Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün günlerden demokrasi

53 milyon 741 bin 838 kayıtlı seçmen bugün oy hakkını kullanmak için sandık başına gidecek. İşte geçerli oy kullanmak için dikkat etmeniz gerekenler

Giriş Tarihi: 7.6.2015
Bugün günlerden demokrasi
Türkiye'de bugün 53 milyon 741 bin 838 seçmen yeni Meclis'i belirlemek üzere sandık başına gidiyor. Seçimde 174 bin 236 şeffaf sandık kullanılacak. İşte seçmenin oy kullanmaya giderken ve sandık başında dikkat etmesi gerekenler;
Sandığa giderken yanınızda seçmen bilgi kartı ve üzerinde TC kimlik numaranız bulunan resmi kimlik belgesi olması gerekiyor. Seçmen bilgi kartınızı kaybettiyseniz bile nüfus cüzdanı başta olmak üzere üzerinde TC kimlik numaranız yazılı soğuk damgalı bir kimliğiniz varsa oy kullanabilirsiniz. Eğer yanınızda kimlik belgesi veya seçmen kartı yoksa seçim nedeniyle bugün açık olacak nüfus müdürlüklerinden nüfus kayıt örneği alıp oy kullanabilirsiniz.Oy mührü yaylı ve kendi içinde dönerek mürekkebi alan bir mühür. Bu nedenle mührün tam olarak tercih edeceğiniz partinin ambleminin altındaki daireye gelmesine dikkat edin. 'Evet' mührünü parti amblemlerinin olduğu iki dairenin ortasına vurursanız, pusulanın başka bir yerine de mühür basarsanız, pusulanın üzerine imza veya herhangi bir karalama gibi bir işaret yaparsanız, pusulanın kenarını o oyu sizin verdiğinizi gösterecek şekilde kasten yırtarsanız, pusulayı zarfın içine o oyun siz tarafından kullanıldığını gösterir bir kağıt veya bez veya başka bir cisim koyarsanız oyunuz geçersiz sayılır.
Okuma-yazma bilmeyenler sadece sandık kurulu başkanının hangi amblemin hangi partiye ait olduğunu göstermesiyle oy kullanabilir, Çocuğu, eşi, kızı veya başka bir yakınıyla oy kabinine giremez. Cep telefonu ve fotoğraf makinesi kabine sokulamaz.
Yaşlı, hamile, hasta ve engellilere oy kullanma önceliği tanınacak.

HANGİ LİDER NEREDE OY KULLANACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da, Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara'da, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş İstanbul'da, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise Van'da oy kullanacak. Başbakan Davutoğlu 7 Haziran sabahı Konya'da oyunu kullanmasının ardından, seçim sonuçlarını takip etmek üzere Ankara'da olacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çukurambar'daki Arjantin İlkokulu'nda sandık başına gidecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün günlerden demokrasi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN