Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

1 Kasım 2015 Genel leri son dakika , partilerin oy dağılımı, milletvekili sayıları, karşılaştırmalı analizler sabah.com.tr de

Giriş Tarihi: 30.10.2015 16:43 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:21
Balıkesir seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
sonuçları 1 Kasım Genel seçimleriyle birlikte ne oranda değişti. Hangi parti kaç milletvekili çıkardı. 7 Haziran seçimlerine göre hangi parti ne kadar oyunu artırdı. Detaylı tüm analizlere istatistik sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

1 KASIM 2015 BALIKESİR SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

BALIKESİR AK PARTİ DEDİ
7 Haziran 2015 seçimlerinde Balıkesir ili AK Parti'ye %38,87 oy vererek birinci sıraya taşıdı. CHP ise %34,05 oy alarak ikinci sırada, MHP ise %20,26 oy alarak üçüncü sırada yerini aldı.

İŞTE PARTİLERİN BALIKESİR İÇİN ÇIKARDIĞI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 MAHMUT POYRAZLI
2 SEMA KIRCI
3 ALİ AYDINLIOĞLU
4 KASIM BOSTAN
5 MUSTAFA CANBEY
6 EMİN MEHMET KARATAN
7 HASAN DEMİRASLAN
8 HASAN ŞAFAK

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Mehmet Tüm
2 Ahmet Akın
3 Namık Havutça
4 Ensar Aytekin
5 Fikret Şahin
6 Ali Kemal Deveciler
7 Ali Er
8 Neşe Zengin İğdır

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 İSMAİL OK
2 RECEP ÇETİN
3 BÜLENT BAŞARAN
4 KAMİL GÜLTEKİN
5 MEHMET İSMAİL SAKAROĞLU
6 ZAKİR YILMAZ
7 ATİLLA TURHAN
8 HADİ SELİMOĞLU

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI


1 Cafer Çelik
2 Bedri Arık
3 Esengül Beşli
4 Faruz Nafiz Sayın
5 Ahmet Zeki Açıkgöz
6 Ayşe Işık
7 Hayrettin Şen
8 Gülistan Adsan

BALIKESİR İLİ İÇİN PARTİLERİN HAZIRLADIĞI SEÇİM VAATLERİ
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
BAŞKANLIK SİSTEMİ
Başkanlık sistemine 1 Kasım seçim beyannamesinde ağırlık veren AK Parti, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağını belirtti. AK Parti başkanlık sisteminin Türkiye'nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğunu düşünüyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Seçim beyannamesinde çözüm sürecinin başlatılması ve devamında atılan adımların önemine vurgu yapan AK Parti çözüm sürecinin milletin esenlik projesi olduğunu belirtti. AK Parti, 7 Haziran'dan sonra da ülkede birlik ve kardeşliği tesis etmeyi amaçlayan ve dönemsel bir mesele olarak bakmadığı 'Çözüm Sürecini' kararlıkla sürdüreceğini vaat etti.

EKONOMİ
Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave bin 200 TL verilecek. Esnafın emekli aylıklarından yapılan SGK Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verilecek. Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkânı verilecek. Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek.

SAĞLIK
Sağlık alanında Türkiye'nin AK Parti ile gerçekleştirdiği değişimlerin anlatıldığı beyannamede sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenleneceği, bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacağı açıklandı.

EĞİTİM
Eğitimde ikinci atılım döneminin olacağı belirtilen beyannamede tüm okullarda tam gün eğitime geçileceği, Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacağı, ulusal öğretmen strateji belgesinin yürürlüğe konacağı açıklandı. Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılması sağlanacak.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
7 Haziran seçim beyannamesinde, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır alan CHP, 1 Kasım seçim beyannamesinde "CHP, haklar ve özgürlüklerin otoriter bir başkanlık sistemi için pazarlık konusu edilmesine izin vermeyecektir" ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Kürt sorununa da kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacağını belirten CHP Sorunun Meclis'te kurulacak komisyonca ve Meclis'teki tüm partileri kapsayarak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesi sağlayacağını açıkladı. Türkiye'ye demokrasi ve barış getirecek bu sürecin şeffaflıkla yürütülmesi ve sorunun çözümünün hukuki çerçevenin dışına çıkmadan aranmasının hedeflendiğini açıklayan CHP öncelikle seçim barajını düşüreceğini vaat etti. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasının gerekli gören CHP işsizliğin azaltılması ve yoksullukla mücadele için gerekli iddialı adımlar atılacağını açıkladı.

EKONOMİ
Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağını açıklayan CHP, maaşları da bin 500 TL düzeyine çıkaracağını vaat etti. 7 Haziran'da mazotu çiftçiye 1.5 TL'den vereceğini açıklayan CHP 1 Kasım için revizyon yaparak mazotun litresini 1,80 TL'ye vereceğini belirtti. Emeklilere, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini vaat eden CHP emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payını kaldıracağını, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primini de kaldıracağını açıkladı.

SAĞLIK
Güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde "Aile Sigortası" olduğunu belirten CHP, Aile Sigortası'nın temel hedefinin çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmek olduğunun altını çizdi. CHP, Aile Sigortası Programı kapsamında, bebek beslenme desteği, kreş desteği, genel sağlık sigortası prim desteği, engelli desteği, yaşlı desteği, askerlik desteği, gebelik desteği, evde bakım hizmeti desteği sağlayacak. Aile Sigortası ise hanedeki işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş araması ve meslek kursuna gitmesi koşuluna bağlanacaktır.

EĞİTİM
Okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapacağını açıklayan CHP Aile Sigortası Programı ile yoksul öğrencilere, zorunlu eğitimi kapsayan tüm dönemler için aylık 240 TL eğitim desteği verecek. Temel eğitimin müfredatını bir bütün olarak hazırlayacağını belirten CHP müfredatın okul öncesi eğitimi de içerecek şekilde 9 yıl kesintisiz olarak uygulanmasını sağlayacak.

MİLLİYETÇİ HARAKET PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter milli devlet yapısını esas alan parlamenter sistemi, demokratik siyasi sistemin sürdürülebilmesi bakımından gerekli gördüğünü vurgulayan MHP başta Başkanlık olmak üzere yarı başkanlık ve benzeri sistemleri uygun bulmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm sürecini rezalet olarak niteleyen MHP beyannamesinde "Milli bütünlüğümüzü hedef alan ve "çözüm" rezaleti altında yürütülen müzakereye son verilerek ihanet süreci tamamen bitirilecektir" ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ
Emeklilere yıllık 2 bin 800 lira destek ödemesi yapacağını vaat eden MHP emeklilerin banka promosyonu alacağını, 65 yaş aylığı 300 liraya yükselteceğini, yaşa takılanların mağduriyetinin giderileceğini, evi olmayan muhtaç ailelere 250 TL kira yardımı yapılacağını, gençlere, iş kurabilmeleri amacıyla yarısı hibe olmak üzere 50 bin TL kredi vereceğini, her yıl ortalama 700 bin gence iş imkânı sağlanacağını açıkladı.

SAĞLIK
MHP koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunacak. Kırsal kesimde ise mobil hizmet sunacak donanımlı sağlık ekiplerinin tüm ülke genelinde etkin bir şekilde görev yapacağını belirten MHP koruyucu sağlık programları uygulamaya konulacağını açıkladı. Sağlık harcamalarında vatandaşın yükü hafifletilecek adımlar atacağının ifade edildiği beyannamede yardımcı sağlık personeli istihdamının artırılacağına yer verildi.

EĞİTİM
Eğitim sistemini yeniden yapılandıracağını belirten MHP sınıf mevcutlarını yirmi beş öğrencinin altına indireceğini, zorunlu eğitimin süresini 13 yıla çıkartılacağını, üniversite giriş sınavı kaldırılacağını, öğretmenlerin 3600 ek göstergeden yararlanmaları sağlanacağı, devletin katkı sağlayacağı "Eğitim Destek Hesabı" oluşturulacağı, öğrencilere, 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu verileceğini vaat etti.

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Sivil bir anayasa ve demokratik özerklik vadinden bulunan HDP eş başkanlık sistemi uygulayan partilerin iktidara gelmesi halinde eş başbakanlık sistemini getireceğini vaat etti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Her koşulda silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunacaklarını açıklayan HDP beyannamesinde "Derhal silahların iki taraflı susturulması, akan kanın durdurulması ve yeniden müzakere masasına dönülmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi. HDP mayınlanan tarım arazilerinin iyileştirilmesini, zararların telafisini ve tazminini sağlayacağını vaat etti.

EKONOMİ
Güvence Paketi ile her eve her ay 10 metreküp su, 180 kilovatsaat elektrik ücretsiz vereceğini açıklayan HDP 15-25 yaş arasındaki gençlere, her ay 200 TL iletişim ve ulaşım desteği, Genç Yaşam Kartı uygulaması ile müzelerden ücretsiz, sosyal ve kültürel etkinliklerden indirimli yararlanma imkânı, kredi kartı borçlarının borçlular lehine yapılandırılacağını ve kredi kartı faiz oranlarını düşüreceğini vaat etti. HDP istihdamı artırmak ve çalışanları korumak için resmi haftalık çalışma süresinin ücret kaybına sebebiyet vermeden 35 saate düşürüleceğini açıkladı.

SAĞLIK
Vatandaşların eşit, parasız ve nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını belirten HDP sağlık hizmetleri için prim uygulamasına son verecek.

EĞİTİM
Burs ve katkı payı ödemelerinin bütün öğrencilere karşılıksız verileceğini açıklayan HDP zorunlu din dersi uygulamasına son verecek. HDP 4+4+4 uygulamasına son verecek.

BALIKESİR 1 KASIM SEÇİM HAZIRLIKLARI
Balıkesir'in Edremit İlçesinde S.S. 78 Nolu Edremit Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi'nin (TARİŞ) genel kurul toplantısı gerçekleştirilirken, kongrenin divan başkanlığını, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin yaptı. Oy kullanan delegelerin arasına kadınların çokluğu dikkatleri çekti.

Edremit Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperafi, genel kurul toplantısı, kooperatifin çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya, delegelerin yanı sıra, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve Edremit Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ertaş ta katıldı. Tek liste ile seçim yapılan genel kurul toplantısının divan başkanlığını, kooperatifin eski başkanı ve Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin yürüttü. Gündem maddelerinin okunarak oylanması sırasında zaman zaman açıklamalar yapan Cahit Çetin, "Zeytinyağı birliğinin fiyatlarında yükselmeler oldu. Ben 13 ton yağ döktüm buraya. Bunun 10 tonu dizyemdir. 10 liradan verdim ben. Piyasa 20 lira oldu. Benim 100 bin lira zararım var. Bu işe ticari açıdan bakarsam zararım var. Ama ben bu işi bile bile tüccara vermedim, buraya verdim. Bizle beraber yağını buraya verenlere de saygı duyuyor, şapka çıkartıyorum. Biz çiftçiyiz ve 100 bin lira çok para. Ama bu kurum yaşayacaksa, o para yine gelir. Ama bu kurum yaşamazsa tüccar yüzümüze bakmaz. Tariş olmazsa, tüccar 3 liralık ürüne 2 lira verir. Şu an en faal kooperatif, en faal fabrika burası. Gıda sektörüyle bir sıkıntımız yok ve kimseyle kavgalı falan değilim. Özel sektör de bu memlekete lazım. Ama kendi işini göremezsen, ensen de kalın olmaz. Bu büyüklük sizin gücünüz. Sizden ricam, hiçbir lafa kulak asmayın. Sizin emanetinize burada hiç kimse ihanet etmez. Batı, Türkiye gibi ülkelerde kooperatifçilik yapılmasını istemiyor. O yüzden, bizim önümüze Batı tarafından kurulan tuzaklara dikkat etmeliyiz. Bizim bizden başka dostumuz yoktur. Bunu da hiç unutmamamız gerekir. Bu konunun böyle bilinmesini istiyorum" diye konuştu.
Toplantının sonunda, delegeler sandık başına giderek yönetim kurulu ve kooperatif temsilcilerini seçti. Tek liste olarak gerçekleştirilen seçimde, asil yönetim kurulu üyeliklerine; Hüseyin Yalazı, Ali Çırak, Erdal Kahyaoğlu, asil kooperatif temsilciliklerine de; H Cahit Çetin, İsmail Deveci, Mehmet Bakir Arslan, Mehmet Bayracı, Ali Tuzlu, Ali Durgut ve Salman Akbulut seçildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkesir seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN