Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan’ı fırsat bilin sigarayı bırakın

Ramazan’da oruç tutmak güçlü bir irade istiyor. İradesi uzun saatler aç kalacak kadar güçlü olanlar, bu dönemi, yıllardır içtikleri sigarayı bırakmak için de değerlendirebilir. Gün boyu içmediğiniz sigarayı iftardan sonra da yakmayın

Giriş Tarihi: 31.5.2018
Ramazan’ı fırsat bilin sigarayı bırakın
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, tütün ürünleri ve sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yılda yaklaşık 6 milyon kişi hayatını kaybediyor. İnsan sağlığını tehdit eden en yaygın zararlı madde olan sigara nedeniyle, 2025 yılında 10 milyon insanın yaşamını yitirebileceği öngörülüyor.

İÇİNDE BİRÇOK ZARARLI MADDE BARINDIRIYOR
İçindeki birçok zararlı madde nedeniyle bağımlılık yapan sigarayı bırakmak için Ramazan ayı çok uygun bir dönem. Uz. Dr. Murat Apaydın, Ramazan'da sigara bağımlılığından kurtulmak için tavsiyelerde bulundu… Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı araştırmalarda, sigara içenlerin yüzde 70-80'inin sigarayı bırakmak istediği belirlenmiş. Sigarayı bırakmak isteyenlerin yüzde 20-30'unun ise her yıl sigarayı bırakmayı denediği, bunlardan yüzde 3-5'inin sigarayı yardımsız bırakabildiği ortaya çıkmış. Sigara; aslında bir alışkanlık ya da tiryakilik değil, madde bağımlılığıdır. Sigarayı yardım almadan bırakmaya çalışanlar, bağımlılığın psikolojik, davranışsal ve fiziksel etkileri ile başa çıkmak zorunda kalıyor. Psikolojik açıdan sigara içenlerin büyük bir bölümü, duygudurum düzenleyicisi olarak nikotin bağımlısıdır. Konu davranışsal açıdan değerlendirildiğinde ise başkalarını sigara içerken görmek, çay-kahve veya alkol içmek, araba sürmek veya mola vermek gibi çok güçlü tetikleyiciler sigara içme eyleminde etkilidir. Sigaranın fiziksel etkisi de nikotin bağımlığıyla doğrudan alakalıdır. Dopamin gibi kısa süreli mutluluk veren maddeler nedeniyle sigarayı bırakmak daha da zorlaşmaktadır. Ancak sigara tiryakilerini psikolojik bağımlılıktan kurtulabilmesi için herhangi bir ürün ya da destekten söz etmek mümkün değildir. Özellikle psikolojik bağımlılık konusunda ortaya konacak mücadelede özgür irade önemlidir.

YEDİĞİNİZ İÇTİĞİNİZ HER ŞEYİN TADINI KAÇIRIYOR
Ramazan ayı insanların özgür iradelerinin güçlü olduğu bir dönemdir. Sigaranın psikolojik bağımlılığı ile mücadelede Ramazan ayı önemlidir. Yapılan araştırmalar, sigara bağımlılarının büyük bir bölümünün Ramazan ayında bu alışkanlıktan kurtulduğunu gösteriyor. Dolayısıyla Ramazan ayı, sigarayı bırakmak için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bunun için bazı önerilere kulak verilmelidir:
Öncelikle sigarasız ortamlarda bulunulmalıdır.
Oruç açıldıktan sonra hemen sigara içmenin kalp krizine bile neden olabileceği unutulmamalıdır.
Sigara bırakıldığında, kişi yiyecek ve içeceklerin tadını daha çok alır.
Sigara akla geldiğinde bir bardak su içmek veya bir parça kuruyemiş yemek faydalı olabilir.
İftar sonrası yürüyüş yapmak, sigara isteğini azaltacaktır.

İFTARDA BİR TATLI KAŞIĞI BALLA MİDENİZİ KORUYABİLİRSİNİZ
Ramazan'da uzun süren açlık ve susuzluktan mideyi korumak için ham balı sofralardan eksik etmemek gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Emine Burun Güler, oruç tutanların mide sağlıkları için oruçlarını bir tatlı kaşığı balla açmaları gerektiğini söyledi ve "Ramazan'da uzun süreli açlık, mide şikayetlerinin artmasına yol açıyor. Bu şikayetlere doğal çözüm olarak işlenmemiş ham balı alternatif olarak önerebiliriz. Balın; antibakteriyel, antioksidan, prebiyotik etkilerinin yara iyileşmesini hızlandırdığı biliniyor" diye konuştu. Uzun süreli açlığın midedeki asidi artırdığını söyleyen Güler, "Boş mideye alınan ham bal, mide asidini nötralize ederek bizi rahatlatacaktır. Ayrıca hızla kana karıştığı için tokluk uyarısı da beyne daha hızla iletilecektir. Ayrıca orucumuzu açarken bir bardak ılık suya katacağımız bir tatlı kaşığı bal, bağırsaklarımızın daha iyi çalışmasını sağlar" dedi.

NİKOTİN YOKSUNLUĞU ORTADAN KALKIYOR
Nikotin bağımlılığıyla mücadele eden insanların fiziksel açıdan tedavisinde alabildikleri çeşitli destekler bulunuyor. Nikotin bağımlıları; nikotin replasmanı (yerine koyma) ile, çeşitli ürünler ve tabletler sayesinde sigara bağımlılığından kurtulmaya çalışıyor. Nikotin replasman tedavisi (NRT), sigarayı bıraktıktan sonraki dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluğunun ortadan kaldırılması için önemlidir. Bu tedavi yöntemi, hafif derecede bağımlılığı olan kullanıcılar için uygulanmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan’ı fırsat bilin sigarayı bırakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN