Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedenleri nelerdir? – Uykusuzluk nasıl geçer?

Dünya ve üzerinde çok sayıda insan problemi çekiyorlar. Uykusuzluk günümüzün en büyük sorunlarından biridir. Bu problemin birçok nedeni olabilir. Kimisi psikiyatrik kimisi biyolojik nedenlerden dolayı bu problemi çekerler. Bu yazımızda uykusuzluk problemi yaşayan bireyler için çözüm olabilecek faktörleri hazırladık…

Giriş Tarihi: 30.11.2018 14:41
Uykusuzluk nedenleri nelerdir? – Uykusuzluk nasıl geçer?

Uykusuzluk tüm dünyada yaşanan ortak bir problemdir. Çok sayıda kişi günümüz dünyasında uykusuzluk problemi ile karşı karşıya geliyor. Sabah erken saatte işe gitmek zorundasınız ama yorgun olmanıza rağmen uyuyamıyorsunuz. İşte bu problemler her bireyin başına gelebilir. Bu problemler bazen psikiyatrik bazen biyolojik sebeplerden gerçekleşebilir. Öncelikle problemin ana kaynağına inip bu sorunun nedenini öğrenmek gerekmektedir. Sorunun başlıca sebebini öğrendikten sonra gerek psikiyatri gerek doktor yardımıyla sorunu çözmek için çalışmalara başlamak gerekmektedir. Bu yazımızda size uykusuzluk nedenleri ve uykusuzluk nasıl geçer? sorusunun yanıtını hazırladık.

Uykusuzluk nedenleri

Uykusuzluğun belli başlı birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler biyolojik ve psikolojik olarak ikiye ayrılır. Öncelikle sorunun nedenine inmek gerekir. Aşağıda uykusuzluk problemine neden olabilecek sorunları hazırladık;

 • Sigara kullanımı: Sigara kullanımı uykusuzluk problemi çektirebilir. Sigara en az alkol ve sigara kadar uyarıcı bir madde olduğu için bu sıkıntıyı yaşayabilirsiniz.
 • Çalışma saatleri: Eğer ki çalıştığınız iş yerinde sürekli vardiyalı ve farklı saat dilimlerinde çalışıyorsanız. Uykusuzluk problemi yaşamanız içten bile değildir.
 • Depresyon: Depresyonda olan bireylerin uyuma problemi çektiği bilim tarafından kanıtlanmış bir olgudur. Böyle durumlarda depresyon halindeki durumdan nasıl kurtulabileceğiniz ile ilgili bir psikoloğa danışabilirsiniz.
 • Yorgunluk: Yorgunken bazen uyuma işlemi bizler için daha kolay olur ancak uzun süre ayakta kalmak, fazlaca çalışmak uyku durumunda rahatsızlık verebilir.
 • Sağlık sorunları: Kanser, kalp sorunları, akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıkları, tiroit, Parkinson, Alzheimer, eklem ağrıları gibi çeşitli hastalıklar uykusuzluğa neden olabilir.
 • Kafein tüketimi: Özellikle kahve ve çayın içerisinde bulunan kafein maddesi uyarıcıdır. Ve uykusuzluk problemi çekmenize neden olabilir.
 • Uyku hapları: Uyumak için aldığınız uyku hapları uykuyu bozan en büyük faktörlerden birisidir. Ayrıca uyku haplarına bağımlı olmanız iyi bir uyku çekmenize engel olur.

Uykusuzluk problemleri çeken bireyler doktora veya psikoloğa başvurabilirsiniz. Bunların dışında evde kendinize alternatif çözümler bulabilirsiniz. Bunlar;

 • Doğru yemek tercihleri bu konuda önemlidir. Yatmadan önce kişi de çok fazla şişkinlik yapmayacak yemekler tercih edilmelidir.
 • Duş almak uykuya geçmenizi kolaylaştıracak faktörlerdendir.
 • Kitap okumak: Kitap okumak yine uykuyu getiren faktörlerden biridir.
 • Yatak odanızda loş bir ışık tercih edin.
 • Yatak odanızı mümkün olduğunca sesten koruyun.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uykusuzluk nedenleri nelerdir? – Uykusuzluk nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN