Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuaförlerin Çırak Sıkıntısı

Giriş Tarihi: 4.5.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 4.5.2015 15:43
Kuaförlerin Çırak Sıkıntısı
Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, kuaförlerin çırak sıkıntısının mesleki eğitim merkezlerinin devlet liselerine denk sayılmasıyla aşılabileceğini söyledi.
Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, Samsun’daki kuaförlerin kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çektiğini belirterek, "Çıraklık yaşı bizim zamanımızda ortaokuldu. Çocuk okuyamadığı zaman mesleğe başlardı. Yaşı da ortalama 13- 14 arasında olurdu. Bu çocuklar ergenlik çağına geldiği zaman mesleği iyice öğreniyordu. Ergenlik çağına geldiği zamanda mesleği öğrenen çocuklar usta oldukları için para kazanabiliyorlardı. Şimdi çocuklar liseyi bitirmek zorunda. Bu da çocuğun 17 - 18 yaşına gelmesi anlamına geliyor. Bu çocukları evde annesi, babası laf geçiremezken, çırak olarak çalıştırmak, söz geçirmek mümkün olmuyor. Her ne olursa olsun 300 kalifiye bayan elamanı 1 günde en az asgari maaşla hemen işe sokabilirim. Çünkü birçok kuaförde elman bulma sıkıntısı var. Bu sorunun çözümünde tek çare bana göre mesleki eğitim merkezlerinin liseye denk sayılması. Böylece mesleki eğitim merkezinden mezun olan çocuklar hem kuaför olur hem de liseyi bitirmiş olur. Sistem böyle olmadığı sürece bu sorunu çözemeyiz” dedi.
"SAMSUN’DAKİ KUAFÖR SAYISININ 200- 250 OLMASI LAZIM"
Samsun’da 550 kuaförün bulunduğunu belirten Kiraz, "Kayseri’nin nüfusu 1 milyon 100 bin civarında, Samsun’un ise 600 bin civarında. Kayseri’deki kuaför sayısı 400 civarındayken, Samsun’daki kuaför sayısının 550 olması zaten sorunu açıkça ortaya koyuyor. Nüfusu çok yerin kuaför sayısı azken, nüfusu az olan yerde çok kuaför var. Bunun da en büyük sebebi Samsun’da istihdam olmamasıdır. Samsun’un nüfusuna göre ben iddia ediyorum ki kuaför sayısının 200- 250 olması lazım. Bugün 550 olan kuaför sayısı 3 sene sonra 700’e çıkar. İş bulamayanlar kuaför açmaya çalışacak, bu sayı daha da artacak” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuaförlerin Çırak Sıkıntısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN