Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Psikolojik sorunlar cinselliği etkiler mi?

Psikolojik sorunlar, depresyon, kaygı bozukluğu yaşam kalitesini etkilediği gibi cinsel hayatı da olumsuz etkilemektedir. Psikolojinin insan vücudunda yüksek etkiler yarattığı ve bazı durumlarda vücudu, hormonel dürtüleri kötü yönde etkilediği bilinmektedir. Peki psikoloji bozukluğu cinselliği etkiler mi?

Giriş Tarihi: 22.3.2019 01:18
Psikolojik sorunlar cinselliği etkiler mi?

Psikolojik bozuklukların insan vücudunu olumsuz etkilediği bilinmektedir. Cinsellik de psikolojiden etkilenebilir. Cinsel isteksizlik ya da bozuklukların çoğu farklı ruhsal sorunlar ve travmalardan oluşmaktadır. Cinsel bozukluk yaşayan kişilerin arasında özellikle çocukluğunda travma yaşamış kişiler olduğu görülmektedir. Bu durumda kişinin cinsel deneyimleri olumsuz etkilenebilmektedir.

Depresyon, kaygı bozuklukları, aile içi şiddet, istismar, ve kişilik bozuklukları gibi birçok psikolojik problem dolaylı yoldan cinselliği etkilemektedir. Bu tarz psikolojik problemler yaşayan kişiler mutlaka psikolojik destek almalılardır. Önemsiz bir konu olarak görülmemesi gerek bu durum, aksi halde yaşamı olumsuz etkileyecek daha büyük sorunlar ortaya çıkartabilir.

Psikolojik yardım almak önemli!

Başta depresyon yaşayan kişilerin cinsel hayatlarının da olumsuz etkilendiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Depresyon yaşayan kişilerin kendini eve kapatma isteği, geçmeyen uyku hali, kendini sosyal ortamlardan soyutlama gibi birçok olusuz durum yaşamaktadırlar. Bunların yanı sıra iyi gitmeyen bir cinsel hayat kişiyi daha büyük psikolojik sorunlara doğru götürebilir. Kendinde cinsel isteksizlik veya buna benzer durumlar gözlemleyen kişilerin bu durumu mutlaka önemsemeleri ve en kısa zamanda bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir.

Depresyonu önemseyin!

Depresyonda olan kişler negatif bir kısır döngü içine girebilirler. Depresyon ve bunun gibi psikolojik sorunlar cinsel sorunlara yol açabildiği gibi cinsel sorunların da mevcut depresyon veya kötü psikolojiyi etkilediği bilinmektedir. Bir süre sonra kişide cinsel performans kaygısı oluşturan depresyon ve cinsel işlev bozukluğu önemsenmediği takdirde kalıcı hale gelebiliyor. Depresyon düzeyi arttıkça hoşnutsuzluk durumu da beraberinde artmakta ve kişinin kendinde yetememe kaygısı oluşturmaktadır. Cinsellikte yetememe kaygısı birçok kişinin aşması güç sorunlarındandır.

Mutlaka yardım alınmalı!

Psikolojik travmalar, depresyon, kaygı bozukluğu gibi sorunlardan oluşan cinsel problemler elbette tedavi edilebilir. Kişiden kişiye değişen tedavi süreçleri Psikoterapi yardımıyla beraber cinsel terapi yardımı da alınarak sorun ortadan kaldırılabilir. Önemli olan kişinin bu psikolojik tedaviye başlamak istemesidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Psikolojik sorunlar cinselliği etkiler mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN