Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obezitenin nedenleri nelerdir?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de kuşkusuz obezitedir. Tüm dünyada binlerce insan bu rahatsızlıktan müzdarip durumda. neden olan etmenler şuana kadar tam olarak açıklanamasa da konuyla ilgili belli başlı nedenleri bilinmektedir. İşte obezitenin nedenleri ve bu durumdan kurtulmak için uygulanabilecek uzman tavsiyeleri…

Giriş Tarihi: 30.11.2018 14:38
Obezitenin nedenleri nelerdir?

Obezite çağımızın en büyük rahatsızlıklarından biridir. İnsan yaşamını son derece etkileyen, bireyde özgüvensizlik problemine neden olan, sağlık sorunları ve fiziksel aktiviteleri engelleyici bir hastalıktır. Her ne kadar obeziyete neden olan etmenler tam olarak belli olmasa da belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda sizler için obezitenin nedenleri ve bu durumdan kurtulmak için uygulanabilecek uzman tavsiyelerini hazırladık…

OBEZİTENİN NEDENLERİ

  • Aşırı yemek tüketimi
  • Düzensiz beslenme
  • Yetersiz fiziksel aktivite de bulunmak
  • Hormonal ve metabolik etmenler
  • Sigara ve alkol kullanma
  • Uyku düzeninin bozuk olması

Bireyde obezinin gelişmesi ile ilgili çok sayıda faktör bulunmaktadır. Peki obezite nedir?

Obezite nedir?

Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18'i, kadınlarda ise yüzde 20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Günlük yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, kalp-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezitenin nedenleri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN