarihi: 14.3.2018 15:42
Bahar yorgunluğu nasıl geçer? Bahar yorgunluğu belirtileri nelerdir?

BAHAR YORGUNLUĞU NASIL GEÇER?

Vatandaşların hayatına olumsuz etki eden bu sendrom; bireyin günlük işleyişini de bozmaktadır. Bu yüzden vatandaşlar; "Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir?" sorusunun cevabını aramaktadır... Bol sıvı almak, günde iki litre su içmek, demir takviyesi alıp, B vitamini almak bahar yorgunluğuna karşı alınan önlemler olarak ifade edilir. Eğer yorgun ve bitkin halleriniz uzun zamandır sürüyorsa dikkat! Bahar yorgunluğu, üç beş gün ile 10 gün arasında ve hafif bir şekilde daha önce olduğu gibi seyrediyorsa bundan endişe duymak gerekmez fakat bu sefer daha uzun, daha şiddetli bir şekilde sürüyorsa bahar yorgunluğudur demeyip en yakın uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Bahar yorgunluğunda uzmanların ortak görüşü olarak kabul edilebilir süre 2 haftadır. Bahar yorgunluğunda uzmanların ortak görüşü olarak kabul edilebilir süre 2 haftadır. Bahar yorgunluğu olarak düşündüğünüz vücud bozukluklarınızın süresi 2 haftayı geçerse; kan şekerinize baktırmanız, tiroid bezlerinizi kontrol ettirmeniz, böbrek üstü bezlerinizin fonksiyonlarını inceletmeniz gerekir. Şikayetleriniz sonlanmazsa bu incelemeleri yaptırdığınız takdirde bahar yorgunluğu adı altında hissettiğiniz hormonel bozuklukların altında yatan ana nedeni de öğrenebilirsiniz.

BAHAR YORGUNLUĞUNA NE İYİ GELİR?

Şikayetleriniz bir türlü sonlanmıyorsa hayat formunuzu güncellemeniz gerekmektedir. Bununla birlikte yapılması gereken en önemli şeylerden biri düzenli egzersizdir. Vücut direncini yükseltmek ve bahar yorgunluğu gibi sendromlardan çıkabilmek adına her gün olmasa bile haftanın 4 veya 5 günü en az 30 dakika açık havada tempolü yürüyüş yapılmalıdır. Bu egzersizin süresi haftada 150 dakika olarak ifade edilmektedir. Sebze ağırlıklı beslenilmeli, meyve tüketimi yapılmalı ve günde en az 2 litre su içilmelidir. Hayatımızı daha güzel daha sağlıklı şekle sokacak bu düzenlemeleri hayata geçirirsek; organizmanın mevsimsel değişim yüzünden yaşadığı sorunlara da engel olmuş oluruz.

Düzenli egzersizlere rağmen tüm bu sağlıklı beslenmelere ve bolca sıvı tüketimlerine rağmen bu şikayetlerimiz ve problemlerimiz geçmiyor diyorsanız tüm bunlar sonucunda uzman doktorunuza gidip; bu sıkıntıların altında yatan organik veya psikolojik faktörleri öğrenmeli tedavi sürecinizi buna göre şekillendirmelisiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahar yorgunluğu nasıl geçer? Bahar yorgunluğu belirtileri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN