Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elmanın yararları nelerdir? Elma ile ilgili bilinmesi gerekenler..

En çok tüketilen meyvelerden biri elmadır. Özellikle cilde ve cilt güzelliğine iyi geldiği bilinir. C vitamini deposu olan elmanın diğer meyveler gibi faydaları büyüktür. Aynı zamanda spor yapanlar için ya da diyet programı uygulayanlar için de önemli bir besin kaynağıdır. Elma sadece cilde değil aynı zamanda uykusuzluk problemi yaşayanlara da iyi gelir. Peki bu kadar faydası olduğunu bildiğimiz elmanın diğer yararları nelerdir? Elma ile ilgili bilinmesi gerekenler..

Giriş Tarihi: 20.6.2019 15:09
Elmanın yararları nelerdir? Elma ile ilgili bilinmesi gerekenler..

En çok tüketilen meyvelerden birisi olan elmanın faydaları saymakla bitmez. Aynı zamanda diyet döneminde de oldukça fazla tüketilmektedir. İçerisinde C vitamini bulunduran elmanın tüm faydaları bu başlık altında derledik. Peki elmanın faydaları nelerdir? İşte daha önce hiç duymadığınız özellikleri ve elmanın yararları...

Elma bir vitamin deposu niteliğindedir. İçerisinde bol miktarda vitamin vardır. Aynı zamanda en çok tüketilen meyve dediğimizde akla ilk gelen meyveler arasında yer alır. Sonbahar ve kış mevsimlerinde tüketilen elma ile ilgili olarak daha önce duymadığınız faydaları burada derledik. İşte elma faydaları ve mucizevi yararları...

ELMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Elma faydaları sarasında sayabileceğimiz birçok özellik vardır. Bunlardan birçoğu çok fazla tüketilmesine rağmen bilinmez. Bu nedenle internette elmanın faydaları ile ilgili araştırmalar bazı vatandaşlar tarafından sık sık yapılmaktadır. En önemlileri arasında idrar söktürücü, yüksek tansiyona iyi gelmesi, kabızlığı gidermesi bağırsakları çalıştırması, C vitamini açısından zengin olma özelliklerini sayabiliriz.

Ayrıca elmayı tatlı ve yemek yapımında bile kullanabilirsiniz. Bunlardan bir tanesine örnek verecek olursak elmalı turta diyebiliriz. Lezzeti ile mutfaklarımızın vazgeçilmez tatlarından bir tanesidir. Lafı daha fazla uzatmayalım ve merak edilen o faydalara göz atalım..

İşte elma ile ilgili daha önce duymadığınız tüm yararlar;

*C vitamini açısından oldukça zengindir.

*Potasyum zenginliğinden dolayı oldukça dinlendiricidir. Çok fazla potasyum olduğu için insanların dinlenmesine yardımcı olur.

*A ve E vitamini bulundurur.

*Yüzde 85 oranında su bulundurur. Bu nedenle idrar söktürme olayında da faydalıdır

*Ödem attırıcı faydası vardır. Ödem atmak için elma bire birdir

*Fosfor, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum bulunur

*180 gramında 5 gram lif bulundurur. Yani günde ortalama iki elma yediğimiz zaman günlük lif ihtiyacımızın neredeyse 4/1'nin karşılamış olur.

*Bağırsakları hızlı çalıştırır. Dolayısıyla sindirim sistemini hızlandırır.

*Kötü kolesterolü düşürür.

*Kabızlığı önler

*Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur

*Uykusuzluğa iyi gelir

*Baş ağrılarını giderir

*Yüksek tansiyonu düşürür

*Bağırsaklardaki parazitleri temizler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elmanın yararları nelerdir? Elma ile ilgili bilinmesi gerekenler..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN