sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

Giriş Tarihi: 1.11.2015 12:56 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:35
Aksaray seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

'da nefesler tutuldu! 1 Kasım 2015 Genel leri'nde Aksaray il ve ilçe ve partilerin oy oranları haberimizde...

1 Kasım sonuçları! 1 Kasım'da yapılan erken seçimlerde Aksaray'da hangi parti hangi milletvekilini aday gösterdi? Hangi milletvekili kaç oy aldı? İşte Aksaray 1 Kasım tüm detayları!

Vatandaşlar oylarını kullandı! Sandıklar açılmaya başladı. Peki Aksaray'da çıkan sonuç ne olacak? Aksaray'da seçim sonucunu, kazanan partiyi açıklıyoruz...

1 Kasım 2015 Aksaray seçim sonuçlarını, YSK'nın seçim yayın yasağını kaldırması ile açıklayacağız.

1 KASIM 2015 AKSARAY SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

AKSARAY 1 KASIM'DA KİMİ ÇIKARIR?

Bu sorunun cevabını bulmak için 7 Haziran seçim sonuçlarına bakamak gerekir. AK Parti'nin zirvede olduğu ilde sonucun da aynı olabileceği tahmin ediliyor.

AKSARAY'DA AK PARTİ ZİRVEDE

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde %58,39 oyla AK Parti zirvedeki yerini aldı. MHP %30,31 oyla ikinci, CHP ise %6,67 oyla 3. oldu.

AKSARAY ERDOĞAN DEDİ

Aksaray ili Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %74,00 oyla Recep Tayyip Erdoğan için oyunu kullandı.

2014 YEREL SEÇİMLERDE KİM KAZANDI?

Aksaray merkez 2014 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Adayı Haluk Şahin Yazgın Belediye Başkanı seçildi.


İŞTE PARTİLERİN AKSARAY İLİ İÇİN ÇIKARDIĞI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI


AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 İLKNUR İNCEÖZ
2 CENGİZ AYDOĞDU
3 MUSTAFA SERDENGEÇTİ

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 İsmail Hakkı Açıkalın
2 Meral Koçar
3 Hasan Ali Elibol

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 TURAN YALDIR
2 NİLGÜN TOSUN
3 AYŞE DENİZ AY

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 İsmail Doygun
2 Kıymet Temel
3 Mehmet Baltaş


AKSARAY İLİ İÇİN PARTİLERİN SEÇİM VAATLERİ

AK PARTİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Başkanlık sistemine 1 Kasım seçim beyannamesinde ağırlık veren AK Parti, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağını belirtti. AK Parti başkanlık sisteminin Türkiye'nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğunu düşünüyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Seçim beyannamesinde çözüm sürecinin başlatılması ve devamında atılan adımların önemine vurgu yapan AK Parti çözüm sürecinin milletin esenlik projesi olduğunu belirtti. AK Parti, 7 Haziran'dan sonra da ülkede birlik ve kardeşliği tesis etmeyi amaçlayan ve dönemsel bir mesele olarak bakmadığı 'Çözüm Sürecini' kararlıkla sürdüreceğini vaat etti.

EKONOMİ
Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave bin 200 TL verilecek. Esnafın emekli aylıklarından yapılan SGK Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verilecek. Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkânı verilecek. Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek.

SAĞLIK
Sağlık alanında Türkiye'nin AK Parti ile gerçekleştirdiği değişimlerin anlatıldığı beyannamede sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenleneceği, bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacağı açıklandı.

EĞİTİM
Eğitimde ikinci atılım döneminin olacağı belirtilen beyannamede tüm okullarda tam gün eğitime geçileceği, Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacağı, ulusal öğretmen strateji belgesinin yürürlüğe konacağı açıklandı. Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılması sağlanacak.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
7 Haziran seçim beyannamesinde, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır alan CHP, 1 Kasım seçim beyannamesinde "CHP, haklar ve özgürlüklerin otoriter bir başkanlık sistemi için pazarlık konusu edilmesine izin vermeyecektir" ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Kürt sorununa da kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacağını belirten CHP Sorunun Meclis'te kurulacak komisyonca ve Meclis'teki tüm partileri kapsayarak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesi sağlayacağını açıkladı. Türkiye'ye demokrasi ve barış getirecek bu sürecin şeffaflıkla yürütülmesi ve sorunun çözümünün hukuki çerçevenin dışına çıkmadan aranmasının hedeflendiğini açıklayan CHP öncelikle seçim barajını düşüreceğini vaat etti. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasının gerekli gören CHP işsizliğin azaltılması ve yoksullukla mücadele için gerekli iddialı adımlar atılacağını açıkladı.

EKONOMİ
Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağını açıklayan CHP, maaşları da bin 500 TL düzeyine çıkaracağını vaat etti. 7 Haziran'da mazotu çiftçiye 1.5 TL'den vereceğini açıklayan CHP 1 Kasım için revizyon yaparak mazotun litresini 1,80 TL'ye vereceğini belirtti. Emeklilere, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini vaat eden CHP emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payını kaldıracağını, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primini de kaldıracağını açıkladı.

SAĞLIK
Güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde "Aile Sigortası" olduğunu belirten CHP, Aile Sigortası'nın temel hedefinin çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmek olduğunun altını çizdi. CHP, Aile Sigortası Programı kapsamında, bebek beslenme desteği, kreş desteği, genel sağlık sigortası prim desteği, engelli desteği, yaşlı desteği, askerlik desteği, gebelik desteği, evde bakım hizmeti desteği sağlayacak. Aile Sigortası ise hanedeki işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş araması ve meslek kursuna gitmesi koşuluna bağlanacaktır.

EĞİTİM
Okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapacağını açıklayan CHP Aile Sigortası Programı ile yoksul öğrencilere, zorunlu eğitimi kapsayan tüm dönemler için aylık 240 TL eğitim desteği verecek. Temel eğitimin müfredatını bir bütün olarak hazırlayacağını belirten CHP müfredatın okul öncesi eğitimi de içerecek şekilde 9 yıl kesintisiz olarak uygulanmasını sağlayacak.


BAŞKAN KARATAY: "1 KASIM DİRİLİŞİN SEÇİMİDİR"

AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir karatay, seçim çalışmalarını değerlendirerek, 1 Kasım seçiminin Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.
Seçime sayılı günler kaldığını belirten Başkan Karatay, "1 Kasım seçimlerine sayılı günler kaldı. 7 Haziran sonrasında ülkemiz adeta koalisyon dönemlerindeki kaos ortamına çekilmek istendi. Ülkemizde 13 yılda sağlanan siyasi istikrar ve ekonomik istikrar hızla bozulmaya başladı. Ülkemizin karşı karşıya kaldığı kriz bugün itibari ile meseleyi milletvekili genel seçimlerinden öteye taşıdı. Bu itibarla, artık 1 Kasım seçimleri memleket meselesidir. İçeriden ve dışarıdan tüm oklar bir hedefe yöneldi, hedef Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsında 13 yılda önemli bir büyüme yakalayan devletimiz ve onun asli unsuru olan yüce milletimiz oldu. Büyük bir tarihi geçmişi olan aziz milletimizin son 13 yılda elde ettiği kazanımlar tüm dünyanın gözünü ülkemize çevirdi. Dünya biliyor ki, bu aziz millet bir kez ayağa kalktıktan sonra bir daha durdurulamayacaktır. Bu sebeple 13 yıldır girdiği her seçimde milletimizin desteği ile iktidarı, millete olan mesafe ile övünen elitlerden alıp milletin hizmetine sunan AK Parti hedef haline gelmiştir. Ancak, milletimizin kurduğu parti olarak biz hiçbir zaman yetkimizi milletimiz dışında kimseyle paylaşmadık. Tam da bu yüzden tüm dünyanın ve ülkemizdeki taşeron örgütlerin hedefi haline geldik. Ama şu bilinmelidir ki, biz sırtımızı önce Allah'a, sonra milletimize dayayarak hizmet üretmeye devam edeceğiz. 2002 yılından bu yana başta siyasi istikrarı sağlayan hükümetimiz, hızla ekonomik istikrarı sağlamıştır. İş adamlarımızın, esnafımızın ve tüccarımızın yanında yer almıştır. Devletimizin kaynaklarını bir takım grupların elinden alıp milletimize devrederek hızla kalkınmaya başladık. Esnafımızı, tüccarımızı iş adamlarımızı yurt içi ve yurt dışında ticarete yönlendirdik. Devletimizin kaynaklarını, teşvik yasaları ile bu kaynakların asıl sahiplere aktardık. Neticede onların, yani milletimizin kendine güvenini yeniden temin ettik. Özgüveni yerine gelen müteşebbislerimiz hızla işletmelerini büyüttüler ve yeni yatırımlar için planlarını yaptılar. Ama 7 Haziran sonrasında çıkan sonuçla tek başına iktidar kurulamadı. Ülke, 13 yıllık kazandığının yaklaşık yüzde 25-30'nu şu son 4 ay içerisinde hızla kaybetti. Alın teri ile 13 yılda kazanılan varlığımızın önemli bir kısmı 4 ay gibi kısa bir sürede bir sürede faiz lobisinin cebine aktı. Ancak milletimiz 1 Kasım'da bu 4 aylık gidişe dur diyecek ve yeniden kendi iktidarını belirleyecek. Yeniden kendi iktidarını belirleyerek geleceğini sahiplenecektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aksaray seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN