Türkiye'nin en iyi haber sitesi

belirtileri nelerdir? Anemi hangi hastalıklara yol açar?

Halk arasında olarak da adlandırılan demir eksikliği anemi hastalığı, en sık görülen kan hastalıklarından bir tanesidir. Öyle ki, başlıca kansızlık belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk ve güçsüzlük bulunur. Cilt solgunluğu ile baş dönmesi de kansızlık (demir eksikliği anemisi) belirtileri arasına eklenebilir. Kansızlık tedavisi de teşhisin akabinde belirli süreçlere paralel olarak yapılır. Peki, kansızlığa ne iyi gelir, yol açtığı hastalıklar nelerdir? Haberimizin detaylarından, kansızlık tedavisi başta olmak üzere birçok merak edilen başlığa hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 5.12.2019 10:21 Güncelleme Tarihi: 5.12.2019 10:27 ABONE OL
Kansızlık belirtileri nelerdir? Anemi hangi hastalıklara yol açar?

Tıp dili ile anemi, halk arasında ise kansızlık olarak adlandırılan hastalık, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin miktarının azalmasıyla ortaya çıkar. Kan hastalıkları arasında en çok karşılaşılanlardan bir tanesidir. Demir eksikliği anemisi olarak da değerlendirilen bu rahatsızlık, dünyada yüzde 10 ila 30, ülkemizde ise yüzde 15 ila 40 arasında kişide görülür. Sizler için hazırladığımız haberimizden kansızlık belirtileri, tedavisi ve iyi gelen besinler gibi birçok konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

KANSIZLIK (ANEMİ) NEDİR?

Kansızlık ya da anemi nedir sorusuna verilebilecek cevap şu şekildedir; Anemi, yani halk arasında bilinen adıyla "kansızlık", toplam kırmızı kan hücresi/alyuvar/Eritrosit sayısının azalması veya eritrositlerin içindeki hemoglobin miktarının azalması veya her ikisinin birlikte olması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Vücutta çok az sayıda veya anormal yapıda kırmızı kan hücresi varsa veya hemoglobinlerin yapısı anormal veya miktarı düşükse anemi belirtileri ortaya çıkar.

KANSIZLIK NEDEN OLUR?

Kansızlığın birçok nedeni vardır. Öyle ki, demir, folik asit ve B12 vitamıni eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmediğinde büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Kansızlığın nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Vücudun yeterince alyuvar yapmaması
 • Kanama, kırmızı kan hücrelerini değiştirilebildiğinden daha hızlı kaybetmenize neden olur.
 • Vücudun kırmızı kan hücrelerini yok etmesi

AŞIRI KANSIZLIK BELİRTİLERİ

Pek çok hasta anemik (kansızlık) olduğunun farkında değildir. Semptomlar da oldukça belirsiz olabilir. Başlıca kansızlık belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Cilt solgunluğu,
 • Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Baş döndürme ve baş ağrısı
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma,
 • Sinirlilik hali,
 • Kulakların uğuldaması,
 • Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,
 • Tırnakların çabuk kırılması,
 • Saçlarda dökülme sayılabilir

Aşırı kansızlık belirtileri arasında ise, çarpıntıya, yavaşlayan tiroit fonksiyonlarına ve huzursuz bacak sendromuna rastlanılır.

KANSIZLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

Kansızlığa iyi gelen besinler de hiç şüphesiz en çok araştırılan başlıklardan birisi olarak öne çıkıyor. Kayısı, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve bolca tüketilmelidir. C vitamini ile B12 vitamini alımı da önem arz eder. Rahatsızlığın kişinin vücudundaki ilerleme aşamasına paralel olarak tüketmesi gereken besinler farklılık göstermektedir; ancak genel hatları ile tüketilmesi tavsiye edilen yiyecek ve içecekler şu şekildedir;

 1. Kuzu ciğeri
 2. Sığır eti
 3. Uskumru balığı
 4. Kuzu eti
 5. Tavuk
 6. Ispanak
 7. Portakal
 8. Muz
 9. Hindi
 10. Beyaz peynir
 11. Yumurta
 12. Brokoli

KANSIZLIK TEDAVİSİ

Tedaviye başlamadan önce altta yatan durumun tespiti ve bu durumun ortadan kaldırılması çok önemlidir. Zira, kansızlık pek çok nedenden kaynaklanabilir. Aneminin türüne göre, farklı pek çok tedavi yöntemi uygulanır. Vitamin ve demir eksikliklerinde eksik olan vitamin ve elementler oral ya da injeksiyon şeklinde replase edilir.

Anemi tedavisinde genellikle demir eksikliği ilacı reçete edilir. İlaçlar kesinlikle aç karnına alınmalı, kesinlikle süt ve süt ürünleriyle birlikte kullanılmamalıdır. Vücut için gerekli olan demirin depolanabilmesi için yaklaşık 6 ay boyunca ilaç kullanımına devam edilmesi gerekir. Kişiler, kendi başlarına bir tedavi yöntemi belirlememeli; uzmanlardan yardım almalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansızlık belirtileri nelerdir? Anemi hangi hastalıklara yol açar?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN