Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

Antalya'da heyecanı! 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri Antalya il ve ilçe ve partilerin aldıkları oy oranları haberimizde...

Giriş Tarihi: 30.10.2015 16:03 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:20
Antalya seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
Antalya 1 Kasım sonuçları! 1 Kasım'da yapılan Genel Seçim'lerde Antalya'da hangi parti hangi milletvekilini aday gösterdi? Hangi milletvekili kaç oy aldı? İşte Antalya 1 Kasım tüm detayları!

1 KASIM 2015 ANTALYA SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

1 Kasım 2015 Antalya seçim sonuçlarını, YSK'nın seçim yayın yasağını kaldırması ile açıklayacağız. 1 Kasım seçim sonuçları il il sabah.com.tr farkıyla sizlerle!ANTALYA'DA 1 KASIM 2015 SEÇİM SONUCU NE OLUR?

Bu kritik sorunun cevabını bulabilmek için 7 Haziran seçim sonucuna bakmak gerekir. AK Partinin zirvede olduğu ilde sonucun değişmesi beklenmiyor...

ANTALYA'DA AK PARTİ ZİRVEDE

7 Haziran 2015 genel seçimlerde AK Parti %34,94 oy alarak birinci oldu. CHP ise %32,83 oyla ikinci, MHP ise %21,97 oyla üçüncü oldu.


ANTALYA EKMELEDDİN İHSANOĞLU DEDİ

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Antalya Ekmeleddin İhsanoğlu'na %53,08 oy vererek cumhurbaşkanı olmasını istedi. Recep Tayyip Erdoğan ise %41,63 oy alarak ikinci sırada yer aldı. Selahattin Demirtaş ise %5,30 oy aldı.

HANGİ İL KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK?

1 Kasım erken seçiminde YSK'nın açıkladığı listeye göre illerin çıkaracağı milletvekili sayısı şu şekilde;
"Adana 14, Adıyaman 5, Afyonkarahisar 5, Ağrı 4, Amasya 3, Ankara 32, Antalya 14, Artvin 2, Aydın 7, Balıkesir 8, Bilecik 2, Bingöl 3, Bitlis 3, Bolu 3, Burdur 3, Bursa 18, Çanakkale 4, Çankırı 2, Çorum 4, Denizli 7, Diyarbakır 11, Edirne 3, Elazığ 4, Erzincan 2, Erzurum 6, Eskişehir 6, Gaziantep 12, Giresun 4, Gümüşhane 2, Hakkari 3, Hatay 10, Isparta 4, Mersin 11, İstanbul 88, İzmir 26, Kars 3, Kastamonu 3, Kayseri 9, Kırklareli 3, Kırşehir 2, Kocaeli 11, Konya 14, Kütahya 4, Malatya 6, Manisa 9, Kahramanmaraş 8, Mardin 6, Muğla 6, Muş 3, Nevşehir 3, Niğde 3, Ordu 5, Rize 3, Sakarya 7, Samsun 9, Siirt 3, Sinop 2, Sivas 5, Tekirdağ 6, Tokat 5, Trabzon 6, Tunceli 2, Şanlıurfa 12, Uşak 3, Van 8, Yozgat 4, Zonguldak 5, Aksaray 3, Bayburt 2, Karaman 2, Kırıkkale 3, Batman 4, Şırnak 4, Bartın 2, Ardahan 2, Iğdır 2, Yalova 2, Karabük 2, Kilis 2, Osmaniye 4, Düzce 3"


İŞTE PARTİLERİN ANTALYA İÇİN ÇIKARDIĞI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI


AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI


1 MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU
2 MUSTAFA KÖSE
3 HÜSEYİN SAMANİ
4 GÖKCEN ÖZDOĞAN ENÇ
5 SENA NUR ÇELİK
6 İBRAHİM AYDIN
7 ATAY USLU
8 İBRAHİM TÜRKİŞ
9 IŞILAY IŞILDAR CAN
10 HAKKI BEŞKAZALI
11 ERCAN MEKTEPLİOĞLU
12 İZZET YILMAZ
13 MURTAZA TAMYÜREK
14 MUSTAFA AKDENİZ

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Niyazi Nefi Kara
2 Deniz Baykal
3 Çetin Osman Budak
4 Mustafa Akaydın
5 Devrim Kök
6 Figen Albuga Çalıkuşu
7 Rafet Zeybek
8 Nusret Bayar
9 Deniz Filiz
10 Sultan Yegen
11 Sevindik Gizli
12 Cavit Arı
13 Barış İşbilen
14 Meral Mengi

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 MEHMET GÜNAL
2 AHMET SELİM YURDAKUL
3 TARKAN AKILLI
4 CAFER UYAR
5 GÜRAY PARLAK
6 CENGİZHAN GÖKÖZ
7 NEŞE GÜL ÜNİVERSİTE
8 MEHMET CÜNEYT GÜZEL
9 TURGUT BUCAK
10 MERYEM AYDOĞAN
11 SERVET ERSOY
12 SONER İNAL
13 HAFİZE NURSEN AKTAŞ
14 ÖZCAN KADIOĞLU

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Hakkı Saruhan Oluç

2 Cevdet Çağlar

3 Deniz Yıldırım

4 Nuray Erçağan

5 İshak Kahraman

6 Songül Şarklı

7 Bayram Ardık

8 Firdevs Sema Tatlı

9 Emrah Tok

10 İlkin Manya

11 Kamile Yılmaz

12 Hülya Demir

13 Şeyhmus Demir

14 Yüksel Gönül


İŞTE PARTİLERİN SEÇİM VAATLERİ

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başkanlık sistemine 1 Kasım seçim beyannamesinde ağırlık veren AK Parti, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağını belirtti. AK Parti başkanlık sisteminin Türkiye'nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğunu düşünüyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Seçim beyannamesinde çözüm sürecinin başlatılması ve devamında atılan adımların önemine vurgu yapan AK Parti çözüm sürecinin milletin esenlik projesi olduğunu belirtti. AK Parti, 7 Haziran'dan sonra da ülkede birlik ve kardeşliği tesis etmeyi amaçlayan ve dönemsel bir mesele olarak bakmadığı 'Çözüm Sürecini' kararlıkla sürdüreceğini vaat etti.

EKONOMİ

Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave bin 200 TL verilecek. Esnafın emekli aylıklarından yapılan SGK Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verilecek. Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkânı verilecek. Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek.


SAĞLIK

Sağlık alanında Türkiye'nin AK Parti ile gerçekleştirdiği değişimlerin anlatıldığı beyannamede sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenleneceği, bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacağı açıklandı.

EĞİTİM

Eğitimde ikinci atılım döneminin olacağı belirtilen beyannamede tüm okullarda tam gün eğitime geçileceği, Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacağı, ulusal öğretmen strateji belgesinin yürürlüğe konacağı açıklandı. Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılması sağlanacak.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ

7 Haziran seçim beyannamesinde, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır alan CHP, 1 Kasım seçim beyannamesinde "CHP, haklar ve özgürlüklerin otoriter bir başkanlık sistemi için pazarlık konusu edilmesine izin vermeyecektir" ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Kürt sorununa da kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacağını belirten CHP Sorunun Meclis'te kurulacak komisyonca ve Meclis'teki tüm partileri kapsayarak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesi sağlayacağını açıkladı. Türkiye'ye demokrasi ve barış getirecek bu sürecin şeffaflıkla yürütülmesi ve sorunun çözümünün hukuki çerçevenin dışına çıkmadan aranmasının hedeflendiğini açıklayan CHP öncelikle seçim barajını düşüreceğini vaat etti. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasının gerekli gören CHP işsizliğin azaltılması ve yoksullukla mücadele için gerekli iddialı adımlar atılacağını açıkladı.

EKONOMİ

Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağını açıklayan CHP, maaşları da bin 500 TL düzeyine çıkaracağını vaat etti. 7 Haziran'da mazotu çiftçiye 1.5 TL'den vereceğini açıklayan CHP 1 Kasım için revizyon yaparak mazotun litresini 1,80 TL'ye vereceğini belirtti. Emeklilere, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini vaat eden CHP emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payını kaldıracağını, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primini de kaldıracağını açıkladı.

SAĞLIK

Güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde "Aile Sigortası" olduğunu belirten CHP, Aile Sigortası'nın temel hedefinin çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmek olduğunun altını çizdi. CHP, Aile Sigortası Programı kapsamında, bebek beslenme desteği, kreş desteği, genel sağlık sigortası prim desteği, engelli desteği, yaşlı desteği, askerlik desteği, gebelik desteği, evde bakım hizmeti desteği sağlayacak. Aile Sigortası ise hanedeki işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş araması ve meslek kursuna gitmesi koşuluna bağlanacaktır.

EĞİTİM

Okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapacağını açıklayan CHP Aile Sigortası Programı ile yoksul öğrencilere, zorunlu eğitimi kapsayan tüm dönemler için aylık 240 TL eğitim desteği verecek. Temel eğitimin müfredatını bir bütün olarak hazırlayacağını belirten CHP müfredatın okul öncesi eğitimi de içerecek şekilde 9 yıl kesintisiz olarak uygulanmasını sağlayacak.

MİLLİYETÇİ HALK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter milli devlet yapısını esas alan parlamenter sistemi, demokratik siyasi sistemin sürdürülebilmesi bakımından gerekli gördüğünü vurgulayan MHP başta Başkanlık olmak üzere yarı başkanlık ve benzeri sistemleri uygun bulmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecini rezalet olarak niteleyen MHP beyannamesinde "Milli bütünlüğümüzü hedef alan ve "çözüm" rezaleti altında yürütülen müzakereye son verilerek ihanet süreci tamamen bitirilecektir" ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ

Emeklilere yıllık 2 bin 800 lira destek ödemesi yapacağını vaat eden MHP emeklilerin banka promosyonu alacağını, 65 yaş aylığı 300 liraya yükselteceğini, yaşa takılanların mağduriyetinin giderileceğini, evi olmayan muhtaç ailelere 250 TL kira yardımı yapılacağını, gençlere, iş kurabilmeleri amacıyla yarısı hibe olmak üzere 50 bin TL kredi vereceğini, her yıl ortalama 700 bin gence iş imkânı sağlanacağını açıkladı.

SAĞLIK

MHP koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunacak. Kırsal kesimde ise mobil hizmet sunacak donanımlı sağlık ekiplerinin tüm ülke genelinde etkin bir şekilde görev yapacağını belirten MHP koruyucu sağlık programları uygulamaya konulacağını açıkladı. Sağlık harcamalarında vatandaşın yükü hafifletilecek adımlar atacağının ifade edildiği beyannamede yardımcı sağlık personeli istihdamının artırılacağına yer verildi.

EĞİTİM

Eğitim sistemini yeniden yapılandıracağını belirten MHP sınıf mevcutlarını yirmi beş öğrencinin altına indireceğini, zorunlu eğitimin süresini 13 yıla çıkartılacağını, üniversite giriş sınavı kaldırılacağını, öğretmenlerin 3600 ek göstergeden yararlanmaları sağlanacağı, devletin katkı sağlayacağı "Eğitim Destek Hesabı" oluşturulacağı, öğrencilere, 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu verileceğini vaat etti.


HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Sivil bir anayasa ve demokratik özerklik vadinden bulunan HDP eş başkanlık sistemi uygulayan partilerin iktidara gelmesi halinde eş başbakanlık sistemini getireceğini vaat etti.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Her koşulda silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunacaklarını açıklayan HDP beyannamesinde "Derhal silahların iki taraflı susturulması, akan kanın durdurulması ve yeniden müzakere masasına dönülmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi. HDP mayınlanan tarım arazilerinin iyileştirilmesini, zararların telafisini ve tazminini sağlayacağını vaat etti.

EKONOMİ

Güvence Paketi ile her eve her ay 10 metreküp su, 180 kilovatsaat elektrik ücretsiz vereceğini açıklayan HDP 15-25 yaş arasındaki gençlere, her ay 200 TL iletişim ve ulaşım desteği, Genç Yaşam Kartı uygulaması ile müzelerden ücretsiz, sosyal ve kültürel etkinliklerden indirimli yararlanma imkânı, kredi kartı borçlarının borçlular lehine yapılandırılacağını ve kredi kartı faiz oranlarını düşüreceğini vaat etti. HDP istihdamı artırmak ve çalışanları korumak için resmi haftalık çalışma süresinin ücret kaybına sebebiyet vermeden 35 saate düşürüleceğini açıkladı.

SAĞLIK

Vatandaşların eşit, parasız ve nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını belirten HDP sağlık hizmetleri için prim uygulamasına son verecek.

EĞİTİM

Burs ve katkı payı ödemelerinin bütün öğrencilere karşılıksız verileceğini açıklayan HDP zorunlu din dersi uygulamasına son verecek. HDP 4+4+4 uygulamasına son verecek.

AK PARTİ'DEN SEÇİM ÇALIŞMALARI

AK Parti Antalya Milletvekili ve Milletvekili Adayı Mustafa Köse, Milletvekili Adayı Ercan Mekteplioğlu ile beraber Korkuteli ve Elmalı ilçelerini ziyaret etti. Korkuteli'de pazar esnafını ziyaret eden Köse, burada vatandaşların taleplerini dinledi. Büyükşehir Belediyesi'nin Korkutelili vatandaşlara aşure dağıttığı standı ziyaret eden Köse, pazar esnafına ve vatandaşa aşure ikram etti.

Ülkemizde Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimleri ve son aylardaki terör olaylarının tek bir sebebinin olduğunu belirten Köse, "Mesele AK Parti meselesi değil. Mesele memleket meselesi. Ülkemizdeki birliği, dirliği ve kalkınmayı bozmak istiyoruz. Bunların oyununa gelmemeliyiz. Bunun için her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız" dedi.

Korkuteli programının ardından Elmalı'nın Yuva ve Eskihisar Mahalleleri'nde vatandaşlarla bir araya gelen Köse, yoğun ilgiyle karşılandı. Elmalılar'ın gösterdiği ilgiye teşekkür eden Köse, "Gittiğimiz her yerde, partilimiz olsun olmasın tüm vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaşıyoruz. Halkımız, Türkiye üzerinde oynanan oyunun farkında ve bu oyunu 1 Kasım'da bozacaklarına inanıyorum" diye konuştu.

Köse, "Bizim bir ve diri olmamız düşmanlarımız endişeleniyor. Zamanında Abdulhamit'i tahttan indiren bu karanlık güçler, bu milletin tek ses, tek vücut olmasını istemiyor. Çünkü biliyorlar ki bu milletten, bu topraklardan dünyaya nizam veren liderler çıkar. Haksızlığa, zulme karşı koyan liderler çıkar. Biz, doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle bir olursak, tüm zorlukların üstesinden geliriz. Bu millet bir arada durursa, hiç bir güç bu toraklar üzerindeki kötü emellerine ulaşamaz. Biz iktidarımız süresince hep dik durduk. Milletin verdiği desteği iyi okuduk. Milletin iradesinin doğrudan tecelli ettiği partimiz, bugün tam anlamıyla milletin partisidir."

Elmalı'nın AK Parti'ye her zaman sahip çıktığını ifade eden Mustafa Köse, "Elmalılı hemşerilerimiz de meselenin sadece bir seçim olmadığını biliyor. Elmalılılar yetiştiği toprakların kültürüne, geleneklerine bürünerek üzerlerine düşeni bugüne kadar yaptılar. Biz ne zaman Elmalı'ya gelsek çok sıcak bir ilgiyle muhabbetle karşılaşıyoruz.1 Kasım'da da Elmalı'dan büyük bir destek alacağımızı biliyorum inanıyorum" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN