Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kesicinin zararları nelerdir? İşte kullanmanın yan etkileri

günümüzde birçok yerde kolayca bulunabilen ve her rahatsızlıkta bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanılan bir ilaçtır. Bilinçsiz kullanıldığı takdirde kesici ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca yüksek dozlarda alındığında karaciğerinize de zarar verebilir. Ağrı kesici kullanımda özellikle parasetamol oranına dikkat edilmelidir. Diğer birçok ürünün de parasetamol içerdiğini unutmayın, bu nedenle bunları günlük toplamınıza (tükettiğiniz ağrı kesici miktarı da) dahil etmelisiniz. Bunlara soğuk algınlığı ve grip ilaçları ve bileşik ağrı kesiciler dahildir. Peki, ağrı kesicinin zararları nelerdir? İşte ağrı kesici kullanmanın yan etkileri...

Giriş Tarihi: 4.8.2019 13:09
Ağrı kesicinin zararları nelerdir? İşte ağrı kesici kullanmanın yan etkileri

Ağrı kesici ilaçlar doktorlar ve hastalar için değerli araçlardır. Ancak, tüm ilaçlar gibi, yan etkileri olabilir ve bunlardan bazıları ciddi olabilir. İşte en yaygın ağrı kesicilerden bazılarına ve bunları alırsanız bilmeniz gerekenlere bir göz atın.

Tezgah Üstü Ürünler
En yaygın ağrı kesiciler reçetesiz bir mağazada veya "tezgahın üstünde" satın alabileceğiniz ürünlerdir. Bu ürünler arasında asetaminofen, aspirin, ibuprofen ve naproksen bulunur. İnsanlar genellikle hafif ağrılar veya ateş için onları alır.

Aspirin

Aspirin, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar veya NSAID'ler olarak bilinen bir ilaç ailesinin en eskisidir. Ağrıları hafifletebildikleri halde, uzun süre alırsanız, midenizin kanamasına neden olabilirler. (Öyleyse diğer NSAID'ler de olabilir.) Bu, basit hazımsızlıktan mide ülserlerine kadar çeşitli sorunlara neden olabilir.

Çok sayıda NSAID alınması böbrek hasarına neden olabilir.

Reye sendromu denilen ve beyne ve karaciğe saldıran hayatı tehdit edici bir durum riski nedeniyle çocuklara aspirin vermemelisiniz.

Doktorlar genellikle kalp krizi veya inme geçirmesi muhtemel kişiler için aspirin önermektedir, çünkü kan pıhtılarını önleyebilir. Ancak kanamaya neden olabileceğinden, her gün aspirin almak aynı zamanda beyinde kanamayı içeren bir tür felç olasılığını da arttırır.

Asetaminofen

Asetaminofen reçetesiz alınabilir. Aynı zamanda çok fazla soğuk algınlığı ve sinüs ilacıdır.

Asetaminofen, aspirin ile görülen mide problemlerine neden olmaz. Ancak çok fazla alırsanız veya alırken alkol alırsanız, karaciğere zarar verebilir.

Tüm ilaçlarınızı ne kadar kullandığınızı bilmek ve dozaj talimatlarını aynen etiketteki gibi takip etmek çok önemlidir.

İbuprofen

Ibuprofen daha yeni bir NSAID'dir. Aspirin ve diğer NSAID'ler gibi mide veya böbrek problemlerine neden olabilir. Ancak hızlı hareket eder ve vücudu aspirinden daha hızlı bırakır ve yan etki olasılığını azaltır.

Naproksen

Bu, NSAID ailesinin bir başka üyesi. Aynı olası yan etkileri vardır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrı kesicinin zararları nelerdir? İşte ağrı kesici kullanmanın yan etkileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN