Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mavi Marmara’ya Büyük İlgi

Giriş Tarihi: 8.3.2015 19:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
(İHA) – Samsun’un Canik Belediyesi’nin organizesiyle insanlık ve özgürlük için yola çıkarak Samsun’a gelen Mavi Marmara gemisine Samsunlular büyük ilgi gösterdi.
Mavi Marmara gemisi, Samsun’da vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Mazlum Coğrafyalar Müzesi’ni gezen vatandaşlar, ikinci gün üç ayrı konferansa katıldı. Konferanslarda Filistin, bölgedeki gelişmeler ve Çanakkale’de Türk kadını konuları anlatılırken, Mavi Marmara gazilerinden Recep Göker ve Muhittin Gili de İsrail’in saldırı anında yaşananları ziyaretçilerle paylaştı. Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in de katıldığı konferanslarda duygusal anlar yaşandı.
Mavi Marmara etkinlikleri kapsamında ilk konferansı Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Aydın verdi. Aydın, büyük ilgi gören konferansta "Filistin sorununun dini temelleri" konusuna değindi. Etkinliklerin öğleden sonraki kısmında ise Filistin’den katılan Muin Naim, "Bölgedeki gelişmeler ve Filistin davası" konusunu anlattı.
Mavi Marmara’nın herhangi bir siyasi ideolojinin değil, mazlum coğrafyaların simgesi haline gelmiş bir gemi olduğunu belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Görevimiz sadece Mavi Marmara’yı Samsun’a getirmek ve buradan Çanakkale’ye götürmekle bitmiyor. Gemi içerisinde 16 Mart’ta kadar düzenlenecek panel ve konferanslarla insanlarımıza mazlum coğrafyaları ve Çanakkale ruhunu anlatıyoruz. Mavi Marmara gemisinin Samsun’da kalacağı süre içerisinde her gün dolu dolu etkinliklerimiz olacak. Tüm halkımızı bu programlara bekliyoruz" dedi.
Etkinliklerin üçüncü gününde ise Prof. Dr. Fahri Sakal saat 11.00’de "Çanakkale", saat 13.00’te "Mazlum Coğrafyalar" konularında konferans verecek. Saat 15.00’te ise Irak’tan gelen Yaşar Şerif, "Irak’taki insani ve siyasi son durum" konusunu anlatacak. 16 Mart’a kadar Samsunport Sanayi Rıhtımı’nda bekleyecek olan ve içerisinde Mazlum Coğrafyalar Müzesi de bulunan Mavi Marmara gemisine her gün sabah 10.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında ziyaretçiler kabul ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi Marmara’ya Büyük İlgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN