Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinüzite ne iyi gelir? Evde doğal bitkisel çözüm yöntemleriyle ? İşte sinüzite iyi gelen şeyler

Sinüzit baş ağrıları ve geniz akıntıları olarak kendini gösterir. Bir başka deyişle yüz kemiklerinde oluşan iltihaplanma olayıdır. Yüz kemiklerinin içerisindeki boşluğa iltihaplar yerleşerek sinüzit hastalığını ortaya çıkarır. Sinüzit hastalığı genelde kış aylarında soğukların artmasıyla beraber daha çok ortaya çıkar. Dolayısıyla sinüzite ne iyi gelir sorusunun yanıtı özellikle kış aylarında daha sık bir şekilde araştırılır. Soğuk algınlığı ve alerji sonrası da sinüzit olma olasılığı yüksektir. Bir de sinüsler denilen, burundan aldığımız havayı nemlendirip ısıtan birimler vardır. Sinüslerde biriken mukus içindeki bakterilerde sinüzite yol açmaktadır. Peki nelerdir, ? İşte merak edilen detaylar...

Giriş Tarihi: 14.2.2020 14:39 Güncelleme Tarihi: 14.2.2020 14:41 ABONE OL
Sinüzite ne iyi gelir? Evde doğal bitkisel çözüm yöntemleriyle sinüzit nasıl geçer? İşte sinüzite iyi gelen şeyler

Sinüzite ne iyi gelir sorusunun yanıtı, kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Sinüzit probleminin hangi düzeyde seyredeğini belirleyen pek çok faktörden bahsetmek mümkündür. Dolayısıyla sinüzit nasıl geçer noktasında bir tedavi programı belirlemek için bu faktörlerin göz önünde bulundurulması ve kişiye özel tedavi uygulaması geliştirilmesi gerekir. Sinüzitler yaşa göre ve kişiden kişiye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kimisinde burun akıntısı, kimisinde burun tıkanıklığı olarak ortaya çıkabilir. Baş ağrılarının sinüzit hastalığıyla bağdaştırılması yanlış tespit olabilir. Halk arasında baş ağrıları sinüzit olarak yorumlansa da sinüzitin asıl belirtileri burun ve geniz akıntısı ya da burun tıkanıklığı gibi etkenlerdir. Sinüzitte ağrı hissi çok düşüktür. Yüzdelik olarak ifade edecek olursak bu oran yüzde 5 kadardır. Sinüzit Akut Sinüzit, Subakut, Kronik, Rekürren( tekrarlayan) olmak üzere farklı sınıflara ayrılır. Sinüzit nasıl geçer? Sorusunu yanıtlamadan önce sinüzitin belirtilerine bakalım. Haberimizden sinüzite iyi gelen doğal yöntemler başta olmak üzere konuyla ilgili pek çok ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

SİNÜZİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Sinüzit hastalığının genel belirtileri şunlardır:
 • Kuru öksürük
 • Sarı veya yeşil renkli koyu kıvamda burun akıntıları
 • Bazı kişilerde baş ağrıları
 • Gözlerde ağırlık hissi
 • Koku almakta zorlanma
 • Mide bulantısı
 • Geniz akıntısı
 • İki haftadan fazla süren soğuk algınlığı
 • Ateş
 • Yüz ağrısı
 • Ağız kokusu

Sinüzit belirtileri ile ilgili daha detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SİNÜZİT BELİRTİLERİ NELERDİR? SİNÜZİT NEDEN OLUR, NASIL OLUŞUR?

SİNÜZİT HASTALIĞINA NE İYİ GELİR?

Sinüzit hastalığının tedavisi hekim kontrolünde yapılması önemlidir. Sinüzite etken olan nedeni bulup ona göre tedavi uygulamak hastalığın daha erken geçmesine yarar. Sinüzite hangi ilaç iyi gelir? Diyorsanız; sinüzit hastalığında burun tıkanıklığı için burun açıcı spreyler kullanılabilir, baş ve yüzdeki ağrılara çözüm için ağrı kesici ilaçlar içilebilir. Enfeksiyona bağlı durumlarda ise antibiyotik kullanımı önemlidir.

Sinüzit tedavisinde hastanelerde Burun kültürü, Kan testleri, Bilgisayarlı tomografi, Direkt grafi (röntgen) gibi tetkikler uygulanmaktadır.

SİNÜZİTE İYİ GELEN DOĞAL YOLLAR

Akut sinüzit dört haftadan az sürede geçen sinüzit çeşididir. Genelde hastaların çoğu akut sinüzit olur. Sinüzite iyi gelen evde doğal yollar arıyorsanız size birkaç önerimiz olacak. İşte sinüzite iyi gelen evde uygulanabilecek doğal yöntemler ve dikkat edilmesi gereken noktalar:

 1. Bol sıvı tüketerek mukus tabakasının incelmesini sağlayın.
 2. Bulunduğunuz ortam havasız ve nemsiz olmasın. Uygun şartlarda nemlendirin.
 3. Burun kanallarının açılması için duş alabilirsiniz.
 4. Soğuk su ile saçınızı yıkamayın.
 5. Rüzgarlı havalarda fazla dışarıda kalmayın. Kalmak zorundaysanız da korunun.
 6. Elektrikli ısıtıcı ya da petekli evlerde nem oranını korumanız gerekir.
 7. Toz ve duman bulunan ortamdan kaçının.
 8. Sigara kullanmayı bırakın.
 9. Yüz bölgenize bir bez yardımı ile sıcak kompres uygulaması yapabilirsiniz.

KRONİK SİNÜZİT EVDE NASIL GEÇER?

Kronik sinüzit, 6-8 hafta boyunca geçmeyen, tedavilere cevap vermeyen durumlarda ortaya çıkar. Kronik sinüzit tedavisi hastanelerde Endoskopik Sinüs Cerrahisi, Balon Sinoplasti Cerrahi olmak üzere iki farklı yöntem uygulanır. Endoskopik Sinüs Cerrahisi'nde amaç tıkanan sinüs kanallarını açmaktır. Bu yöntemin en kötü yanı uzun süreli tedavi süreci olmasıdır. Yüz, alın ve geniz bölgesine uygulanan, tıkanan damarları açma yöntemlerindeki gibi benzer bir yöntem uygulanan tedavi Balon Sinoplasti Cerrahi'dir. Bu yöntem daha kısa süreli iyileşme görülmektedir.

Evde uygulayabileceğiniz yöntemler ise şunlardır:

 1. Tuzlu su: Sıcak su ile tuzu karıştırın. Ilık kıvama getirip burnunuza sıkın.
 2. Naneli buhar: Sıcak su ile nane yağını karıştırın. Sıcak sudan çıkan buharı burnunuza çekin.
 3. Baharat: Baharatlı yemekler burun tıkanıklığına iyi gelir. Kronik sinüzit hastaları için iyi gelebilecek bir yöntemdir.

SİNÜZİT BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Tarçın: Baş ağrısını hafifleten bir yöntem tarçın macunudur. Bir kaşık tarçın ile bir bardak suyu karıştırın. Yoğun kıvamda bir karışım hazırlayın. Bu karışımı alnınıza, gözlerin kenar kısımlarına sürün.

Zencefil: Zencefili su ile karıştırıp yoğun kıvama getirin. Alnınıza sürün.

Fesleğen: Fesleğen tozunu bir bardak suyun içine atıp iyice karıştırın. Bu karışımı daha sonra ağrı olan bölgeye sürün.

Ağrılarınız çok şiddetli ise ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ya da en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda vardır.

Sinüzite bağlı olarak meydana gelen baş ağrısı problemi nasıl giderilir konusunda daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

SİNÜZİT KAYNAKLI BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER? SİNÜS BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ...

SİNÜZİTE İYİ GELEN EVDE BİTKİSEL YÖNTEMLER

Sinüzite iyi gelen bitki çeşitleri vardır. Evde doğal yöntemlerle bu bitkisel tedavileri uygulayarak sinüzit ile ilgili şikâyetlerinizi azaltmanız mümkün. İşte öneriler:

 • Acı kavun
 • Biberli yemekler
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Tuzlu Su
 • Zencefil
 • Elma sirkesi
 • Kekik yağı
 • Bol su içmek
 • Bitki çayları
 • Limon
 • Bal
 • Zeytinyağı

ÇOCUKLARDA SİNÜZİTE NE İYİ GELİR?

Çocuklarda yaş faktöründen dolayı sinüzit gibi bir hastalıkla uğraşmakta zor olabiliyor. Özellikle çocuklarda oluşan kronik sinüzit hastalığı geniz eti ve bademcik iltihaplanması gibi önemli rahatsızlıklara yol açar. Böyle durumlarda geniz eti ve bademcik alınması için ameliyat gerektiren durumlar ortaya çıkar. Fakat hem ameliyat hem de ilaç tedavileri sonuç vermezse endoskopik sinüs ameliyatı zorunlu hale gelebilir. Bu ameliyat ile sinüs kanalları temizlenerek tıkanıklığın açılması sağlanır.

SİNÜZİTE İYİ GELEN PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU KÜRÜ

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, sinüzit hastası olanlar için kür önerisinde bulundu. Sinüzit için doğal antibiyotik kır papatyası olduğunu söyledi. Tarif şu şekilde:

 1. Bir avuç kır papatyası alın.
 2. Bir tencereye su koyarak kaynatın.
 3. Kaynamış suyun üzerine kır papatyasını ekleyin.
 4. Daha sonra çıkan buharı soluyarak rahatlayabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinüzite ne iyi gelir? Evde doğal bitkisel çözüm yöntemleriyle sinüzit nasıl geçer? İşte sinüzite iyi gelen şeyler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN