Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hastalığı nedir? MS hastalığı nasıl tedavi edilir belirtileri nelerdir?

Dünyada 1 milyonun üzerinde kişinin yaşadığı hastalığının son zamanlarda toplumdaki bilinirliği artıyor. Özellikle kadınlarda ve gençlerde daha yoğun görülen bu rahatsızlık, yaşam boyu insan vücudunda sürüyor. Bugün ünlü türkücü ’a bu hastalığın teşhisinin koyulması ile birlikte bireylerin hastalıkla ilgili araştırmaları hız kazandı. Peki, MS hastalığı nedir? MS hastalığı nasıl tedavi edilir belirtileri nelerdir? İşte yanıtı…

Giriş Tarihi: 11.7.2019 18:53
MS hastalığı nedir? MS hastalığı nasıl tedavi edilir belirtileri nelerdir?

Ünlü türkücü Murat Kurşun'un MS hastalığına yakalanması ile birlikte Türkiye'de birçok kişi bu hastalığın ne olduğunu merak ediyorlar. Açılımı Multipl Skleroz olan MS hastalığı, bağışıklık sisteminde oluşan bozulmadan dolayı beyin ve omurilikte plaklar oluşması olarak adlandırılır. Peki, MS hastalığı nedir? MS hastalığı nasıl tedavi edilir belirtileri nelerdir? İşte yanıtı…

MS HASTALIĞI NEDİR? MS HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Multiple Skleroz hastalığı, halk arasında MS hastalığı olarak bilinir. MS hastalığı; kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluklar sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plakların oluşmasıyla gerçekleşir. Hareket aksaklığı, kaslarda güçsüzlük, kısmi felç, dengesizlik, konuşma ve görme bozuklukları gibi çeşitli belirtilerle ortaya çıkabilir. Ataklar halinde görülen MS, erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha fazla görülür.

MS (Multiple Skleroz) hastalığı, santral sinir sisteminin yani beynin ve omuriliğin enflamatuar bir hastalığıdır. Özellikle santral sinir sistemindeki beyaz madde yapılarını etkiler. Beyaz madde, santral sinir sisteminin kendi içerisinde ve bu bölüm ile vücudun diğer bölümleri arasında iletişimi sağlayan sinir liflerinden oluşur.

MS'li hastalarda santral sinir sistemindeki bu beyaz maddede plak veya lezyon diye adlandırılan hasarlı alanlar görülür. Bu hasarlı alanlarda siniri çevreleyen miyelin denilen bir maddede kayıp gözlenir. MS hastalığında gelişebilecek reaksiyonlar önceden bilinemez. Kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu nedenle MS hastalığını tanımlayabilmek çok zordur. Sinir sisteminde etkilenen yere ve etkilenme derecesine göre, MS hastalığının tipi ve şiddeti hastadan hastaya değişir.

MS hastalığının belirtileri ve tedavisi kişiye özeldir. Benzer şekilde gelişen ve aynı bulgularla seyreden iki MS'li hasta bulabilmek mümkün değildir. Hastalığın bireyin kendisinde ve hastalar arasında farklı seyretmesi, hastalığın zamanlamasını, beyinde tuttuğu yeri ve bulguların şiddetini farklı kılmaktadır. Genel alarak MS'li olgularda, beynin veya omuriliğin kontrol ettiği herhangi bir fonksiyonun tamamının ya da yarısının kaybı gözlenir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MS hastalığı nedir? MS hastalığı nasıl tedavi edilir belirtileri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN