Canik Kent Konseyi’nden Kanser Semineri

Giriş Tarihi: 2.4.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Canik Kent Konseyi’nden Kanser Semineri
Canik Kent Konseyi, "Halk Sağlığı Bakışıyla Kanser" konulu seminerde kadınları bilgilendirdi.
Kanserde erken teşhisin önemli olduğuna işaret eden uzmanlar, kadınlara alkol ve sigaradan uzak durmaları tavsiyesinde bulundu. Özellikle dezavantajlı gruplara yönelik yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Canik Kent Konseyi, bu kez kadınları kanser hastalığı ve alınması gereken önlemler konusunda bilinçlendirdi. Canik Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 8 Mart Aile Okulu ve Eğitim Merkezi’nde ilçedeki kadınlara ve Canik Belediyesi kurs merkezlerindeki kursiyerlere yönelik düzenlenen "Halk Sağlığı Bakışıyla Kanser" konulu seminere kadınlar yoğun ilgi gösterdi.
MUTLU BİR TOPLUM İÇİN
Seminere katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, yaptığı konuşmada, "Belediye olarak sadece yol ve bina yapmıyoruz. Halkımızın eğitim, sağlık, kültür, değerlerimiz gibi konularda bilgilenmesi ve bilinçlenmesi noktasında önemli alt yapı yatırımları yapıyoruz. Mevlana Eğitim, Kültür ve Yaşam Kampüsümüz başta olmak üzere değişik noktalarda bulunan kurs merkezlerimizde kadınlarımız bir yandan kendilerini geliştirirken, bu tür eğitici seminerlerle de bilinçleniyorlar. Amacımız, bilgili, bilinçli, sağlıklı ve mutlu bir toplum" dedi.
KANSER DÜNYA PROBLEMİ
Semineri veren KETEM Sorumlusu Dr. Canan Süleymanoğlu da kanser hastalığında beslenmenin önemine değinerek, kanserin dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olduğuna dikkat çekti. Dr. Süleymanoğlu, "Kanser toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Kanser kontrolünün en önemli aşaması hiç kuşkusuz ki kanseri önlemektir. ’Erken teşhis hayat kurtarır’ diyerek vatandaşlarımızı ücretsiz kanser taramaları yaptırmak için kayıtlı oldukları Aile Sağlığı Merkezlerine ve KETEM’e davet ediyoruz" dedi.
FARKINDALIK ÇALIŞMASI
Alkol ve sigaradan uzak durulması gerektiğini ve kanserden korunmak için bol bol yeşil sebze tüketilmesini tavsiye eden Dr. Süleymanoğlu, hareketsiz yaşamın çeşitli hastalıklara ve ardından da kansere yol açtığını ileri sürdü.
Seminere Başkan Osman Genç’in yanı sıra Canik Kent Konseyi Genel Sekreteri Reşat Kılınçarslan, Canik Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Münevver Uğurlu, Canik Belediyesi eğitim ve kurs merkezlerindeki kadınlar ile ilçede yaşayan bayanlar katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canik Kent Konseyi’nden Kanser Semineri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN