Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu:

Giriş Tarihi: 21.7.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
Başbakan Ahmet Davutoğlu, büyük bir acı yaşandığını belirterek, bütün Türkiye’nin kenetlenmesi gerektiğini söyledi.
’nın Suruç ilçesinde yaşanan canlı bomba saldırısının ardından bugün kente gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilçede incelemelerde bulundu.
Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı kentte, Şanlıurfa Valiliği’ne gelen Başbakan Davutoğlu, çıkışta saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Suruç’ta ilk olarak saldırıda yaralananları ziyaret ettiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, daha sonra Şanlıurfa’ya gelerek burada daha önce gelen heyetten kapsamlı bilgiler aldıklarını söyledi. Bu olayın büyük bir acı olduğunu ifade eden Davutoğlu, bütün Türkiye’nin kenetlenmesi gerektiğini dile getirdi. Türkiye’nin ilk kez bu tür saldırı ile karşı karşıya kalmadığını da ifade eden Davutoğlu, “2003 yılında İstanbul’da El Kaide bağlantılı terör olayında sivil alanda yapılan saldırıları hatırlıyoruz. 2007’de Ulus’ta Anafartalar’da bu sefer PKK bağlantılı saldırıyı, 2008 Ocak ayında Diyarbakır’da yine 2008’de Güngören’de ve Diyarbakır’da çok sayıda vatandaşımızın vefatıyla neticelenen canlı bomba saldırını hep zihnimizde tutuyoruz. Yine Reyhanlı saldırısı, son olarak Diyarbakır’daki saldırılar her ne kadar farklı örgütler tarafından yapılmış ise de hepsi insanlık dışı zihniyetin gerçekleştirdiği saldırılar. Bütün bu saldırılarda hayatlarını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ve ailelerine bir kez daha taziyeleri diliyorum” dedi.
Hastanede yaralıları ziyaret ettikten sonra yetkililere gerekli talimatları verdiğini belirten Davutoğlu, yoğun bakımda olan bir yaralının da daha teşekküllü bir hastaneye sevkinin gerçekleştirilmesi noktasında talimat verdiğini söyledi.
“Böyle bir olayla karşı karşıya kaldığımız zaman ilk olarak önceliğimiz insanı boyuttur” diyen Davutoğlu, “Burada hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımız yüreğimizin bir parçasıdır. Fikirleri ve düşünceleri ne olursa olsun. Siyasi geçmişleri ideolojileri ne olursa olsun hepsi bizim canımızdır” diye konuştu.
Konunu ikinci boyutunun ise idari ve hukuki soruşturma olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, olayın derinlenmesine soruşturulduğunu söyledi. Olayın tüm yönleri ile geniş çaplı soruşturulduğunu belirten Davutoğlu, olayın yaşandığı yerde güvenlik önlemlerinin alındığını ve ilk girişte aramalar sırasında 2 araması olan şahsında gözaltına alındığını belirtti. Ancak patlamanın yaşandığı alanın belediyeye ait bir alan olması nedeniyle ikinci bir aramanın yapılmadığını söyleyen Davutoğlu, “Anlaşılan o ki, ya bir sızma, ya grup içinde söz konusu olan kimliği teşhis edilemeyen şahıs tarafından canlı bomba olmak suretiyle bu katliam gerçekleştiriliyor" dedi.
Canlı bombanın kimliğinin tespiti konusunda da soruşturmanın sürdüğünü ifade eden Davutoğlu, bu konuda da ciddi bir mesafenin alındığını ancak tüm bağlantıların tespit edilmesi noktasında kimliğin şuan için açıklanmayacağını dile getirdi. Canlı bombanın Türkiye içinde ve dışında ki tüm bağlantılarının ortaya çıkarılması adına yoğun bir çalışmanın sürdürüldüğünü belirten Davutoğlu, “Şüpheli konusunda önemli bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz” dedi.
Soruşturmanın selameti açısından bombacının kimliğinin açıklanmayacağını belirten Davutoğlu, olayın idari ve hukuki olarak açığa çıkartılmasından kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini söyledi. Olaydan sonra Ankara’dan bomba uzmanlarının 2 saat içerisinde bölgeye hareket ettiğini kaydeden Davutoğlu, olayı açığa çıkarmak için herkesin yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.
Olayın insani botunu konusunda da değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, bu saldırının Türkiye’ye yapılan bir saldırı olduğunu tekrarladı. Dün yaptığı çağrıyı yineleyen Davutoğlu, Mecliste gurubu bulunan 4 siyasi partinin genel başkanlarına çağrıda bulunarak terörün ve şiddetin her türüne karşı ortak bilinç ve tavırla hareket edilmesini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN