Türkiye'nin en iyi haber sitesi

OMÜ’lü Doktorun Başarısı

Giriş Tarihi: 20.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 11:33
OMÜ’lü Doktorun Başarısı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kesi yeri fıtığı SILS tekniği olarak bilinen tek kesiden kapalı ameliyat ile tedavi edildi.
Ameliyatı gerçekleştiren OMÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İlhan Karabıçak, “Hastamız 3 yıl önce karaciğer kisti nedeniyle ameliyat olmuş. Kesi hattı boyunca büyük bir fıtığı vardı. Hastaya SILS tekniğini uyguladık. Karnının dış kenarına 2.5 cm’lik bir kesi yaptık. Bu kesiden hastanın karın duvarının iç kısmına 20 cm çapında bir yama yerleştirdik. Bu tekniğin özelliği karına küçük bir kesi yapılıyor ve özel olarak hazırlanmış cerrahi aletlerle kapalı olarak ameliyat gerçekleştiriliyor. Hastalarda küçük bir kesi olduğu için yara iyileşmesi çok çabuk oluyor. Hastalar ameliyattan sonra hemen ayağa kalkabiliyor. Ağrı kesicilere duyulan ihtiyaç azalıyor. En önemlisi de fıtığın tekrarlama ihtimali daha da azalıyor. Bu ameliyatı klasik teknikle yapsaydık hastanın karnına en az 20 cm kesi yapmamız gerekecekti. Özellikle şişman hastalarda ameliyat kesisi fıtığı iyi tedavi edilmezse hastalık tekrarlayabilir. Bu tip hastalarda fıtığın tekrarlamaması için tek kesiden kapalı yöntem (SILS) tercih edilebilir” dedi.
Doç. Dr. İlhan Karabıçak, SILS tekniğinin Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde daha önce karaciğer, pankreas, dalak, kalın barsak ve göbek fıtığı gibi farklı ameliyatlarda da uygulandığını belirtti.
60 yaşındaki hasta H.Y. ise, “Çok büyük bir fıtığım vardı. Doktorlarım karnımın yan tarafında küçük bir delik açıp fıtığımı tamir etmişler. Hiç ameliyat olmamış gibi rahatım” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
OMÜ’lü Doktorun Başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN