Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trafik sigortasında sabit fiyat tüketiciyi olumsuz etkiler

Trafik sigortalarına getirilmesi planlanan sabit fiyat uygulamasına Brokerleri Derneği Başkanı de karşı çıktı. Gür, uzun zamandır sektörde uygulanmakta olan serbest piyasa ekonomisi şartlarıyla sigortalılara/sigorta ettirenlere sağlanan ‘rekabetçi fiyat ortamının’ devamından yana olduklarını söyledi. Gür, “Sabit Fiyat uygulaması değişikliğine gidilmesi ve kampanya sınırlandırmasının başta sigortalılar olmak üzere, sektörün geneline zarar vereceği görüşündeyiz” dedi.

Giriş Tarihi: 7.5.2020 15:45 Son Güncelleme: 7.5.2020 16:10 ABONE OL
Trafik sigortasında sabit fiyat  tüketiciyi olumsuz etkiler

Selcen Gür, serbest fiyat uygulamasının özellikle tüketicinin menfaatine olduğuna dikkat çekti. Gür, "Bu süreç hepimize, tüketicinin artık her türlü ihtiyacını serbest rekabet ortamında kendi inisiyatifleri ile finansal ve teknolojik gücü doğrultusunda mesafeli satış yöntemleriyle dinamik bir şekilde alabildiğini ve bunun tüketici menfaatine olduğunu açık bir şekilde göstermektedir. Serbest rekabet ortamı, farklılaşan ürün ve fiyatlar nedeniyle tüketiciyi araştırma ve incelemeye sevk etmekte, bu sayede tüketicinin sigortayı öğrenmesi, sigorta bilincini artırması, poliçe içeriğini anlaması, doğru poliçeyi bulması, doğru fiyattan aldığından emin olması için de sağlıklı bir ortam sunmaktadır" diye konuştu.

BU DÖNEMDE TÜKETİCİ İÇİN ÖZEL ÜRÜNLERİ KONUŞMALIYIZ

Gür, içinde bulunulan bu sıkıntılı süreçte, tüketicinin ihtiyacını karşılaması adına tüm branşlarda; özel indirimlerin, kolaylaştırıcı yeni şartların, prim ödemelerinde esnekliğin sağlanabilmesi gibi uygulamaların konuşulması gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti: "Nitekim son dönemde sigorta şirketlerinin de gelişmeleri yakından takip ederek tüketicilere yönelik bir çok aksiyon aldıklarını görmekteyiz. Bu yaklaşımın önemli bir örneği Covid-19 tedavisinin tüm sigorta şirketleri tarafından özel sağlık sigortaları kapsamına alınması ile ortaya konmuştur. İçerisinden geçtiğimiz dönem serbest rekabet ortamında sigorta şirketlerinin tüketici ihtiyaçlarına hızlı refleks gösterebilmelerini sağlamıştır."

OTO BRANŞLARINDA YÜZDE 25 DÜŞÜŞ VAR

COVID 19 salgını öncesinde sigortalanma oranı zorunlu olmasına rağmen sigorta yaptırma oranının trafikte yüzde 80, DASK'ta yüzde 53, diğer branşlarda da yüzde 30'un altında olduğuna dikkat çeken Gür, "Salgın sürecinde oto branşında yüzde 25 seviyesinde küçülme yaşandığı gözleniyor. Bu dönemde sigortalıların poliçe yenilemelerinden vazgeçmesi veya öteleme eğilimlerinin artması nedeniyle sahip oldukları varlıkları sigorta sistemi dışında kalmakta ve riske açık hale gelmektedir. Bu çerçevede serbest piyasa şartlarında oluşan daha ekonomik ürünler tüketicilerin ihtiyacını önemli oranda karşılamaktadır" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Trafik sigortasında sabit fiyat tüketiciyi olumsuz etkiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA