Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayvanın faydaları nelerdir? Ayvanın sağlığa yararları

Uince, elmalar ve armutlarla yakından ilişkili olan alışılmadık bir meyvedir. Bilimsel adı Cydonia oblonga'dır ve cinsinin tek üyesidir. ağacı, yaprak döken ve oldukça küçüktür, olgunlaşmış meyvesi ise sarımsı-altın rengindedir ve armutlara şekil açısından benzerdir. Meyvenin bir gıda maddesi olarak değeri uzun bir zaman öncesine dayanır, ancak küçük ağaç çekici soluk pembe çiçekleri nedeniyle süs kalitesi için de sıklıkla yetiştirilir.

Giriş Tarihi: 12.7.2019 15:54
Ayvanın faydaları nelerdir? Ayvanın sağlığa yararları

Ayva'nın faydaları arasında kanseri önleme, kilo vermeye yardım etme, sindirim sistemini iyileştirme, kolesterolü azaltma ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi şeyler bulunur. Ayrıca gastrointestinal hastalıkları önler, iltihabı yatıştırır, cildinizin sağlığını iyileştirir, kan basıncını düşürür, alerjik reaksiyonları önler ve kardiyovasküler sistemdeki dolaşımı uyarır.

Ayva'nın Besin Değeri
Hazır ve lezzetli bir meyvenin yanı sıra, insan sağlığındaki önemli yeri nedeniyle ayvaya da değer verilir. USDA'ya göre zengin bir C vitamini, çinko, potasyum, bakır, demir ve diyet lifi kaynağıdır. Kateşin, epicatechin, limonen gibi bazı organik bileşikler ve bunların tümü de ayvaların sağlık yararlarına katkıda bulunan çeşitli organik bileşikler bakımından zengindir.

Kanseri önler
Kanser yakın tarihte en sık tartışılan hastalıklardan biri gibi görünüyor. Bu nedenle, kanser gelişim şansını azaltabilecek herhangi bir şey genellikle oldukça popüler hale gelir. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin mutasyona uğramasına veya ölmesine neden olabilecek hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleridir. Nutrients Journal'da yayınlanan bir rapora göre, "Bitkilerde bol miktarda bulunan polifenoller, kanser hücresi çoğalması, tümör büyümesi, anjiyogenez, metastaz ve iltihaplanma ve bunun yanı sıra apoptozun indüklenmesi üzerindeki inhibitör etkileri de dahil olmak üzere birçok antikarsinojenik özellik gösterir. Ayvada bulunan fenolik ve fito-besleyici bileşikler dahil olmak üzere antioksidanların vücuttaki serbest radikallerin nötrleştirilmesinde veya yok edilmesinde çok etkilidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Kilonuzu düşük tutmanın ve sisteminizin en iyi şekilde çalışmasını sağlayan hızlı bir metabolizmayı garanti etmenin en iyi yollarından biri sindiriminizi iyileştirmektir. Ayva, çoğu meyve gibi diyet lifi bakımından yüksektir ve önemli miktarda elyaf, gastrointestinal sisteminizin daha verimli ve düzenli çalıştığı anlamına gelir. Sindirim sağlığınızı iyileştirerek daha fazla enerjiye sahip olacak ve fazla kilonuzu düşük tutacaksınız.

Sindirim Sistemi Hastalıkları Riskini Düşürür
Diyet lifinin kolaylaştırdığı sindirim sisteminin genel işleyişinin ötesinde, iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) veya divertikülit gibi bazı gastrointestinal durumların da önlenmesine yardımcı olabilir. Elyafta bulunan kateşin ve epicatechin, kolonda bulunan kansere neden olan bazı toksinlerle bağlanır ve böylece bu önemli organ sisteminin mukoza zarını korur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvanın faydaları nelerdir? Ayvanın sağlığa yararları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN