Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lezzetleri Dünya Vitrinine Çıktı

Giriş Tarihi: 25.3.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 20:32
Şanlıurfa Lezzetleri Dünya Vitrinine Çıktı
UNESCO Gastronomi Kenti olma yolunda ’ya özgü lezzetler Paris’te dünya vitrinine çıkarıldı.
Fransa’nın Başkenti Paris’te UNESCO binasında düzenlenen Uluslararası Nevruz Resepsiyonun da Şanlıurfa’nın Gastronomi kültürü ve kentin tarihi değerleri tanıtıldı. Dünyanın birçok ülkesinden temsilcinin yer aldığı UNESCO heyetine Şanlıurfa’nın tarihi ve kültürel değerleri anlatıldı. Şanlıurfa’dan götürülen özel aşçılar tarafından Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri olan çiğ köfte, içli köfte, ağzı açık, ağzı yumuk hazırlanarak, Türk Halk Müziği ve Sıra gecesi türkülerinin eşliğinde konuklara ikram edildi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, "Zengin bir mutfağa sahip Şanlıurfa’mızın UNESCO’nun Gastronomi başkentleri arasına girmesini arzu ediyoruz. Bütün Meslek Odaları’na, Sivil Toplum Kuruluş’larına ve bize burada destek veren kentimizin otel işletmelerine de teşekkür ederim" dedi.
UNESCO Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, "UNESCO çatısı altında Şanlıurfa’nın sesi duyuldu. İnşallah bu gastronomi adayı Şanlıurfa’nın başarısı olur. 15 ayrı Türk toplumunun yöresel ve kültürel zenginliği aktarıldı. Şuana kadar en gösterişli Türk tanıtımı olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.
Konuşmalarının ardından Şanlıurfa’ya has müzik eşliğinde yoğrulan çiğ köfte, gelen konuklara ikram edildi. Yemekten sonra Güvenç, Şanlıurfa’nın yöresel müzikleriyle birlikte gelen konuklarla halay çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfa Lezzetleri Dünya Vitrinine Çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN