Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yürümek bakın neye yol açıyor!

Dermatoloji Uzmanı Dr. , her cins, boy ve birçok farklı şekilde ortaya çıkabilen nasırlar bu problemi çekenler için ciddi bir sıkıntı, kötü bir görüntü ve yoğun bir sorun haline geldiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 12.4.2018 10:12 Güncelleme Tarihi: 12.4.2018 10:16 ABONE OL
Yalın ayak yürümek bakın neye yol açıyor!

Nasır aslında ciltte tahriş olan bölgeyi koruma amaçlı oluştuğunu dile getiren Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, "Yani cilt sürtünme veya baskı nedeniyle belli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşarak tepki verir yani nasir oluşturarak o bölgeyi korumaya alır. Bu sebeple nasirin tanımı en basit sekliyle cildin korunma amaçlı olarak kalınlaşmasıdır. Cilt kalınlaşması çoğunlukla ayaklarda meydana gelir ancak sadece ayakta olmayabilir" diye konuştu.

NASIRIN BİR ÇOK BELİRTİSİ VARDIR

Fazla dar veya sıkı bir ayakkabı, sert zeminden oluşabilecek bir sürtünme hatta iki ayak parmağının birbirine yaptığı baskı veya sürtünme nasır oluşumuna zemin hazırlayıcı etkenlerden olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, "Nasırın bir çok belirtisi vardır ama en net belirtisi nasır oluşan bölgede keskin ağrıdır.Hafif nasırlarda basınç ortadan kalktığında ağrı da kaybolur ama derin ve geniş çaplı nasırlarda ağrı daha keskin ve nasir daha rahatsız edicidir. Ağrıyla birlikte bölgede kalınlaşma da baslar.

NASIR TEDAVİSİNE BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTA...

Sıkı ayakkabılar,ayak yapısına uyumsuz ayakkabılar,yüksek topuklu ayakkabılar,yalın ayak yürümek,ayak parmaklarındaki deformasyonlar,ayağın fazla kemikli olması ve yanlış yürüme (basma) hareketi nasır oluşmasına neden olur.

Nasır tedavisine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken nokta, nasiri iltihaplı olan benzerlerinden ayırmaktır. Sorun yaratan şeyin gerçekten nasir olduğuna emin olduktan sonra birçok tedavi sekli uygulanabilir ve aslında nasırların tedavisi oldukça kolaydır.Tedavi sürecinde uzman bir doktora başvurulması gereklidir.

Nasırlarınızı keserek yok etmeye çalışmanın da istenmeyen sonuçları olabilir. Derinizde kesikler oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki ayak sürekli olarak bakterilerin kolayca üreyebilecekleri ilik ve rutubetli bir ortamdır." diye konuştu.


AĞRI NAMAZ VAKİTLERİ
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalın ayak yürümek bakın neye yol açıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN