Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

sonuçları açıklandı! Edirne seçimlerini hangi parti kazanacak? AK Parti mi, CHP mi, yoksa MHP mi? 1 Kasım 2015 tarihli Edirne ve seçimle ilgili tüm detaylar haberimizde...

Giriş Tarihi: 1.11.2015 12:49 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:35
Edirne seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
1 Kasım 2015 Genel leri sabah.com.tr farkıyla sizlerle! Seçim yasağı kalkığı an Edirne seçim sonuçları aşağıdaki linkte olacak. 2015 milletvekili seçimlerinde yapılan oylamaya göre Edirne'de seçim sandık sonuçlarının 1 Haziran 2015'e göre dağılımı ve 1 Kasım 2015 genel seçilerinde AKP, CHP, MHP ve HDP'nin milletvekili adayları ve Edirne seçim sonuçları ve seçimin tüm detayları!

1 KASIM EDİRNE SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!


7 Haziran seçim sonuçlarının ardından Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) barajı geçmesiyle 4 partili bir meclis aritmetiğini belirleyen seçmen, kimsenin tek başına iktidar olmasına izin vermedi. Partilerin koalisyon çabalarının sonuçsuz kalmasıyla yeniden sandık başına gidecek olan seçmen, destekledikleri partiye bir kez daha oy vermek için 1 Kasım'da sandık başında bulunacaklar. Haberimizde, Edirne ilinde hangi partinin 7 Haziran seçimlerinde kaç vekil çıkardığı, ne kadar oy aldığı ve 1 Kasım seçimlerinde partilerin Edirne'de gösterdikleri milletvekilleri adaylarını göreceksiniz.

1 Kasım seçimlerinde Edirne'de 3 tane milletvekili adayı göstermek zorunda olan siyasi partilerin aday listeleri şu şekilde:

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Edirne milletvekili adayları:

1- Rafet Sezen
2- Mustafa Mercan
3- Fahrettin Savcı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne milletvekili adayları:

1- Okan Gaytancıoğlu
2- Erdin Bircan
3- Gürkan Güneser

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne milletvekili adayları:

1- Gürsel Şimşek
2- Hüseyin Ülker
3- Nehir Çakır

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Edirne milletvekili adayları:

1- Sedat Zımba
2- Halide Demirkapı
3- Mehmet Şerif Öner

7 Haziran 2015 genel seçilerinde 4 partinin Edirne'de aldıkları oy oranı

En son düzenlenen 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Edirne'de en çok oyu alıp milletvekili çıkaran parti CHP oldu. Burada yapılan seçimlerde CHP 2, AKP 1 milletvekili alırken MHP ve HDP milletvekili çıkartacak seçmen desteğini bulamadı.

Edirne'deki oy dağılımı şu şekilde;
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP): % 52,9
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP): % 24,8
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP): % 15,6
Halkların Demokrasi Partisi (HDP): % 3,1

Oy dağılımına göre çıkarılan milletvekillerin isimleri şu şekilde;

Cumhuriyet Halk Partisi:
- Okan Gaytancıoğlu
- Erdin Bircan
Adalet ve Kalkınma Partisi:
- Şemsir Emir

"Edirne'de seçim güvenliği için olağanüstü tedbirler alındı"

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Doğan Kubat, 1 Kasım'da vatandaşların oyunu huzur ve güven içerisinde kullanabilmesi için İçişleri Bakanlığı ve valiliklerin sıkıntılı bölgelerde olağanüstü tedbirler aldığını bildirdi.

Kubat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım seçimlerinde seçmenlere yönelik baskı veya tehditlerin olabileceğini söyledi. Her okulda ilçe seçim kurulunun görevlendirdiği kamu görevlisi statüsünde bir bina sorumlusunun olduğunu belirten Kubat, "Bu kanunda da yazılıdır. Bina sorumlusu seçim güvenliğini tehdit edici herhangi bir eylem olduğu taktirde güvenlik güçlerini derhal çağırarak o konuda yaptırım uygulatma, kanuni işlem yapma hak ve yetkileri vardır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN