Türkiye'nin en iyi haber sitesi

OMÜ Türk Sanat Müziği Topluluğu’ndan Konser

Giriş Tarihi: 4.4.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
OMÜ Türk Sanat Müziği Topluluğu’ndan Konser
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türk Sanat Müziği Topluluğu Korosu, 40. Yıl etkinlikleri kapsamında Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde konser verdi.
Şef Dr. Mehmet Halis Korur yönetimindeki koro, Türk sanat müziğinin saygın bestekarlarının seçkin eserlerine yer verdi. İki bölümden oluşan konserin ilk bölümüne, Çanakkale şehitlerini anmak üzere, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’a ait olan “Çanakkale Türküsü” ile başlandı.
Müzikseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde canlandırmalar, dekor ve ışıklarla konsepte uygun bir ortam sağlandı. Koro ve solo olarak seslendirilen şarkılarla seyircileri zaman zaman duygulandı. Konserin ikinci bölümü ise oldukça hareketliydi. Dillerden düşmeyen şarkıların seslendirildiği bölüme zaman zaman seyirciler de katıldı.
“MİLLETİNE İHANET EDEN İKİ CİHANDA İFLAH OLMAZ”
Rektör Hüseyin Akan, Şef Dr. Mehmet Halis Korur’u ve koroyu kutladı. Rektör Akan, konserde yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi: “Özellikle ilk bölüm şunu hatırlattı bizlere: Plevne, Çanakkale, Sarıkamış, Sina Çölü, Yemen, Medine ve peşinden gelen Kurtuluş Savaşı, İstiklal Harbi, şehit olan yüz binler ve gaziler bu toprakları vatan kıldı. Ve bu toprakları bu vatanı bize hediye etti. Onların encamını Mehmet Akif Çok güzel tasfir ediyor ‘Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber.’ bundan daha büyük bir mükafat olamaz. Bize de düşen bunca şehit düşerek kurulan bu toprakları, bu milletin değerini bilmek. Bu millete ihanet eden biri, iki cihanda da iflah olmaz.”
OMÜ Türk Sanat Müziği Topluluğu’nun düzenlediği dinletiye Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Kaplan, Prof. Dr. Şenol Eren ve OMÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk katıldı.
Şef Dr. Mehmet Halis Korur, koraya Rektör Hüseyin Akan ve Tıp Fakültesi Başhekimi Mustafa Bekir Selçuk’u da dahil ederek birlikte söyledikleri son bir şarkı ile konseri tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
OMÜ Türk Sanat Müziği Topluluğu’ndan Konser
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN