Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liseli öğrenciler, Avokado çayının kolon kanserini yendiğini ispatladı!

Liseli iki genç, yaptığı çalışmalar sonucu avokadonun kolon kanserini yendiğini ortaya çıkardı. hücrelerini öldüren avokado, hastalarına umut oldu.

Giriş Tarihi: 14.3.2018 12:11 Güncelleme Tarihi: 14.3.2018 15:17
Liseli öğrenciler, Avokado çayının kolon kanserini yendiğini ispatladı!

AVOKADO YAPRAĞI ÇAYI

Liseli iki öğrenci, avokado yaprağı çayının kolon kanseri hücrelerini yüzde elli oranında öldürdüğünü ilmen tespit etti. Lise öğrencisi Ceren Doğru ve Sadife Keskin, kolon kanseri üzerinde yaptıkları çalışmayla kanser hastalarına umut oldu. Yaptıkları çalışmalarla avokado yaprağı çayının kolon kanseri hücrelerini yüzde 50 oranında öldürdüğünü tespit eden öğrenciler, bundan sonra avokado yaprağındaki hangi maddenin kolon kanseri hücrelerini öldürdüğünü belirlemek için araştırma yapacak.

KOLON KANSERİ HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR!

Eskişehir Anadolu Üniversitesinden aldıkları kolon kanseri hücrelerinin üzerine avokado yaprağı çayı enjekte eden öğrenciler, yaptıkları çalışmalar neticesinde bu çayın kolon kanseri hücrelerini yüzde 50 oranında öldürdüğünü tespit etti.

Bu çalışmalarıyla Uludağ Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen "49. Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması Bölge Sergisi"ne katılan gençler, başarı kazanmayı hedefliyor.

Biyoloji Öğretmeni Emine Erdağ, "Öğrencilerimizin katkısıyla TÜBİTAK proje yarışmasına istedik. Öğrencilerimiz avokado meyvesine çok meraklıydı. Daha sonra çalışmalar ilerledikçe avokado yaprağı çayının faydalarını incelediler. Bu yaprakla kolon kanseri arasındaki ilişkiyi merak ettik.

Anadolu Üniversitesi bize kolon kanseri hücreleri verdi. Biz de avokado çayını evdeki usul gibi demleyerek hücrelere verdik. Bu çayın kanserli hücreleri yarı yarıya öldürdüğünü gözlemledik. Bu bizim için kıymetliydi. Bu yaprağın içindeki hangi etken maddenin kanserli hücreleri öldürdüğünü araştırmak istiyoruz. Bundan sonraki çalışmalarımız bu yönde olacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liseli öğrenciler, Avokado çayının kolon kanserini yendiğini ispatladı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN