Türkiye'nin en iyi haber sitesi

belirtileri nelerdir? Bağırsak iltihabına ne iyi gelir?

, bilinen en yaygın sindirim sistemi hastalıkları arasında bulunur. Tedavi edilmediğinde ölümcül yollara sonuç açabilen bu rahatsızlık, kalın-ince bağırsak iltihabı olarak değişkenlikte gösterebilir. Kalın veya ince bağırsağın görevini yerine getirememesi sonucu oluşan bu rahatsızlık kolit hastalığı olarak da bilinir. Bu noktada hastalık ile ilgili şüpheye düşen veya ilk defa duyan kişiler ‘Bağırsak iltihabı belirtileri nelerdir ve Bağırsak iltihabına ne iyi gelir’ sorularının yanıtlarını arıyorlar. İşte yanıtı…

Giriş Tarihi: 21.11.2019 14:47
Bağırsak iltihabı belirtileri nelerdir? Bağırsak iltihabına ne iyi gelir?

Bağırsak iltihabı belirtileri nelerdir? Tıptaki adıyla kolit hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık bulaşıcı olan ve olmayan çeşitleri bulunmaktadır. Erken teşhisin çok önemli olduğu bu hastalık tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlara yol açabilir. Öte yandan, bağırsak iltihabı tedavisinde erken teşhis hastalığın ilerlememesi ve sorun çıkarmaması açısından oldukça önemlidir. Peki, kalın-ince bağırsak iltihabı neden olur, tedavisi nasıl yapılır? Haberimizin içerisinden bu soruların yanıtını bulabilir, aynı zamanda bağırsak iltihabı ilaçları ve bitkisel tedavisi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz…

BAĞIRSAK İLTİHABI BELİRTİLERİ NELERDİR, NE İYİ GELİR?

Bağırsak iltihabı, bilinen en yaygın sindirim sistemi rahatsızlıkları arasındadır. Tedavi edilmediği takdirde daha kötü sonuçlara yol açabilecek olan bu hastalıkta erken teşhis oldukça önemlidir. Bu noktada pek çok kişinin merak ettiği konular arasında 'Bağırsak enfeksiyonu kaç günde geçer ve bağırsak iltihabı kansere yol açar mı' soruları bulunuyor. İşte konuyla ilgili detaylar…

KALIN VE İNCE BAĞIRSAK İLTİHABI BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Bilinen en önemli özelliklerinden bir tanesi karın bölgesinde kramplar oluşmasıdır.
 • Vücutta ani kilo kayıpları görülebilir
 • Ateş, terleme, eklem ağrıları gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir.
 • Dışkıda kan ve mukus görülebilir
 • Makatta akıntı
 • Anemi
 • Titreme
 • Cilt rahatsızlığı
 • Cilt ve göz iltihabı
 • Döküntüler

BAĞIRSAK İLTİHABI NEDİR?

Tıpta adı kolit olarak da bilinen bağırsak iltihabı bağırsağın içinde bulunan ince zarın iltihaplanması sonucu bağırsağın etkin olarak görevini getirememesi sonucunda oluşur. Erken teşhis bu rahatsızlıkta oldukça önemlidir. Çoğunlukla gıda zehirlenmelerine bağlı olarak meydana geldiği bilinen bağırsak iltihabının farklı nedenleri de olabilir.

BAĞIRSAK İLTİHABI NEDEN OLUR?

En bilinen sindirim sorunları arasında bulunan bağırsak iltihabının kesin olarak oluşum nedeni bilinmemektedir. Ancak olası faktörler arasında yenilen bilinmeyen besinler, çevresel ve genetik faktörler bu iltihabın oluşumunda etkilidir. Ayrıca, erken teşhis bu rahatsızlıkta oldukça önemlidir. Bozuk gıdaların içerisinde bulunan mikroplar bağırsaklara yapışarak bu hastalığı tetiklemekte etkili olur.

BAĞIRSAK İLTİHABI NASIL TEDAVİ EDİLİR? BAĞIRSAK İLTİHABI BİTKİSEL TEDAVİSİ

Bağırsak iltihabında tedavi yöntemleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu noktada doktora danışıldıktan sonra hastalığın nedeni öğrenilmeli ve ona göre bir tedavi yöntemi izlenmelidir. Bol miktarda su içmek bu noktada uzmanlar tarafından kesin olarak önerilmektedir. Öte yandan belli ilaçlar ile tedaviden sonuç alınmaya çalışılır.

Bu noktada doktorların üzerinde en çok durduğu konu ise tedavi yaparken kullanılan ilaçlarda yan etkisi en az olanları tercih etmektir.

Doğal tedavi yöntemleri

 • Yoğurt: Yoğurt yemek en iyi kalın bağırsak iltihabı tedavilerinden biridir. İçindeki canlı bakteriler sayesinde PH dengesini düzenleyerek kalın bağırsağı güçlendirir.• Her gün bir kâse yoğurt yiyin.• Yoğurdu içeceklerinize, meyve ve sebzelere katın.
 • Patates: Patatesteki alkalin, ülserli kalın bağırsak iltihabı ve ishalle mücadele etmede oldukça etkilidir. Bağırsak aktivitelerini geliştirmeye yarayan lifler ve nişasta açısından oldukça zengindir. Böylece bağırsak hassasiyetini kontrol eder.
 • Havuç: Havuç lif bakımından zengindir ve iltihap önleyici özelliği olan bileşenler içerir. Bağırsaktaki ağrı ve hassasiyeti giderir. Probiyotik yapısı sayesinde bağırsakları koruyan bakterileri besler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağırsak iltihabı belirtileri nelerdir? Bağırsak iltihabına ne iyi gelir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN