sabah.com.tr

Bahçeli'den sanık uyarısı

22 Mart 2014, Cumartesi
  • Giriş Saati : 22.3.2014 17:06:38
    1. + -
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Bayburt'ta da olduğu gibi bize gösterilen ilgi, zafere yakın olduğumuzun işareti olarak görülmektedir" dedi.
Bahçeli, partisince Bayburt Saatkule Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 30 Mart seçimleri için Türkiye'yi il il, ilçe ilçe gezdiklerini belirterek, "Bayburt'ta da olduğu gibi bize gösterilen ilgi, zafere yakın olduğumuzun işareti olarak görülmektedir" ifadesini kullandı.

Bahçeli, 30 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'nin, bin 394 seçim çevresinde, 25 siyasi partinin katılımıyla gerçekleştirileceğini anımsatarak, seçimlere katılan bütün siyasi partilere, onların adaylarına Milliyetçi Hareket Partisi olarak başarılar dilediklerini söyledi.

Siyasi partiler arasında 45. yıl dönümünü kutlayan Milliyetçi Hareket Partisi'nin, ilkeli, dürüst, köklü ve gelenekli siyaset olarak yıllardır milletin hizmetinde bulunduğunu belirten Bahçeli, şunları söyledi:

"Bu parti mahalli idareler seçimlerini çok önemsemektedir. Milliyetçi Hareket Partisi, mahalli idareler seçimlerine çok farklı bir anlam yüklemektedir. Her 5 yılda yapılan mahalli idareler seçimleri sadece belediye başkanlarını, meclis üyelerini seçmekle kalmayacak, önümüzdeki yıllarda Türkiye siyasetinin netleşmesi, belirlenmesi ve yeni siyasi şekillenmeye fırsat ve imkan tanıyan bir sürecin de başlangıcı olacaktır. Seçimlerin arkasından ilk defa halk tarafından seçilen cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilecek, tarih olarak 28 Ağustos. Onun arkasından en geç 2015 yılında, en geç 12 Haziran'a kadar 25. dönem milletvekilliği genel seçimleri olacaktır, dolayısıyla 3 siyasi olay birbirlerini tamamlayarak, bir doğru üzerinde gelişmesiyle ortaya koyarsak 2015 yılı itibarıyla Türkiye'nin kaderi değişir ve yeni bir siyaset oluşur ve Türkiye'yi o yeni siyaset yönetmeye başlar. Onun için bu seçimleri bütün siyasi partilerimiz önemsemelidir ve bütün siyasi partililerimiz, 18 yaşına gelmiş, ilk defa oy kullanan evlatlarımızı da yanımıza alarak sandığa gitmeliyiz. Sandıkta oylarımızı kullanmalıyız ve oylarımıza da sahip çıkmasını bilmeliyiz."

MHP'nin sandık görevlilerine seslenen Bahçeli, şöyle devam etti:

"Sabahın erken saatinde görev yerinizde olacaksınız. Her kim gelirse gelsin hangi partiden olursa olsun onu güleryüzle karşılayacaksınız. Büyüklerinize çok daha yakın alaka göstereceksiniz. Onlara oy vermeleri gereken hangi sandık ise oraya kadar yol gösterici olacaksınız. Kimseyi kırmayacak, incitmeyeceksiniz. Bazı çevreler gerilim çıkartmak ister. Seçim sandıklarının bulunduğu alanlarda kargaşa yaratmak ister. Onlara hiçbir şart altında karşılık vermeyeceksiniz. Türkiye'nin emniyet gücü vardır ve o güç saygın bir güçtür, gereğini yapabilir. Sizler bunlara bulaşmayacaksınız. Akşama kadar görev orucu tutacaksınız. Yok efendim karnım acıktı, şuraya kadar gideyim, çay içeyim, akşama kadar kahvede takılıp kalayım gibi bir hataya girmeyeceksiniz. Çünkü sandıklar hileli oluyor. Geçmiş dönemlerden gördüğümüz kadarıyla, oy çalmalar oluyor.

Örneğin bir ilköğretim okulunda 30 sandık varsa bu sandıklardan bir tanesinden söz gelimi A partisi 11 oy almış olsun. Eğer sandık başında görevli arkadaşlarımız sandık sayımlarının yapılması ve tutanaklara geçirilmesi sırasında bir ihmalkarlık ortaya koyarlarsa o zaman 11 oyun başına veya sonuna 1 yazmaları halinde 111 oy olur. Bu 111 oy önemli bir farktır. Bundan birkaç sandıkta da yapılmış olsa belediye başkanlığı seçimlerinin 1 oyla kazanılıp 1 oyla kaybedildiği de hepimiz tarafından bilindiğine göre haksız yere belediyeleri kazanan , hile ve çalmaya daha sandıktayken çalışanların belediyedeyken ne yapacaklarını kimse düşünemez. Bu sebepten dolayı bu görevleri ihmal etmememiz gerekiyor. Milliyetçi Hareket Partisi bu seçimlerde adaylarını çok erken belirlemiştir, halkımızla buluşturmuştur. O günlerden itibaren çalışma ortamına sokulmuşlardır. O sebepten gayretlerimiz sizlerin desteğiyle boşa çıkmayacaktır."


BAYBURT'UN TEK MİLLETVEKİLİ ÇIKARTMASI

Bayburt'un göç verdiğini dile getiren Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul'da belki de buradakinin 7 katı Bayburtlu var. Bayburt'taki nüfus azalması, siyasi olarak da etkinliği azaltıyor. Siyaseten 1 milletvekili çıkarmak gibi, hiçbir ilde haksızlık bu kadar olmayacak. Bu birçok yönüyle değerlendirildiğinde haksız bir seçimdir. Bir kişinin seçildiği yerde seçilmesi mümkün olmayanlar o imkanlarıyla o güçleriyle o denedikleri yollarla seçim almış oluyorlar. O sebepten dolayı Milliyetçi Hareket Partisi mecliste bu düzenlemelerin olduğu zaman Türkiye'de nüfusu çok aşağı çekilmiş olan yerlerde bir milletvekilliğine indirgemenin doğru olmadığını, en azından milletvekili sayısı 550 ise 550 milletvekilinin en az nüfusu sahip olan yerlerde 2 milletvekili ile bir düzenleme yapılmasının daha adaletli olacağı düşüncesiyle savunmuşuzdur."


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.