Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dereotunun faydaları nelerdir? nerelerde yetişir?

, günlük hayatta insanlar tarafından oldukça sık kullanılan bir besin olmasına karşın hangi hastalığa iyi geldiği, sağlığa faydaları ve nerede yetiştiği tam olarak tüketenler tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle kulaktan dolma bir bilgi duyulduğunda insanlar “Dereotunun faydaları nelerdir?” ve “Dereotu nerelerde yetişir?” sorularının cevabını araştırıyor. Dereotunun sağlığa faydaları arasında sindirimi artırma ve uykusuzluk, hıçkırık, ishal, dizanteri, adet hastalıkları ve solunum rahatsızlıklarından kurtulma kabiliyeti vardır. Ağız bakımı için de iyidir ve bağışıklık sisteminiz için güçlü bir destek olabilir. Aynı zamanda sizi kemik bozulmasından koruyabilir. Aynı zamanda anti-enflamatuar bir maddedir, bu da sizi artrite karşı koruyabileceği anlamına gelir. Ayrıca, fazla gazı azaltabilir ve bir gaz giderici olarak kabul edilir.

Giriş Tarihi: 23.5.2019 15:36 Güncelleme Tarihi: 23.5.2019 15:36
Dereotunun faydaları nelerdir? Dereotu nerelerde yetişir?

Dereotu (Anethum graveolens), yüzlerce yıldır mutfak ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. [1] Hem tohumları hem de yaprakları kullanılabilir. Güçlü, keskin, iştah açıcı bir lezzet ve tat vermenin yanı sıra, esas olarak monoterpen denilen bazı bileşiklerin yanı sıra flavonoidler, mineraller ve belirli amino asitlerden gelen birçok tıbbi özelliğe sahiptir.

DERE OTU NERELERDE YETİŞİR

Dereotu, dünyada nerede yetiştirildiğine bağlı olarak çok yıllık veya yıllık bir bitki olabilir. Bir dizi öğün için aroma ve garnitür olarak kullanılabilir, ancak birçok öğünde bir bileşen olarak da kullanılır. Kendi dereotu yetiştirmek isteyen herbalist için, bu bitkinin sıcak yazlarda, bol güneş ışığı altında yetiştirilmesi önemlidir.

DEREOTUNUN FAYDALARI

Şifalı bir bitki olan dereotunun sağlığa faydaları arasında sindirimi artırma ve uykusuzluk, hıçkırık, ishal, dizanteri, adet hastalıkları ve solunum rahatsızlıklarından kurtulma kabiliyeti vardır. Ağız bakımı için de iyidir ve bağışıklık sisteminiz için güçlü bir destek olabilir. Aynı zamanda sizi kemik bozulmasından koruyabilir. Aynı zamanda anti-enflamatuar bir maddedir, bu da sizi artrite karşı koruyabileceği anlamına gelir. Ayrıca, fazla gazı azaltabilir ve bir gaz giderici olarak kabul edilir.

Sindirimi destekler zayıflamaya yardımcı olur

Dereotunun kendisi bir mezedir ve bu nedenle, mutfaklarda yaygın olarak kullanılmaktadır. İçinde bulunan uçucu yağlar uyarıcıdır. Safra ve sindirim sularının salgılanmasını aktive ederler. Bu yağlar ayrıca bağırsağın peristaltik hareketini uyarır, bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Dereotu ayrıca, içerdiği liflerden dolayı uzun süre tok tutucu özelliği ile diyetlerde kilo vermeyi destekler ve kolaylaştırır.

Uykusuzluğu önler

Dereotunda bulunan uçucu yağlar kendine özgü ve güçlü özelliklere sahiptir. Aynı anda uyarıcı, yatıştırıcı ve hipnotiktirler, yani sakinleşmeyi teşvik ederler. Dereotunun uçucu yağlarında bulunan flavonoidler ve vitamin-B kompleksi, sakinleştirici ve hipnotik etkileri olan bazı enzimlerin ve hormonların salgılanmasını aktive ederek insanların iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olur.

Kemik sağlığını korur

Dereotunun kalsiyum içeriği, kemik kaybı ve kemik mineral yoğunluğunu korumada önemli bir unsurdur. Osteoporoz milyonlarca insanı etkiler ve diğer önemli mineraller ile birlikte kalsiyum, kemiklerin uygun şekilde büyümesi, gelişmesi ile kemiklerin onarımında da anahtar bir bileşendir.

Diyabeti yönetir

Dereotu uzun zamandır diyabet ve insülin düzeylerinin yönetimi ile ilişkilendirilmiştir. Bu alanda, özellikle insan denekler üzerinde yapılan araştırmalar, kortikosteroidin neden olduğu diyabette serum lipitleri ve insülin düzeylerindeki dalgalanmaların azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Aşırı gazı önler

İyi bilinen bir karminat olarak, dereotu aşırı gazın meydana getirdiği rahatsızlık durumunun önlenmesine yardımcı olabilir. Gaz rahatsız edici bir durum değildir, ancak gazın aşırı birikimi, göğüs bölgesindeki hassas organlar üzerinde baskı yaptığında tehlikeli bir duruma yol açabilir. Bir karminer, sindirim kanalı boyunca aşağı doğru gazı emer ve vücudun rahatlamasını sağlar.

Bağışıklığı artırır

Dereotu uzun zamandır antimikrobiyal aktivite ile ilişkilendirilmiştir. Vücuttaki çok sayıda mikrobiyal enfeksiyonun yanı sıra ciltte açık yaralara veya küçük kesiklere yol açabilecek enfeksiyonları önlediği görülmüştür.

Hıçkırığı yatıştırır

Hıçkırıklar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelir, ancak esas olarak gazların yemek borusundan yukarıya doğru çıkmasıyla oluşur. Bunun dışında ikinci neden bazı alerjiler, aşırı duyarlılık, hiperaktivite ve sinir bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Dereotu bu durumlarda gazların dışarı atılmasına yardımcı olur ve ayrıca gaz oluşumunu azaltır. Ayrıca dereotu bir yatıştırıcı olarak alerji, hiperaktivite veya sinir bozuklukları nedeniyle ortaya çıkan hıçkırığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

İshali giderir

İshal esas olarak iki şeyden kaynaklanır; hazımsızlık ve mikrobiyal etkenler. Hazımsızlık açısından, dereotu çok iyi sindirim özelliklerine sahip olduğu için oldukça yararlı olabilir. İkinci olarak dereotunda bulunan, monoterpen ve flavonoidler mikrobik enfeksiyonları engelleyerek ishali tedavi etmeye yardımcı olur.

Dizanteriyi tedavi eder

Dizanteri temel olarak mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır. Dereotundaki uçucu yağ doğal dezenfektandır ve mantar enfeksiyonlarını etkili bir şekilde önlemeye yardımcı olur.

Artrit ağrılarını hafifletir

Dereotu uzun zamandır anti-enflamatuar bitki olarak bilinir, bu da iltihabi ve romatoid artrit, gut ve artrit gibi hastalıklara bağlı ağrıları azaltmaya yardımcıdır.

Menstruasyonu (adet kanaması) düzenler

Dereotu yağında bulunan flavonoidler, doğada uyarıcı ve emmenagogiktirler, bu da, kadınlarda menstrüel siklusların korunmasına yardımcı olan belirli hormonların salgılanmasında uyarıcı görevi görürler.

Solunum bozuklukları tedavisi

Dereotu, solunum sisteminde histaminlere bağlı olarak gelişen alerjiler veya öksürüklerin temizlenmesine yardımcı olur.

Taze nefes ve ağız sağlığı

Dereotunun tohumları ve yaprakları mükemmel ağız ve nefes spreyi olarak kullanılabilir. Dereotu uçucu yağları antiseptik ve antibakteriyel özellikleri içerir. Bu özellikler nedeniyle dereotu ağzınızın tamamını etkili bir şekilde dezenfekte edebilir ve ağız sağlığını korur. Dereotundaki antioksidanlar ayrıca serbest radikallerin neden olduğu diş eti ve diş hasarını en aza indirir. Dereotu ayrıca dişlerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek kalsiyum bakımından da zengindir.

Kanseri önler

Serbest radikaller, birçok hastalığın bir numaralı nedenidir. Kanser de dahil olmak üzere ölümcül hastalıklara neden olabilir. Dereotu, antioksidan moleküllerin vücuda zarar verebilecek oksitlenmiş moleküllere tutunmasını sağlayan glutatyon-S-transferaz enzimini tetikleyen bir bileşik olan monoterpenleri içerir. Bu antioksidan aktivite askorbik asit, alfa-tokoferol ve kuersetin ile benzerdir. Dereotunun, serbest radikallerle savaşan hem anti-inflamatuar hem de analjezik özellikleri bulunur. Dereotu sigara dumanında ve kömürleşmiş etlerde bulunan benzopiranlar gibi karsinojenleri nötralize eden kemo koruyucu bir gıda olarak kabul edilir.

Kemikleri güçlendirir

Kalsiyum kemiklerin gelişmesi ve kırık kemiklerin onarımında hayati bir unsurdur. Bir çorba kaşığı dereotu tohumu 1/3 bardak sütte bulunan kalsiyum içerir. Kalsiyum kemik yoğunluğuna katkıda bulunur ve sizi osteoporoz ve diğer kemik hastalıklarından korur.

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre dereotu kullanımının trigliserit değerini yüzde 50 oranında ve kolesterol seviyesini de yüzde 20 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir. Yapılan bu araştırma dereotunun bir özütü çıkarılarak elde edilen ürünün kullanımı ile yapılmış olsa da, benzer sonuçların dereotu yaprakları tüketilerek de elde edileceği tahmin edilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dereotunun faydaları nelerdir? Dereotu nerelerde yetişir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN