Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turna Yemişinin faydaları nelerdir? bitkisinin sağlığa yararları

C vitamini, lif ve antioksidanlar bakımından zengin olan kızılcıklar () 'ya özgü bir meyvedir.  Bazı insanlar suyunun ağızlarında alışılmadık bir tat bıraktığını veya diş etlerini ve dudaklarını geçici olarak tahriş ettiğini söylemektedir. Kızılcık suyunun yararları üzerine yapılan araştırmalar çoğunlukla ön hazırlık niteliğindedir, ancak antioksidan ve antibakteriyel yararları umut verici görünmektedir. Peki, turna yemişi olarak da bilinen kızılcığın faydaları nelerdir? Çoğu insan, yaban mersini suyunu diyetlerine güvenle dahil edebilir ve bunu yaptıklarında diyetlerine bir porsiyon meyve katmış olurlar. İşte turna yemişinin inanılmaz faydaları…

Giriş Tarihi: 25.5.2019 12:14
Turna Yemişinin faydaları nelerdir? Kızılcık bitkisinin sağlığa yararları

Turna yemişi, yaşa bağlı oksidatif hasarın önlenmesi, kalpte ve diğer kronik hastalıklarda azalma ve idrar yolu (İYE) ve diğer enfeksiyonların önlenmesi dahil olmak üzere birçok sağlık yararı vardır. Aynı zamanda sindirim geliştirmeye yardımcı olur ve menopoz sonrası sağlığı destekler. İşte turna yemişinin sağlığa faydaları…

Turna yemişi sağlık etkileri üzerine araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, çalışmalar turna yemişi ürünlerinin aşağıdakilerin tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir:

İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE)
Araştırmalar, kızılcıkta bulunan (D-mannoz) olarak bilinen bir maddenin, bakterilerin idrar yolu duvarları boyunca hücrelere yapışmasını önleyerek idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.
İdrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizi düşünüyorsanız, doğru tanı ve tedavi için sağlık uzmanınıza danışın. Kızılcık suyu veya takviyeleri, İYE'leri kendi kendine tedavi etmek için kullanılmamalıdır ve bazı koşullara sahip kişilerin kızılcıktan uzak durması gerekebilir.

Prostat Sağlığı
Bir araştırmaya göre, kızılcık, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olan erkeklerde alt idrar yolu semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Çalışma için, prostat semptomları olan 40 yaş üstü erkekler, düşük dozda kızılcık, daha yüksek dozda kızılcık veya altı ay boyunca günde bir plasebo aldı. Çalışmanın sonunda, kızılcık dozundan herhangi birini alanlarda, plasebo alanlara kıyasla daha düşük idrar yolu semptomlarında azalma oldu.

Ağız sağlığı
Kızılcık, 2015 çalışmasına göre Streptococcus mutanların (diş çürümelerine ve oyuklara katkıda bulunan bir oral bakteri) dişlere yapışmasını önlemeye yardımcı olabilir. Aynı yıl yayınlanan bir başka çalışmada, yüzde 0.6 kızılcık içeren bir gargara, ağzınızdaki bakterileri kontrol etmek için kullanılan standart bir gargara kadar etkili bulunmuştur.

Yan Etkileri
Yemek pişirmede kullanılan miktarlarda bütün kızılcıkları yemek güvenli olabilir, ancak aşırı miktarda meyve suyu içmek midenin bozulmasına neden olabilir.

Kızılcık, warfarinin (veya diğer kan inceltici ilaç veya takviye türlerinin) kan inceltici etkilerini artırabileceğinden, bu tür bir ilaç kullanıyorsanız kızılcık ürünlerinden kaçınmak önemlidir.

Diyabet, böbrek taşı ve pıhtılaşma bozuklukları olan kişiler, kızılcık takviyesi kullanmadan önce sağlık uzmanlarına danışmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turna Yemişinin faydaları nelerdir? Kızılcık bitkisinin sağlığa yararları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN