Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

1 Kasım 2015 Genel leri il ve ilçe ve partilerin oy oranları haberimizde...

Giriş Tarihi: 30.10.2015 17:04 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:23
Bartın seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
1 Kasım erken sonuçları! 1 Kasım'da yapılan erken seçimlerde Bartın'da hangi parti hangi milletvekilini aday gösterdi? Hangi milletvekili kaç oy aldı? İşte Bartın 1 Kasım tüm detayları!

1 KASIM 2015 BARTIN SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

1 Kasım 2015 Bartın seçim sonuçlarını, YSK'nın seçim yayın yasağını kaldırması ile açıklayacağız.

BARTIN AK PARTİ'Yİ SEÇTİ

Bartın 7 Haziran genel seçimlerinde %41,45 oyla AK Parti'yi zirveye taşımıştı. CHP ise %30,53 oyla ikinci sırada, MHP ise %18,2 oyla üçüncü sırada oldu.

BARTIN ERDOĞAN'I SEÇTİ

2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Bartın ili %57,71 oyla Recep TayyiP Erdoğan'ı seçmişti.


İŞTE BARTIN İLİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 YILMAZ TUNÇ
2 AHMET BENSİZ

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Muhammet Rıza Yalçınkaya
2 Aysu Bankoğlu

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 AYNUR YILDIRIM
2 TUNCAY MADEN

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Diren Cevahir Şen
2 Nursait Tekgül

İŞTE PARTİLERİN BARTIN İLİ İÇİN HAZIRLADIĞI SEÇİM VAATLERİ

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başkanlık sistemine 1 Kasım seçim beyannamesinde ağırlık veren AK Parti, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağını belirtti. AK Parti başkanlık sisteminin Türkiye'nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğunu düşünüyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Seçim beyannamesinde çözüm sürecinin başlatılması ve devamında atılan adımların önemine vurgu yapan AK Parti çözüm sürecinin milletin esenlik projesi olduğunu belirtti. AK Parti, 7 Haziran'dan sonra da ülkede birlik ve kardeşliği tesis etmeyi amaçlayan ve dönemsel bir mesele olarak bakmadığı 'Çözüm Sürecini' kararlıkla sürdüreceğini vaat etti.

EKONOMİ

Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave bin 200 TL verilecek. Esnafın emekli aylıklarından yapılan SGK Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verilecek. Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkânı verilecek. Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek.

SAĞLIK

Sağlık alanında Türkiye'nin AK Parti ile gerçekleştirdiği değişimlerin anlatıldığı beyannamede sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenleneceği, bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacağı açıklandı.

EĞİTİM

Eğitimde ikinci atılım döneminin olacağı belirtilen beyannamede tüm okullarda tam gün eğitime geçileceği, Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacağı, ulusal öğretmen strateji belgesinin yürürlüğe konacağı açıklandı. Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılması sağlanacak.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ


BAŞKANLIK SİSTEMİ

7 Haziran seçim beyannamesinde, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır alan CHP, 1 Kasım seçim beyannamesinde "CHP, haklar ve özgürlüklerin otoriter bir başkanlık sistemi için pazarlık konusu edilmesine izin vermeyecektir" ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Kürt sorununa da kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacağını belirten CHP Sorunun Meclis'te kurulacak komisyonca ve Meclis'teki tüm partileri kapsayarak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesi sağlayacağını açıkladı. Türkiye'ye demokrasi ve barış getirecek bu sürecin şeffaflıkla yürütülmesi ve sorunun çözümünün hukuki çerçevenin dışına çıkmadan aranmasının hedeflendiğini açıklayan CHP öncelikle seçim barajını düşüreceğini vaat etti. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasının gerekli gören CHP işsizliğin azaltılması ve yoksullukla mücadele için gerekli iddialı adımlar atılacağını açıkladı.

EKONOMİ

Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağını açıklayan CHP, maaşları da bin 500 TL düzeyine çıkaracağını vaat etti. 7 Haziran'da mazotu çiftçiye 1.5 TL'den vereceğini açıklayan CHP 1 Kasım için revizyon yaparak mazotun litresini 1,80 TL'ye vereceğini belirtti. Emeklilere, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini vaat eden CHP emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payını kaldıracağını, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primini de kaldıracağını açıkladı.

SAĞLIK

Güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde "Aile Sigortası" olduğunu belirten CHP, Aile Sigortası'nın temel hedefinin çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmek olduğunun altını çizdi. CHP, Aile Sigortası Programı kapsamında, bebek beslenme desteği, kreş desteği, genel sağlık sigortası prim desteği, engelli desteği, yaşlı desteği, askerlik desteği, gebelik desteği, evde bakım hizmeti desteği sağlayacak. Aile Sigortası ise hanedeki işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş araması ve meslek kursuna gitmesi koşuluna bağlanacaktır.

EĞİTİM

Okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapacağını açıklayan CHP Aile Sigortası Programı ile yoksul öğrencilere, zorunlu eğitimi kapsayan tüm dönemler için aylık 240 TL eğitim desteği verecek. Temel eğitimin müfredatını bir bütün olarak hazırlayacağını belirten CHP müfredatın okul öncesi eğitimi de içerecek şekilde 9 yıl kesintisiz olarak uygulanmasını sağlayacak.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ


BAŞKANLIK SİSTEMİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter milli devlet yapısını esas alan parlamenter sistemi, demokratik siyasi sistemin sürdürülebilmesi bakımından gerekli gördüğünü vurgulayan MHP başta Başkanlık olmak üzere yarı başkanlık ve benzeri sistemleri uygun bulmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecini rezalet olarak niteleyen MHP beyannamesinde "Milli bütünlüğümüzü hedef alan ve "çözüm" rezaleti altında yürütülen müzakereye son verilerek ihanet süreci tamamen bitirilecektir" ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ

Emeklilere yıllık 2 bin 800 lira destek ödemesi yapacağını vaat eden MHP emeklilerin banka promosyonu alacağını, 65 yaş aylığı 300 liraya yükselteceğini, yaşa takılanların mağduriyetinin giderileceğini, evi olmayan muhtaç ailelere 250 TL kira yardımı yapılacağını, gençlere, iş kurabilmeleri amacıyla yarısı hibe olmak üzere 50 bin TL kredi vereceğini, her yıl ortalama 700 bin gence iş imkânı sağlanacağını açıkladı.

SAĞLIK

MHP koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunacak. Kırsal kesimde ise mobil hizmet sunacak donanımlı sağlık ekiplerinin tüm ülke genelinde etkin bir şekilde görev yapacağını belirten MHP koruyucu sağlık programları uygulamaya konulacağını açıkladı. Sağlık harcamalarında vatandaşın yükü hafifletilecek adımlar atacağının ifade edildiği beyannamede yardımcı sağlık personeli istihdamının artırılacağına yer verildi.

EĞİTİM

Eğitim sistemini yeniden yapılandıracağını belirten MHP sınıf mevcutlarını yirmi beş öğrencinin altına indireceğini, zorunlu eğitimin süresini 13 yıla çıkartılacağını, üniversite giriş sınavı kaldırılacağını, öğretmenlerin 3600 ek göstergeden yararlanmaları sağlanacağı, devletin katkı sağlayacağı "Eğitim Destek Hesabı" oluşturulacağı, öğrencilere, 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu verileceğini vaat etti.

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ


BAŞKANLIK SİSTEMİ

Sivil bir anayasa ve demokratik özerklik vadinden bulunan HDP eş başkanlık sistemi uygulayan partilerin iktidara gelmesi halinde eş başbakanlık sistemini getireceğini vaat etti.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Her koşulda silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunacaklarını açıklayan HDP beyannamesinde "Derhal silahların iki taraflı susturulması, akan kanın durdurulması ve yeniden müzakere masasına dönülmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi. HDP mayınlanan tarım arazilerinin iyileştirilmesini, zararların telafisini ve tazminini sağlayacağını vaat etti.

EKONOMİ

Güvence Paketi ile her eve her ay 10 metreküp su, 180 kilovatsaat elektrik ücretsiz vereceğini açıklayan HDP 15-25 yaş arasındaki gençlere, her ay 200 TL iletişim ve ulaşım desteği, Genç Yaşam Kartı uygulaması ile müzelerden ücretsiz, sosyal ve kültürel etkinliklerden indirimli yararlanma imkânı, kredi kartı borçlarının borçlular lehine yapılandırılacağını ve kredi kartı faiz oranlarını düşüreceğini vaat etti. HDP istihdamı artırmak ve çalışanları korumak için resmi haftalık çalışma süresinin ücret kaybına sebebiyet vermeden 35 saate düşürüleceğini açıkladı.

SAĞLIK

Vatandaşların eşit, parasız ve nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını belirten HDP sağlık hizmetleri için prim uygulamasına son verecek.

EĞİTİM

Burs ve katkı payı ödemelerinin bütün öğrencilere karşılıksız verileceğini açıklayan HDP zorunlu din dersi uygulamasına son verecek. HDP 4+4+4 uygulamasına son verecek.

BARTIN SEÇİM HABERLERİ

AK Parti Bartın Milletvekili ve adayı Yılmaz Tunç ile milletvekili adayı Ahmet Bensiz seçim gezilerini sürdürüyor. Milletvekili Tunç ile birlikte Abdipaşa beldesine giden Ahmet Bensiz burada yoğun bir ilgiyle karşılandı.

ABDİPAŞA'DA TUNÇ VE BENSİZ'E YOĞUN İLGİ

Abdipaşa beldesinde düzenlenen mitinge katılan Milletvekili Yılmaz Tunç ve Milletvekili adayı Ahmet Bensiz vatandaşlara seslenerek destek istedi. Milletvekili Yılmaz Tunç'un konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan milletvekili adayı Ahmet Bensiz, Abdipaşa beldesinin kendilerine sahip çıktıklarını belirterek, "AK Parti 2002'den beri iktidardadır. İki dönemi ülkemizde ve ilimizde yoldan suya, sağlıktan eğitime, ticaretten, enerjiye kadar gerçekleştirdiğimiz birçok icraatla geride bıraktık. İlimizin bu güzel beldesinde 13 yıldır yaptıklarımızı saymaya kalksak günlerce size anlatmak zorunda kalırız. Bizler burada sadece yaptıklarımızı değil yapacaklarımızı da söylüyoruz. İnşallah 1 Kasım'dan sonra kaldığımız yerden hizmetlerimize sizlerin bize verdiği destekle devam edeceğiz. Abdipaşa her zaman bizlerin yanında oldu. Bunun için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Vekilim 3 dönemdir Ankara'da sizlerin sesiyse ben de sizlerin sesi olmak için bu yola çıktım. 1 Kasım'da sandığa sahip çıkıp Abdipaşa'dan yeniden AK Parti'yi sandıktan çıkaracağınıza inancım tamdır. Hep birlikte Abdipaşa'nın ve ilimizin yüzünü güldüreceğiz ve hedefimiz olan 2'de 2'ye ulaşacağız" dedi.
Daha sonra Milletvekili Yılmaz Tunç ve Milletvekili Adayı Ahmet Bensiz vatandaşlarla sohbet ederek, 1 Kasım seçimlerinde destek istediler. Milletvekili Yılmaz Tunç ve milletvekili adayı Ahmet Bensiz daha sonra Çakraz Şenyurt Mahallesi ile Göçgündemirci köyüne giderek vatandaşlarla bir araya geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bartın seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN