Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne kadar sürer, kaç günde geçer? Enfeksiyon kaç günde iyileşir?

Kulak ağrısı her yaş grubunu ilgilendiren, çocuklarda daha sık görülen ve ağrıların nedeni birçok etkene bağlı olan bir rahatsızlıktır. Çocukluk döneminde görülen kulak ağrıları hem çocuklar için huzursuzluk hem de aileler için huzursuzluk sebebidir. Kulak ağrılarının görülmesinin temel sebebi hastalığıdır. Bu hastalıktan bir an önce kurtulmak isteyenler “Orta nasıl geçer ve kaç günde iyileşir?” sorusuna yanıt arıyor. Konuyla ilgili detayları bir araya getirdiğimiz içeriğimizden orta kulak tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevapları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 14.2.2020 14:22 Güncelleme Tarihi: 14.2.2020 14:24 ABONE OL
Orta kulak iltihabı ne kadar sürer, kaç günde geçer? Enfeksiyon kaç günde iyileşir?

Grip, nezle, sinüzit, farenjit, boğaz ağrısı, geniz eti gibi rahatsızlıklar orta kulak iltihabına yol açabilir. Çocuklarda en belirgin nedeni soğuk algınlığı hastalıklarıdır. Yetişkinlerde ise üst solunum yolu hastalıkları haricinde farklı hastalıklardan dolayı da orta kulak iltihabı olduğu görülmüştür. Orta kulak iltihabı tedavisinde doktor kontrolünde antibiyotik ilaçlar kullandırılır. Fakat hastalığın geçip geçmesi hastanın ilaçlarını düzgün kullanması ve temizlik-bakıma önem vermesine bağlıdır. Orta kulak iltihabı geçmiyor, orta kulak enfeksiyonu kaç günde geçer? Soruların cevabına detaylı bakalım.

ORTA KULAK İLTİHABI KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR?

Orta kulak enfeksiyonu ya da iltihabı 2 yaş altı çocukların yüzde 90'ında görülen bir hastalıktır. Sadece bir kere değil birden çok kez tekrarlayarak ortaya çıkar. Çocuklarda 7 yaşına kadar tekrarlayabilir. Genel olarak şu nedenlerden dolayı iltihap oluşma riski vardır:

 • Biberon ile yatarak beslenme
 • Kreş, kreş servisi gibi kalabalık ortamlar
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmek
 • Anne sütü verilmeyen çocuklar
 • Alerjiye bağlı durumlar
 • Bağışıklık sistemindeki güçsüzlük
 • Down sendromu
 • Yarık damak
 • Pasif sigara içiciliği

Bu nedenlere bağlı olarak oluşan orta kulak enfeksiyonu kaç günde geçer? Diyorsanız; uzmanlar tarafından bu süre 1-2 hafta olarak belirlendi. Düzenli antibiyotik tedavisi olanlar ve temizliği iyi yapan hastalar için bu süre 3-4 güne kadar inebiliyor.

KULAK MEMESİ İLTİHABI NASIL GEÇER, İLTİHABA NE İYİ GELİR? KULAK MEMESİ İLTİHABI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

ORTA KULAK İLTİHABI KAÇ GÜNDE ATEŞ YAPAR?

Orta kulak iltihabı etkisini bazı belirtiler ile gösterir. Bu belirtiler bebek, çocukluk ve yetişkin yaş gruplarına göre farklılık gösterir. Orta kulak iltihabının ilk belirtileri şunlardır:

 • Bebeklerde sürekli huzursuzluk ve ağlama
 • Bebeklerin sürekli kulağı ile oynaması
 • Bebeklerde ve yetişkinlerde iştahsızlık
 • Bulantı, kusma be mide bulantıları
 • Enfeksiyona bağlı ishal
 • Duyma problemleri
 • Kulaklarda çınlama ve zonklama ve dolgunluk
 • Baş dönmesi ve baş ağrıları
 • Kulak akıntıları ve kulak ağrıları
 • Ateş

Enfeksiyona bağlı ateş belirtilerin olduğu ilk gün başlar. Ya da enfeksiyonun ilerlemesinden dolayı hastalığın ikinci veya üçüncü gününde yüksek ateş olarak karşımıza çıkar. Yüksek ateş her yaş grubu için riskli olurken özellikle bebeklerde bu risk daha fazladır. En yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

ORTA KULAK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Hastalığın geçmişi ve kulak muayenesi ile hastalığın neden olduğu ortaya konulur. Daha sonra hastalık için uygulanacak tedavi yöntemi seçilir. Tedavideki amaç hastanın ağrılarını biran önce azaltmak, orta kulaktaki tıkanıkları açıp havalanmasını sağlamaktır. Sağlık kuruluşlarındaki uzman doktorlar 10 gün süre için antibiyotik tedavileri uygular. Antibiyotiklerin yanında ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar verilir. Alerjiye bağlı durumlarda alerji ilaçları da verilir. Bebeklerde burun tıkanıklığına karşı serum fizyoloji uygulanır. Sürekli ateşi olan hastalar için bol sıvı tüketmesi istenir. Bu tedaviler uygulandığı anda 3 gün sonra iyileşme belirtileri beklenir. Orta kulak iltihabı işitme kaybı, yüz felci, menenjit, beyin apsesi, kulak zarının delinmesi, çökmesi gibi birçok ciddi hastalıklara yol açacağı için tedavinin düzenli uygulanması ve takip edilmesi gerekir.

Bebeklerde dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri anne sütüdür. Anne sütü enfeksiyonlara karşı doğal ilaçtır. Hastalık döneminde anne sütü fazla verilmelidir. Biberonla beslenen bebeklerin enfeksiyona kapılma riski fazladır. Beslenme pozisyonu yatarak değil de 45 derece eğik pozisyonda olmalıdır. Ailelerin diğer dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri sigaradır. Ev içinde, araçta bebek bulunan ortamlarda sigara içmemeleri gerekir. Sigara solunum yolu enfeksiyonları için zararlı bir durum olup hastalığın şiddetini arttıracak bir etkendir.

Çocuklarda oluşan kulak akıntıları kulak çöpüyle değil pamukla temizlenmelidir. Kulağı temizlemek için yabancı cisim kulağa sokulmamalıdır.

ORTA KULAK İLTİHABI ANTİBİYOTİKSİZ GEÇER Mİ? ORTA KULAK İLTİHABI TEDAVİSİ EN FAZLA KAÇ GÜN SÜRER?

ORTA KULAK İLTİHABI GEÇMİYOR NE YAPMAM LAZIM?

Orta kulak iltihabı tedavisinde antibiyotik, kulak damlaları ve bitkisel yöntemler uygulanarak hastalığın iyileşmesi beklenir. Yaklaşık olarak 10 günden fazla süren rahatsızlık durumunda hastalar yavaş yavaş kronik orta kulak iltihabı evresine girer. Bu süreçten sonra tedaviye yanıt vermeyen hastalar için kulak tüpü takılır.

Kulak tüpü

Kulak zarında küçük bir delik açılarak kulak tüpü yerleştirilir. Kulak zarının havalanmasını ve kulakta oluşan fazla suları tüp içine çeker. Ortalama 3-4 gün sonra tüp çıkartılır. Hastalıkta iyileşme görüldüyse tedavi sonlandırılır. Hastalık geçmezse orta kulak iltihabı ameliyatı uygulanabilir.

KULAK AĞRISINA EVDE NE İYİ GELİR? KULAK AĞRISI DOĞAL YÖNTEMLER VE BİTKİLER İLE NASIL GEÇER?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta kulak iltihabı ne kadar sürer, kaç günde geçer? Enfeksiyon kaç günde iyileşir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN