Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’den Fenilketönüri Hastalarına Destek

Giriş Tarihi: 10.7.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Büyükşehir’den Fenilketönüri Hastalarına Destek
Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Fenilketonüri Derneği ile yürüttüğü örnek kampanya ile Türkiye’de bir ilke imza atıyor.
Kalıtsal bir metebolik hastalık olan Fenilketonüri, yeni doğan çocuklarda fenilalanin isimli bir amino asiti metabolize edemedikleri için 5. 6. Aylarda zeka geriliğine neden olur.Fenilketonüri hastalığının etkilerinin önüne geçmek için özel proteinlerle zenginleştirilmiş un kullanmaları gerekiyor. Bu hastalığın önüne geçmek isteyen Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de bir ilke imza atarak hastalar için özel ve nadir üretilen unları ücretsiz olarak dağıtıyor.70 Fenilketonüri hastası bulunan Şanlıurfa’da, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve Şanlıurfa Fenilketonüri Derneği Başkanı Mustafa Çitfçi tarafından ilk olarak Doğan ve Çiftçi ailelerine ücretsiz un dağıtıldı.
Öte yandan hasta çocuklara ayda 3 kilogram dağıtılan ücretsiz unu almak isteyen ailelerin, raporlarıyla birlikte Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığına müracaat etmeleri istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’den Fenilketönüri Hastalarına Destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN