Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

il ve ilçe sonuçları 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri'nde saniye saniye haberimizde

Giriş Tarihi: 30.10.2015 16:05 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:21
Aydın seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
sonuçları son dakika verilerle sabah.com.tr'de. 1 Kasım 2015 Aydın il ve ilçeleri, partilerin oy dağılımları, önceki seçimler ile karşılaştırmalı tablolar, milletvekili adayları ve seçim vaatlerine haberimizden ulaşabilirsiniz.

1 KASIM 2015 AYDIN SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

1 Kasım 2015 Aydın seçim sonuçlarını, YSK'nın seçim yayın yasağını kaldırması ile açıklayacağız.

AYDIN'DA 1 KASIM SEÇİM SONUCU NE OLUR?
7 Haziran'da yapılan genel seçimlerinde Aydın ili CHP'yi seçmişti. Son seçim anketlerine bakılırsa Aydın'da 1 Kasım seçimlerinde bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

AYDIN'DA CHP ZİRVEDE
7 Haziran 2015 seçimlerinde CHP %40,59 oyla birinci olurken AK Parti %29,25 oyla ikinci, MHP %18,15 oyla üçüncü oldu.

AYDIN EKMELEDDİN İHSANOĞLU DEMİŞTİ
2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Aydın ili %56,28 oyla Ekmeleddin İhsanoğlu'nu seçmişti. %36,75 oyla Recep Tayyip Erdoğan ikinci sırada, %6,96 oyla da Selahattin Demirtaş üçüncü olmuştu.

İŞTE PARTİLERİN AYDIN İÇİN HAZIRLADIĞI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI

1 MEHMET ERDEM
2 ABDURRAHMAN ÖZ
3 MUSTAFA SAVAŞ
4 ERSİN ESENLİK
5 METİN YAVUZ
6 HİLMİ YILDIRIM
7 HAKAN ÇAĞLAR ERÜRKER

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYI

1 Bülent Tezcan
2 Metin Lütfi Baydar
3 Hüseyin Yıldız
4 Mehmet Fatih Atay
5 Tayfun Talipoğlu
6 Ferda Çağlar Erkut
7 Fulya Üstündağ

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI

1 DENİZ DEPBOYLU
2 MEHMET BELİĞ AZBAZDAR
3 HİLMİ BOLATOĞLU
4 MUSA İLHAN
5 HÜSNİYE KOZAN
6 AHMET ÖZHAN
7 AYDEMİR DURMUŞ

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYI


1 Doğan Erbaş
2 Birsen Temir
3 Mahmut Nacar
4 Sevay Akkan Açıcı
5 Abdulnasır Subaşı
6 Ayfer Demirel
7 Mehmet Göcekli

AYDIN İLİ İÇİN PARTİLERİN SEÇİM VAATLERİ

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
BAŞKANLIK SİSTEMİ
Başkanlık sistemine 1 Kasım seçim beyannamesinde ağırlık veren AK Parti, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağını belirtti. AK Parti başkanlık sisteminin Türkiye'nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğunu düşünüyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Seçim beyannamesinde çözüm sürecinin başlatılması ve devamında atılan adımların önemine vurgu yapan AK Parti çözüm sürecinin milletin esenlik projesi olduğunu belirtti. AK Parti, 7 Haziran'dan sonra da ülkede birlik ve kardeşliği tesis etmeyi amaçlayan ve dönemsel bir mesele olarak bakmadığı 'Çözüm Sürecini' kararlıkla sürdüreceğini vaat etti.

EKONOMİ
Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave bin 200 TL verilecek. Esnafın emekli aylıklarından yapılan SGK Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verilecek. Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkânı verilecek. Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek.

SAĞLIK
Sağlık alanında Türkiye'nin AK Parti ile gerçekleştirdiği değişimlerin anlatıldığı beyannamede sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenleneceği, bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacağı açıklandı.

EĞİTİM
Eğitimde ikinci atılım döneminin olacağı belirtilen beyannamede tüm okullarda tam gün eğitime geçileceği, Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacağı, ulusal öğretmen strateji belgesinin yürürlüğe konacağı açıklandı. Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılması sağlanacak.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
7 Haziran seçim beyannamesinde, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır alan CHP, 1 Kasım seçim beyannamesinde "CHP, haklar ve özgürlüklerin otoriter bir başkanlık sistemi için pazarlık konusu edilmesine izin vermeyecektir" ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Kürt sorununa da kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacağını belirten CHP Sorunun Meclis'te kurulacak komisyonca ve Meclis'teki tüm partileri kapsayarak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesi sağlayacağını açıkladı. Türkiye'ye demokrasi ve barış getirecek bu sürecin şeffaflıkla yürütülmesi ve sorunun çözümünün hukuki çerçevenin dışına çıkmadan aranmasının hedeflendiğini açıklayan CHP öncelikle seçim barajını düşüreceğini vaat etti. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasının gerekli gören CHP işsizliğin azaltılması ve yoksullukla mücadele için gerekli iddialı adımlar atılacağını açıkladı.

EKONOMİ
Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağını açıklayan CHP, maaşları da bin 500 TL düzeyine çıkaracağını vaat etti. 7 Haziran'da mazotu çiftçiye 1.5 TL'den vereceğini açıklayan CHP 1 Kasım için revizyon yaparak mazotun litresini 1,80 TL'ye vereceğini belirtti. Emeklilere, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini vaat eden CHP emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payını kaldıracağını, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primini de kaldıracağını açıkladı.

SAĞLIK
Güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde "Aile Sigortası" olduğunu belirten CHP, Aile Sigortası'nın temel hedefinin çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmek olduğunun altını çizdi. CHP, Aile Sigortası Programı kapsamında, bebek beslenme desteği, kreş desteği, genel sağlık sigortası prim desteği, engelli desteği, yaşlı desteği, askerlik desteği, gebelik desteği, evde bakım hizmeti desteği sağlayacak. Aile Sigortası ise hanedeki işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş araması ve meslek kursuna gitmesi koşuluna bağlanacaktır.

EĞİTİM
Okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapacağını açıklayan CHP Aile Sigortası Programı ile yoksul öğrencilere, zorunlu eğitimi kapsayan tüm dönemler için aylık 240 TL eğitim desteği verecek. Temel eğitimin müfredatını bir bütün olarak hazırlayacağını belirten CHP müfredatın okul öncesi eğitimi de içerecek şekilde 9 yıl kesintisiz olarak uygulanmasını sağlayacak.

MİLLİYETÇİ HALK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter milli devlet yapısını esas alan parlamenter sistemi, demokratik siyasi sistemin sürdürülebilmesi bakımından gerekli gördüğünü vurgulayan MHP başta Başkanlık olmak üzere yarı başkanlık ve benzeri sistemleri uygun bulmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm sürecini rezalet olarak niteleyen MHP beyannamesinde "Milli bütünlüğümüzü hedef alan ve "çözüm" rezaleti altında yürütülen müzakereye son verilerek ihanet süreci tamamen bitirilecektir" ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ
Emeklilere yıllık 2 bin 800 lira destek ödemesi yapacağını vaat eden MHP emeklilerin banka promosyonu alacağını, 65 yaş aylığı 300 liraya yükselteceğini, yaşa takılanların mağduriyetinin giderileceğini, evi olmayan muhtaç ailelere 250 TL kira yardımı yapılacağını, gençlere, iş kurabilmeleri amacıyla yarısı hibe olmak üzere 50 bin TL kredi vereceğini, her yıl ortalama 700 bin gence iş imkânı sağlanacağını açıkladı.

SAĞLIK
MHP koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunacak. Kırsal kesimde ise mobil hizmet sunacak donanımlı sağlık ekiplerinin tüm ülke genelinde etkin bir şekilde görev yapacağını belirten MHP koruyucu sağlık programları uygulamaya konulacağını açıkladı. Sağlık harcamalarında vatandaşın yükü hafifletilecek adımlar atacağının ifade edildiği beyannamede yardımcı sağlık personeli istihdamının artırılacağına yer verildi.

EĞİTİM
Eğitim sistemini yeniden yapılandıracağını belirten MHP sınıf mevcutlarını yirmi beş öğrencinin altına indireceğini, zorunlu eğitimin süresini 13 yıla çıkartılacağını, üniversite giriş sınavı kaldırılacağını, öğretmenlerin 3600 ek göstergeden yararlanmaları sağlanacağı, devletin katkı sağlayacağı "Eğitim Destek Hesabı" oluşturulacağı, öğrencilere, 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu verileceğini vaat etti.

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Sivil bir anayasa ve demokratik özerklik vadinden bulunan HDP eş başkanlık sistemi uygulayan partilerin iktidara gelmesi halinde eş başbakanlık sistemini getireceğini vaat etti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Her koşulda silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunacaklarını açıklayan HDP beyannamesinde "Derhal silahların iki taraflı susturulması, akan kanın durdurulması ve yeniden müzakere masasına dönülmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi. HDP mayınlanan tarım arazilerinin iyileştirilmesini, zararların telafisini ve tazminini sağlayacağını vaat etti.

EKONOMİ
Güvence Paketi ile her eve her ay 10 metreküp su, 180 kilovatsaat elektrik ücretsiz vereceğini açıklayan HDP 15-25 yaş arasındaki gençlere, her ay 200 TL iletişim ve ulaşım desteği, Genç Yaşam Kartı uygulaması ile müzelerden ücretsiz, sosyal ve kültürel etkinliklerden indirimli yararlanma imkânı, kredi kartı borçlarının borçlular lehine yapılandırılacağını ve kredi kartı faiz oranlarını düşüreceğini vaat etti. HDP istihdamı artırmak ve çalışanları korumak için resmi haftalık çalışma süresinin ücret kaybına sebebiyet vermeden 35 saate düşürüleceğini açıkladı.

SAĞLIK
Vatandaşların eşit, parasız ve nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını belirten HDP sağlık hizmetleri için prim uygulamasına son verecek.

EĞİTİM
Burs ve katkı payı ödemelerinin bütün öğrencilere karşılıksız verileceğini açıklayan HDP zorunlu din dersi uygulamasına son verecek. HDP 4+4+4 uygulamasına son verecek.

AYDIN'DA SEÇİM ÇALIŞMALARI
Ak Parti Aydın İl Teşkilatı Efeler Doğu Gazi Bulvarı Eski Müftülük binasında seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Ak Parti Aydın Seçim Bürosu'nun açılışını Ak Parti Aydın Milletvekili Adayı ve Ak Parti MKYK Üyesi Mehmet Erdem, Aydın Ak Parti İl Başkanı Ömer Özmen, Ak Parti Aydın Eski Milletvekili Semiha Öyüş gerçekleştirdi.

Açılışta konuşma yapan Ak Parti Aydın Milletvekili Adayı Mehmet Erdem " bugün burada aramızda bulunan bütün parti teşkilatı arkadaşlarımıza, Ak Parti yönetim kadrosunda yer alan başkan olsun, başkan yardımcısı olsun, baştan sona bütün parti gönüllülerine teşekkür ediyorum. Ak Parti teşkilatları olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz, çok büyük bir heyecanla seçim büroları açılışları gerçekleştiriyoruz. Şu an açılışını gerçekleştirdiğimiz bu seçim bürosunu aslında geçtiğimiz hafta yapacaktık ancak Ankara'da yaşanan hain terör olayından dolayı açılışı 1 hafta erteledik. 1 Kasım seçimi Cumhuriyet tarihinden bu yana yapılan en kritik seçimdir. Koalisyon demek çekişme demektir, kolisyon kavga demektir, koalisyon demek enflasyon demektir, koalisyon demek faizlerin yükselmesi demektir, koalisyon demek her türlü huzurun kaçması demektir. Türkiye Ak Parti ile 13 yıldır ekonomide zirve yapmıştır ve Osmanlı zamanından bu yana Türkiye ekonomisi ilk defa artı seviyelerdedir. Bu istikrarın devam etmesi için Ak Parti'ye oy verilmelidir. Eğer istikrar bozulacak olursa ekonomi alt üst olur. Önce inşaat sektörü çöker sonra diğer sektörler çorap söküğü gibi inşaat sektöründeki bozulmayı takip edecektir." dedi.
ERDEM; "TÜRKİYE'NİN ETRAFI ATEŞ ÇEMBERİ GİBİ"
Türkiye'yi türlü oyunlarla hesaplar yapan küresel güçler Ortadoğu'daki komşularımızı darmadağın ettiklerini belirten Ak Parti Aydın Milletvekili Adayı Mehmet Erdem " Suriye'yi, Irak'ı darmadağın etmek istiyorlar ve Türkiye üzerinde de hesap yapıyorlar. Türkiye'den toprak koparmak için plan yapıyorlar. Türkiye'de kaosu beslemek istiyorsanız eğer ilk yapılacak şey siyasi istikrarı bozmaktır. 7 haziran'da ve sonrasında bu karanlık güçler Ak Parti iktidarını indirmek için kolları sıvadılar. İnşallah daha iyi yarınlar bizi bekliyor, buradaki herkesi çevresindekileri Ak Parti için güçlü destek istemelerini talep ediyorum. Yeni büromuz bütün camiamıza hayırlı olsun" diye konuştu.
Konuşmaların ardından seçinm bürosunun açılışı yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN