m sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

Giriş Tarihi: 30.10.2015 16:52 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:08
Artvin seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

m sonuçları saniye saniye sabah.com.tr de! Partilerin oy oranları, hangi parti kaç milletvekili çıkardı tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

1 Kasım 2015 Genel m Sonuçları ilçe ilçe parti parti istatistik sayfamızda. Açılan sandık sayısı, geçerli oy durumu ve çok daha fazlasına Sabah.com.tr seçim istatistiklerinden ulaşabilirsiniz.

1 KASIM 2015 ARTVİN SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

ARTVİN 1 KASIM SONUCU NE OLUR?
7 Haziran 2015'te yapılan genel seçim kapsamında Artvin ili AK Parti'yi zirveye taşımıştı. 1 Kasım seçimlerinde de sonucunda bir değişiklik olmayacağı gözüküyor...


ARTVİN'DE AK PARTİ ZİRVEDE
7 Haziran 2015 genel seçimlerinde AK Parti %38,8 oyla birinci oldu. CHP ise %30,99 oyla ikinci, MHP ise %22,94 oyla üçüncü oldu.


ARTVİN ERDOĞAN DEDİ
2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Artvin %52,62 oyla Recep Tayyip Erdoğan'ı seçti. %42,93 oyla da Ekmeleddin İhsanoğlu'nu, %2,45 oyla Selahattin Demirtaş'a oy vermişti.


BELEDİYE BAŞKANI AK PARTİ'DEN
2014 yerel seçimler kapsamında Artvin Ak Parti adayı Memhmet Kocatepe'yi beledi başkanı olarak seçti.

İŞTE PARTİLERİN ARTVİN İLİ İÇİN ÇIKARDIĞI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 İSRAFİL KIŞLA
2 HAYRETTİN GÜLBİN

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Uğur Bayraktutan
2 Musa Ulutaş

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 MUHAMMED ALTUNAL
2 NEDİM ÖZER

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Recep Demirci
2 Mehmet Emin İnce


HANGİ İL KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK?
1 Kasım erken seçiminde YSK'nın açıkladığı listeye göre illerin çıkaracağı milletvekili sayısı şu şekilde;
"Adana 14, Adıyaman 5, Afyonkarahisar 5, Ağrı 4, Amasya 3, Ankara 32, Antalya 14, Artvin 2, Aydın 7, Balıkesir 8, Bilecik 2, Bingöl 3, Bitlis 3, Bolu 3, Burdur 3, Bursa 18, Çanakkale 4, Çankırı 2, Çorum 4, Denizli 7, Diyarbakır 11, Edirne 3, Elazığ 4, Erzincan 2, Erzurum 6, Eskişehir 6, Gaziantep 12, Giresun 4, Gümüşhane 2, Hakkari 3, Hatay 10, Isparta 4, Mersin 11, İstanbul 88, İzmir 26, Kars 3, Kastamonu 3, Kayseri 9, Kırklareli 3, Kırşehir 2, Kocaeli 11, Konya 14, Kütahya 4, Malatya 6, Manisa 9, Kahramanmaraş 8, Mardin 6, Muğla 6, Muş 3, Nevşehir 3, Niğde 3, Ordu 5, Rize 3, Sakarya 7, Samsun 9, Siirt 3, Sinop 2, Sivas 5, Tekirdağ 6, Tokat 5, Trabzon 6, Tunceli 2, Şanlıurfa 12, Uşak 3, Van 8, Yozgat 4, Zonguldak 5, Aksaray 3, Bayburt 2, Karaman 2, Kırıkkale 3, Batman 4, Şırnak 4, Bartın 2, Ardahan 2, Iğdır 2, Yalova 2, Karabük 2, Kilis 2, Osmaniye 4, Düzce 3"

ARTVİN 1 KASIM SEÇİM HABERLERİ

ARTVİN'DE SEÇİM GÜVENLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI
Artvin'de, 1 Kasım Pazar günü yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri nedeniyle seçim güvenliği ve kamu kurum ve kuruluşlarınca alınacak tedbirler konulu toplantı düzenlendi.
Vali Kemal Cirit başkanlığında, Valilik Çoruh Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gençay, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı ve İl Seçim Kurulu Başkanı Mesut Toktaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, kaymakamlar, daire amirleri, seçime katılacak siyasi partilerin temsilcileri, merkez ilçeye bağlı köy muhtarları ile mahalle muhtarları katıldı.
Toplantıda, Valilik Yazı İşleri Müdürü Şenay Şimşek, 26. Dönem Milletvekili Seçimlerinde Uyulması Gereken Usul ve Esaslar konusunda slayt sunumu eşliğinde bilgilendirmede bulundu.
Vali Cirit, yaptığı konuşmada, Artvin'de seçmen sayısının 7 Haziran seçimlerine göre 592 kişi azaldığını belirterek, "Seçmen sayımız 7 Haziranda 130 bin 8, 1 Kasım'da ise 129 bin 416'dır. 622 sandıkta oy kullanılacaktır" dedi.
Sarp Sınır Kapısı'nda oy verme işleminin 8 Ekim'de başlayacağını anımsatan Vali Cirit, "Sarp Sınır Kapısı'nda cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 749, 7 Haziran seçimlerinde ise 329 kişi oy verme işlemi gerçekleştirmiştir. Batum Başkonsolosluğumuzda ise 164 seçmen oy kullanmıştır" diye konuştu.
Vali Cirit, Valilik bünyesinde 7/24 esasına göre hizmet verecek seçim irtibat ve yönetim merkezi bürosu kurulduğunu vurgulayarak, "Arzumuz herkesin fikrini ve düşüncesini açıkça dile getirebilmesini, rekabetçi politik bir sahada siyasetini yapabilmesini sağlamaktır. Siyasal rekabet ve özgürlükleri özellikle önemsiyoruz. Artvin'in demokrasi şöleninin merkezi olacağına dair hiçbir tereddütüm yok" dedi.
Daha sonra Emniyet Müdürü Akbaş ile Jandarma Komutanı Jandarma Albay Kılıç, sorumluluk bölgelerinde alacakları güvenlik tedbirleri ve siyasi partilerin seçim süresince uyması gereken konular hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

ARTVİN İLİ İÇİN HAZIRLANAN SEÇİM VAATLERİ

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
BAŞKANLIK SİSTEMİ
Başkanlık sistemine 1 Kasım seçim beyannamesinde ağırlık veren AK Parti, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağını belirtti. AK Parti başkanlık sisteminin Türkiye'nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğunu düşünüyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Seçim beyannamesinde çözüm sürecinin başlatılması ve devamında atılan adımların önemine vurgu yapan AK Parti çözüm sürecinin milletin esenlik projesi olduğunu belirtti. AK Parti, 7 Haziran'dan sonra da ülkede birlik ve kardeşliği tesis etmeyi amaçlayan ve dönemsel bir mesele olarak bakmadığı 'Çözüm Sürecini' kararlıkla sürdüreceğini vaat etti.

EKONOMİ
Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave bin 200 TL verilecek. Esnafın emekli aylıklarından yapılan SGK Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verilecek. Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkânı verilecek. Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek.

SAĞLIK
Sağlık alanında Türkiye'nin AK Parti ile gerçekleştirdiği değişimlerin anlatıldığı beyannamede sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenleneceği, bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacağı açıklandı.

EĞİTİM
Eğitimde ikinci atılım döneminin olacağı belirtilen beyannamede tüm okullarda tam gün eğitime geçileceği, Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacağı, ulusal öğretmen strateji belgesinin yürürlüğe konacağı açıklandı. Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılması sağlanacak.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
7 Haziran seçim beyannamesinde, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır alan CHP, 1 Kasım seçim beyannamesinde "CHP, haklar ve özgürlüklerin otoriter bir başkanlık sistemi için pazarlık konusu edilmesine izin vermeyecektir" ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Kürt sorununa da kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacağını belirten CHP Sorunun Meclis'te kurulacak komisyonca ve Meclis'teki tüm partileri kapsayarak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesi sağlayacağını açıkladı. Türkiye'ye demokrasi ve barış getirecek bu sürecin şeffaflıkla yürütülmesi ve sorunun çözümünün hukuki çerçevenin dışına çıkmadan aranmasının hedeflendiğini açıklayan CHP öncelikle seçim barajını düşüreceğini vaat etti. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasının gerekli gören CHP işsizliğin azaltılması ve yoksullukla mücadele için gerekli iddialı adımlar atılacağını açıkladı.

EKONOMİ
Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağını açıklayan CHP, maaşları da bin 500 TL düzeyine çıkaracağını vaat etti. 7 Haziran'da mazotu çiftçiye 1.5 TL'den vereceğini açıklayan CHP 1 Kasım için revizyon yaparak mazotun litresini 1,80 TL'ye vereceğini belirtti. Emeklilere, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini vaat eden CHP emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payını kaldıracağını, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primini de kaldıracağını açıkladı.

SAĞLIK
Güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde "Aile Sigortası" olduğunu belirten CHP, Aile Sigortası'nın temel hedefinin çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmek olduğunun altını çizdi. CHP, Aile Sigortası Programı kapsamında, bebek beslenme desteği, kreş desteği, genel sağlık sigortası prim desteği, engelli desteği, yaşlı desteği, askerlik desteği, gebelik desteği, evde bakım hizmeti desteği sağlayacak. Aile Sigortası ise hanedeki işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş araması ve meslek kursuna gitmesi koşuluna bağlanacaktır.

EĞİTİM
Okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapacağını açıklayan CHP Aile Sigortası Programı ile yoksul öğrencilere, zorunlu eğitimi kapsayan tüm dönemler için aylık 240 TL eğitim desteği verecek. Temel eğitimin müfredatını bir bütün olarak hazırlayacağını belirten CHP müfredatın okul öncesi eğitimi de içerecek şekilde 9 yıl kesintisiz olarak uygulanmasını sağlayacak.

MİLLİYETÇİ HALK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter milli devlet yapısını esas alan parlamenter sistemi, demokratik siyasi sistemin sürdürülebilmesi bakımından gerekli gördüğünü vurgulayan MHP başta Başkanlık olmak üzere yarı başkanlık ve benzeri sistemleri uygun bulmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm sürecini rezalet olarak niteleyen MHP beyannamesinde "Milli bütünlüğümüzü hedef alan ve "çözüm" rezaleti altında yürütülen müzakereye son verilerek ihanet süreci tamamen bitirilecektir" ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ
Emeklilere yıllık 2 bin 800 lira destek ödemesi yapacağını vaat eden MHP emeklilerin banka promosyonu alacağını, 65 yaş aylığı 300 liraya yükselteceğini, yaşa takılanların mağduriyetinin giderileceğini, evi olmayan muhtaç ailelere 250 TL kira yardımı yapılacağını, gençlere, iş kurabilmeleri amacıyla yarısı hibe olmak üzere 50 bin TL kredi vereceğini, her yıl ortalama 700 bin gence iş imkânı sağlanacağını açıkladı.

SAĞLIK
MHP koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunacak. Kırsal kesimde ise mobil hizmet sunacak donanımlı sağlık ekiplerinin tüm ülke genelinde etkin bir şekilde görev yapacağını belirten MHP koruyucu sağlık programları uygulamaya konulacağını açıkladı. Sağlık harcamalarında vatandaşın yükü hafifletilecek adımlar atacağının ifade edildiği beyannamede yardımcı sağlık personeli istihdamının artırılacağına yer verildi.

EĞİTİM
Eğitim sistemini yeniden yapılandıracağını belirten MHP sınıf mevcutlarını yirmi beş öğrencinin altına indireceğini, zorunlu eğitimin süresini 13 yıla çıkartılacağını, üniversite giriş sınavı kaldırılacağını, öğretmenlerin 3600 ek göstergeden yararlanmaları sağlanacağı, devletin katkı sağlayacağı "Eğitim Destek Hesabı" oluşturulacağı, öğrencilere, 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu verileceğini vaat etti.

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Sivil bir anayasa ve demokratik özerklik vadinden bulunan HDP eş başkanlık sistemi uygulayan partilerin iktidara gelmesi halinde eş başbakanlık sistemini getireceğini vaat etti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Her koşulda silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunacaklarını açıklayan HDP beyannamesinde "Derhal silahların iki taraflı susturulması, akan kanın durdurulması ve yeniden müzakere masasına dönülmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi. HDP mayınlanan tarım arazilerinin iyileştirilmesini, zararların telafisini ve tazminini sağlayacağını vaat etti.

EKONOMİ
Güvence Paketi ile her eve her ay 10 metreküp su, 180 kilovatsaat elektrik ücretsiz vereceğini açıklayan HDP 15-25 yaş arasındaki gençlere, her ay 200 TL iletişim ve ulaşım desteği, Genç Yaşam Kartı uygulaması ile müzelerden ücretsiz, sosyal ve kültürel etkinliklerden indirimli yararlanma imkânı, kredi kartı borçlarının borçlular lehine yapılandırılacağını ve kredi kartı faiz oranlarını düşüreceğini vaat etti. HDP istihdamı artırmak ve çalışanları korumak için resmi haftalık çalışma süresinin ücret kaybına sebebiyet vermeden 35 saate düşürüleceğini açıkladı.

SAĞLIK
Vatandaşların eşit, parasız ve nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını belirten HDP sağlık hizmetleri için prim uygulamasına son verecek.

EĞİTİM
Burs ve katkı payı ödemelerinin bütün öğrencilere karşılıksız verileceğini açıklayan HDP zorunlu din dersi uygulamasına son verecek. HDP 4+4+4 uygulamasına son verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artvin seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN