Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beynin ödül olarak algıladığı gıdalar...

Yağ ve karbonhidratın bir arada olduğu gıdaların, beynin ödül merkezini harekete geçirdiği tespit edildi. ABD'nin 'nde yürütülen araştırmada, 206 kişiden kendilerine sunulan menüde 10 doların altındaki 39 yiyecekten birini seçmeleri istendi ve bu sırada katılımcıların beyin taramalarına bakıldı. Katılımcıların menüden daha çok yağ ve karbonhidratın bir arada olduğu yiyecekleri seçtiği ve bu yiyecekleri seçerken beynin "ödül" bölgelerinin aktif hale geldiği görüldü.

Giriş Tarihi: 19.6.2018 14:35 Güncelleme Tarihi: 19.6.2018 14:39
Beynin ödül olarak algıladığı gıdalar...

ÇOK YEME İSTEĞİ UYANDIRIYOR

Çalışmada, yağ ve karbonhidratın bir arada olduğu gıdaların yeme dürtüsüne yol açan doğuştan gelen sinyalleri tetikleyerek beynin ödül merkezini harekete geçirdiği belirtildi. Yale Üniversitesi'nin Modern Beslenme ve Fizyoloji Araştırma Merkezinin Direktörü Dana Small, hem yağ hem karbonhidrat içeren besinlerin vücuda daha çok enerji verdiğinin düşünüldüğünü, o yüzden ikisinin bir arada olduğu besinlerin, sadece yağ ya da sadece karbonhidrat içeren besinlere göre daha çok yeme isteği oluşturduğunun belirdiğini ifade etti.

OBEZİTE İÇİN ÖNEMLİ SONUÇLAR

Small, araştırmanın, neden tok oldukları halde insanların yeme isteğinin devam ettiğinin belirlenmesinde ve obeziteyle mücadelede bazı sorulara cevap bulmada önemli rol oynayacağını kaydetti. Araştırmanın sonuçları "Cell Metabolism" dergisinde yayımlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beynin ödül olarak algıladığı gıdalar...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN