Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karın ağrısına ne iyi gelir? nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri

, her yaş grubundan insanın başına gelmesi muhtemel bir sağlık problemidir. Çeşitli sindirim problemlerine bağlı olarak meydana gelmesi muhtemeldir. Genel olarak basit bir sağlık problemi olarak nitelendirilip mevsimsel faktörler ile ilişkilendirilse de ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Dolayısıyla karın ağrısının nedenleri hakkında fikir sahibi olmak ve karın ağrısı nasıl geçer noktasında problemin kaynağına yönelerek çözüm üretmeye çalışmak gerekir. Karın ağrısına sebep olan en yaygın faktör sindirim problemleridir. Bu tip karın ağrıları tıbbi bir müdahaleye gereksinim duyulmadan geçer. Fakat ağrının kronik bir hal alması halinde tıbbi müdahaleye ve yaşam düzenini bu problemin tedavisine yönelik şekillendirmeye ihtiyaç duyulur. Bu durumda karın ağrısına ne iyi gelir ve karı ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtı araştırılır. Peki karın ağrısına ne iyi gelir? İşte karın ağrısına iyi gelen besinler, yöntemler ve evde doğal çözüm önerileri…

Giriş Tarihi: 14.2.2020 14:29 Güncelleme Tarihi: 14.2.2020 14:31 ABONE OL
Karın ağrısına ne iyi gelir? Karın ağrısı nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri

Karın ağrısına iyi gelen bitkisel yöntemler, akut bir problem karşısında etkili olabilir. Fakat sorunun kronik bir hal alması durumunda mutlak suretle uzman hekim yardımına ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte akut bir sorun karşısında uygulanabilecek bitkisel ve doğal yöntemler için de uzman hekim görüşüne başvurulmalı, bilinçsiz bir şekilde hareket edilmemelidir. Özellikle kronik bir problem karşısında, karın ağrısı nasıl geçer sorusunu yanıtlaması ve tedavi programını planlaması için bir uzman hekime ihtiyaç vardır. Peki doktor önerisi dahilinde uygulanabilecek karın ağrısına iyi gelen yöntemler nelerdir? Karın ağrısına ne iyi gelir? İşte karın ağrısının çözümü için merak edilen bu soruların yanıtları…

KARIN AĞRISI TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Karın ağrısı çeşitli belirtiler ile kendini gösterebilir. Ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Dolayısıyla karın ağrısı nasıl teşhis edilir sorusuna yanıt vermek için önce hastalık belirtisi gösteren kişinin gözlemlenmesi ve sağlık öyküsünün incelenmesi gerekir. Fakat karın ağrısının habercisi olarak varlık gösteren belirtiler şu şekilde sıralanır:

 • İştahsızlık
 • Bulantı
 • Kusma

Aniden ortaya çıkan karın ağrısı probleminin mutlaka incelenmesi, kaynağının tespit edilmesi gerekir. Karın ağrısının bir haftayı aşması halinde bu durum, akut bir problem olarak değerlendirilmez, hekim incelemesini gerektirir.

KARIN AĞRISI NEDEN OLUR?

Karın ağrısına sebep olan pek çok faktörden söz etmek mümkündür. Önemli olan problemin ne zaman acil müdahale gerektirdiğini, ne zaman doktora başvurulması gerektiğini saptamaktır. Doktora başvurmayı gerektiren basit sebeplere bağlı karın ağrısı, doğal çözüm yöntemleri ile giderilebilir.

Karın ağrısının muhtemel sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Dış gebelik
 • Pelvik iltihabı
 • Yumurtalık kistleri
 • Endometriozis
 • Sistit
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Kabızlık, şişkinlik gibi sindirim problemleri
 • Kas gerilmesi
 • Şiddetli adet krampları

KARIN AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Karın ağrısına iyi gelen ev yapımı doğal tedavi yöntemleri, problemin basit bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkması halinde etkili olur. Örneğin idrar yolunda bir enfeksiyon söz konusu ise ve ağrı buna bağlı olarak meydana gelmişse, problemin çözümü için öncelikle enfeksiyonun giderilmesine yönelik bir tedavi programının planlanması gerekir. Karın ağrısına iyi gelen doğal çözüm önerileri:

Ballı su

Bal, bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar. Bu sayede bağırsak sorunlarına bağlı olarak meydana gelen karın ağrısını önler. Aynı zamanda kabızlık probleminin giderilmesine de yardımcı olur.

 1. Bir bardak suyun içerisine bir çorba kaşığı balı ekleyin.
 2. Karışımı iyice karıştırın.
 3. Bu karışımı günde iki kez, gece yatmadan önce ve sabah güne başladıktan hemen sonra tüketebilirsiniz.

Papatya çayı

Papatya çayı, sindirim sisteminde yer alan kasların gevşemesini sağlar. Bu sayede ağrının şiddetinin hafiflemesini mümkün kılar.

 1. Kaynamış suyun içerisinde 2 çay kaşığı kuru papatya atın.
 2. 10-15 dakika arasında demleyin.
 3. Ardından karışımı süzerek tüketebilirsiniz.

Limon suyu

Limon suyu, hazımsızlık problemine iyi gelir. Yüksek asit içeriği sayesinde sindirime yardımcı olur.

 1. Yarım limonu ılık suyun içerisine sıkın.
 2. Sabah uyandıktan sonra ya da yatmadan önce bu karışımı için.

Keten tohumu

Keten tohumu yüksek oranda lif içermesinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve omega-3 açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu zengin içeriği sayesinde kabızlık ve benzeri sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

 1. Bir yemek kaşığı keten tohumunu bir bardak su ile karıştırın.
 2. Bu karışımın 2-3 saat boyunca dinlenmesini sağlayın.
 3. Yatmadan hemen önce tüketebilirsiniz.
KARIN AĞRISI VE İSHALE NE İYİ GELİR? BEBEKLERDE VE YETİŞKİNLERDE İSHALE İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR?

KARIN AĞRISI NASIL GEÇER?

Karın ağrısının altında yatan sebep, basit bir durum değilse ve doktor müdahalesine ihtiyaç varsa bu durumda yukarıdaki yöntemleri uygulamak yerine bir uzman hekim görüşü alınmalıdır. Bilinçsiz bir şekilde doğal yöntemlere başvurmak veya ilaç kullanmak ileride istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Karın ağrısının nedeni kesin olarak bilinmiyorsa ve daha önceden bir hekim tarafından tanısı konulmamışsa, ağrı kesici ilaç almamakta yarar vardır.

AĞRI NAMAZ VAKİTLERİ
ARKADAŞINA GÖNDER
Karın ağrısına ne iyi gelir? Karın ağrısı nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN