Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları - Tıkla öğren

2015 Genel sonuçları açıklandı! na göre hangi illeri hangi parti aldı? Hangi parti meclise kaç milletvekili çıkardı? Seçim sonuçlarına dair bütün bilgiler sabah.com.tr'de...

Giriş Tarihi: 2.11.2015 17:25
Seçim sonuçları - Tıkla öğren
Türkiye sandıkta kararını verdi! sonuçları Ak Parti2ye tek başına iktidar yolunu açtı. MHP hüsrana uğrarken HDP barajı zor geçti. 2015 Genel ve seçimin tüm detayları haberimizde!

1 KASIM SEÇİM SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Adnan Menderes'in rekoru kırıldı

Ak Parti, çok partili siyasi dönem içinde 4 kez art arda iktidara gelme rekorunu, yenilenmeye neden olan bir seçim ile rötarlı olarak kırdı.

Ak Parti; Demokrat Parti ve Adnan Menderes'e ait art arda üç kez hükümet kurma rekorunu rötarlı olarak aştı.

Bu tablo, aynı zamanda Ak Parti'nin kurucu lideri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'na siyasi tarihte özel bir yer kazandırdı.

AK parti 316 milletvekili çıkardı

AK Parti 7 Haziran seçimlerine kıyasla, parlamentodaki sandalye sayısını 58 artırarak 258'den 316'ya yükseltti.

7 Haziran'daki genel seçimlerde yüzde 40,87 oy alan AK Parti, oy oranını 8,51 puan artırarak yüzde 49,38'ye çıkardı.

Böylece, AK Parti, milletvekili sayısını 58 artırarak 258'den 316'ya yükseltti. HDP'den 18, MHP'den 36, CHP'den ise 4 milletvekilliği AK Parti'ye geçti.

AK parti Oyunu en çok Iğdır'da artırdı

AK Parti'nin en çok oyunu artırdığı il Iğdır oldu. 7 Haziran'da Iğdır'da % 11,73 oy alan AK Parti, 1 Kasım seçimlerinde oy oranını % 31,42'ye yükseltti.

Iğdır'da oyunu yüzde 21 artıran AK Parti; Şanlıurfa ve Bingöl'de yüzde 18, Erzurum'da yüzde 16, Elazığ ve Gaziantep'te yüzde 14, Aksaray, Bayburt, Bitlis, Karabük, Kayseri ve Kütahya'da ise yüzde 13 oranında oy artışı sağladı.

7 Haziran seçiminde bir milletvekilinin kazanıldığı Diyarbakır'da bu kez Galip Ensarioğlu ile Ebubekir Bal AK Parti'nin milletvekilleri oldu.

ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNİN TAHMİNLERİ TUTMADI

7 Haziran seçimlerinde hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğa erişememesi ülkeyi yeniden sandık başına götürdü. 1 Kasım olarak belirlenen seçim tarihine kadar her araştırma şirketi birkaç tane anket sonucu yayınladı. Ancak araştırma şirketlerinin anket sonuçlarından çok farklı bir sonuç çıktı.

Araştırma şirketlerin 1 Kasım seçim anketlerinde AK Parti için verdikleri rakamlar;

KONDA: 41,5
METROPOLL: 41,4
GEZİCİ: 38,9
SONAR: 38,2

AK Parti'nin İstanbul'da CHP'den aldığı ilçeler

Türkiye, 26. Dönem Parlamentosu'nun üyelerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Oy kullanma işlemi sona erdi. Seçimde 54 milyon 49 bin 940 seçmen, cezaevlerinde kurulan 358 sandıkla birlikte toplam 175 bin 6 sandıkta oy kullandı.

7 Haziran seçimlerinde İstanbul'da CHP'nin çıktığı 3 ilçede, sandıktan bu kez AK Parti çıktı. Açılan sandık yüzdelerine göre AK Parti İstanbul'da Beylikdüzü, Avcılar ve Sarıyer ilçelerini CHP'den aldı.

Erdoğan'dan 1 Kasım mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Kasım seçimlerinin Türkiye ve millet için hayırlı olmasını dileyerek, "Bu demokratik yarışta yer alan tüm partilerimizi, sandığa gidip oy kullanmak suretiyle milli iradenin tecellisini sağlayan tüm vatandaşlarımızı tebrik ediyorum. Tek başına iktidar olan AK Parti'yi, Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nu kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu balkon konuşması yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin seçim zaferinden sonra balkon konuşması gerçekleştirdi. İşte o konuşmadan satırbaşları...

BUGÜNÜN KAZANANI TÜM TÜRKİYE'DİR

Bugünün kazananları yosullardır, kimsesizlerdir, mazlumlardır. Bugün sadece AK Parti'ye gönül verenler değil bütün Türkiye kazanmıştır. 78 milyonu kardeş kılacağız dost kılacağız.

BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZ EMİN OLSUNLAR

Bugün bu seçimde yenilen yoktur. Bu seçimde Türkiye kazanmıştır, milletimiz kazanmıştır, hiç kimse yenilmemiştir, demokrasimiz kazanmıştır. Bütün vatandaşlarımız emin ve müsterih olsunlar. Verdikleri mesaj önümüzdeki 4 yıl da yönetime yansıyacaktır.

TÜRKİYE PRANGALARDAN KURTULMUŞTUR

Türkiye, bu sonuçla birlikte ayaklarına vurulmak istenen prangalardan kurtulmuştur. Türkiye'nin önüne çıkartılmak istenen engelleri aşmıştır ve bundan sonra da aşacağını bir kez daha göstermiştir. Milletin iradesine ipotek koymak isteyenler hak ettikleri cevabı milletten almıştır. Bu zafer, şu veya bu kesimin değil 78 milyonundur.

TÜRKİYE KONUŞTU, DÜNYA DUYDU

Milletimiz istikrar, güven, meselelerine çözüm istediğini açık bir şekilde ortaya koymuştur. Türkiye konuşmuş, milletimiz konuşmuş, dünya duymuştur. Demokrasiden, hukuktan, adaletten, merhametten, şefkatten, sevgiden geriye bir adım gidilmeyecektir. Herkesin hukuku güvence altındadır ve herkesin hukuku, 78 milyon vatandaşımızın hukuku mutlak suretle korunacaktır.

Dünya basında seçim sonuçları

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinin sonuçları uluslararası basında da yankı buldu.


BBC NEWS: ERDOĞAN'IN AK PARTİSİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLMAYI BEKLİYOR

5 ay içinde ikinci kez sandık başına giden Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisi yeniden tek başına iktidar

olmayı bekliyor.


GUARDİAN: ERDOĞAN'IN AK PARTİSİ'NİN TEK BAŞINA İKTİDAR OLMASI TAHMİN EDİLİYOR

Seçimin ilk sonuçları AK Parti'nin yeniden tek başına iktidar olacağını gösteriyor. Sol kanattaki HDP ise yüzde 10 barajını aştı.FİNANCİAL


TİMES: ERDOĞAN ZAFERİN EŞİĞİNDE

Türkiye'nin iktidardaki partisi AK Parti, yeniden parlamentodaki çoğunluğu sağlayacak gibi görünüyor. Açılan sandıkların sayısı yüzde 70'e ulaşırken AK Parti'nin yüzde 50 çoğunlukla 7 Haziran'daki kaybettiği oyları bu defa geri kazandığı anlaşılıyor.


DAİLY MAİL: İKTİDARDAKİ PARTİ ÇOĞUNLUĞU GERİ ALIYOR

Türkiye son yıllardaki en şiddetli günlerle karşı karşıya kalırken bugün yapılan seçimler iktidardaki partinin yeniden çoğunluğu almayı deniyor.

Dünyanın gözü kulağı Türkiye'de


WASHİNGTON POST: SON SONUÇLAR AK PARTİ'NİN KAZANDIĞINI GÖSTERİYOR

Son sonuçlar 10 yıldır iktidar bulunan AK Parti'nin yeniden parlamentodaki çoğunluğu sağlayacağını gösteriyor.


NEW YORK TİMES: İLK SONUÇLAR İKTİDARDAKİ PARTİNİN KAZANDIĞINI GÖSTERİYOR

İlk seçim sonuçları iktidardaki AK Parti'nin sürpriz bir şekilde oylarını artırdığını gösteriyor. TRT'nin verilerine göre oyların yüzde 80'ininden fazlası sayılırken AK Parti'nin yüzde 50'den fazla oy çoğunluğuyla tek başına hükümet kurabileceği belirtiliyor.


WSJ: AKP YENİDEN İKTİDARA DÖNDÜ

Wall Street Journal, AKP'nin büyük bir sürpriz yaparak yeniden ülkeyi tek başına yönetmek için iktidara döndüğünü yazdı. Gazete yazısında AKP'nin yüzde 50'ye yakın oy alarak dört temel noktada avantaj yakaladığını vurguluyor:

Cumhurbaşkanı yetkilerinin artırılmasının önünün açılması,Muhalefet partilerinin önemli ölçüde zayıflatılması,Ekonomiye darbe vuran koalisyon görüşmelerinden kurtulunması,Türkiye'den IŞİD'e karşı daha kararlı duruş bekleyen Batılı müttefiklere karşı Erdoğan'ın daha fazla güç elde etmesi.

Haberde "Sonuçlar, AKP'nin ve Erdoğan'ın verdiği 'Artan güvenlik sorunlarını sadece tek parti iktidarı çözebilir' mesajının 7 Haziran'da partiye sırtını dönen seçmende karşılık bulduğunu gösteriyor" deniyor.


FT: ERDOĞAN'IN TAKTİKSEL BAŞARISI

"Erdoğan zaferin eşiğinde" başlığını kullanan Financial Times gazetesi ise seçimler sonrası ilk sonuçların, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçime gitme taktiğinin başarısını gözler önüne serdiğini yazdı.


EL CEZİRE: TÜRKİYE'NİN İKTİDARDAKİ PARTİSİ ERKEN SEÇİMLERDE LİDERLİĞİ ÖNDE GÖTÜRÜYOR

Türkiye'nin AK Parti'si, büyük arayla liderliği önde götürüyor. Yüzde 70'ten fazla açılan sandık sonuçlarına göre, partinin yüzde 50'nin üzerinde oy aldı.


DER STANDARD: ERDOĞAN'IN AKP'Sİ KAZANDI

Gazete manşetinden verdiği haberine "Erdoğan'ın partisi mutlak çoğunluğu kazandı" başlığını kullandı.


DİE PRESSE: ERDOĞAN'IN KESİN ZAFERİ

Liberal yayınlarıyla dikkat çeken Die Presse Zeitung seçimlerin mutlak galibinin Erdoğan olduğunu yazdı. İktidarı tek başına kazanan AKP'nin oy kaybetmesi beklenirken sürpriz bir çıkışla tekrar yönetime geçtiği belirtildi.


KRONEN ZEİTUNG: SULTAN KAZANDI

AKP için muhafazakar parti ifadesini kullanan gazete Erdoğan için de "Sultan" diye yazdı. Gazete manşetten duyurduğu haberinde "Muhalifler seçimlerde hile iddiasında bulundu. AKP tek başına iktidarı kazandı. Erdoğan arzu ettiği başkanlık sistemi için anayasa değişikliği hayaline biraz daha yaklaştı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim sonuçları - Tıkla öğren
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN