24 HAZİRAN 2018 SEÇİM SONUÇLARI GEÇMİŞ SEÇİM SONUÇLARI www.sabah.com.tr

EMİNE NUR GÜNAY

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
EMİNE NUR GÜNAY
  • PARTİSİ : ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
  • BÖLGESİ : ESKİŞEHİR
  • SIRA NO. : 3
  • MESLEĞİ : EKONOMİST / İKTİSATÇI
ÖZGEÇMİŞİ

Eskişehir doğumlu ve üniversite öğrenimine kadar Eskişehir'de yaşayan Emine Nur Günay, Eskişehir Anadolu Lisesi mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünden lisans ve yüksek lisans derecesini aldıktan sonra doktora çalışmaları için ABD'ye gitti.
Vanderbilt Üniversitesi'nden Ekonomi yüksek lisans ve doktora derecesini aldı. 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü'nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Prof. Günay, bu görevini 2015 yılına kadar devam ettirmiştir.
2006 yılında Uluslararası İktisat ve Kalkınma İktisadı alanında doçentliğini aldı. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Araştırma Merkezini kurdu ve 2015 yılına kadar kurucu müdürü olarak görev yaptı.
2007-2011 yıllar arasında TÜBİTAK Sosyal Bilimler Grup Yürütme Kurulu üyesi, 2008-2012 yılları arasında AB 7. Çerçeve Programı Sosyo-ekonomik ve Beşeri Bilimler Tematik alanında ülke delegesi olarak görev yaptı.
Kasım 2014 yılında Başbakan ekonomi başdanışmanı olarak atandı. Prof. Dr. Emine Nur Günay'ın araştırma alanları arasında; piyasaların yapısı, işleyişi ve performansı; firmaların piyasa stratejileri, performansı ve etkin üretim yöntemleri; sektörel etkinlik analizleri ve Türk bankacılık sektörü; yükselen piyasalar ve uluslararası finansal sistem; Avrupa Birliği; KOBİ'ler; inovasyon ve bilgi odaklı ekonomi; kapsayıcı büyüme yer almaktadır.
Çok sayıda yayın teşvik ödülü bulunmaktadır. Yurtdışında akademik dergilerinde yayınlanmış çok sayıda makale ve kitap bölümleri yer almaktadır.