Türkiye'nin en iyi haber sitesi

COVID 19 sonrası hangi poliçelere ilgi artacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını yaşamın ve ekonominin her alanında birçok değişikliklere neden oldu. Hepimiz evlerimizde izole bir hayat yaşarken, ekonomi de bu salgından nasibini aldı. Salgından etkilenen sektörlerden birisi de oldu. Salgın döneminde birçok sigorta branşında satışlar azalırken, bazı branşlarda ise tam tersi talep artışları dikkat çekti. COVID- 19 sonrasında da sigorta sektöründe çok farklı eğilimlerin ve taleplerin ortaya çıkması bekleniyor. Değişen talep ve istekler ise bazı sigorta branşlarının öne çıkmasına neden olacak.

Giriş Tarihi: 14.5.2020 17:10 ABONE OL
COVID 19 sonrası hangi poliçelere ilgi artacak?

Uzmanlar, salgın sonrasında daha çok talep edilecek sigorta poliçeleri arasında iş durması, kar kaybı sigortası, alacak sigortası, sağlık sigortaları, sorumluluk sigortaları, hayat ve siber risk sigortaları, işsizlik sigortaları, kritik hastalıklar sigortası ve organizasyon ve etkinlik iptal sigortalarını gösteriyor.

'ALACAK SİGORTASI' KÜÇÜK İŞLETMELERİN GÜVENCESİ

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, salgından sonra işletmelerin tahsil edemedikleri alacaklarına karşı güvence sağlayan alacak sigortasında ciddi talep artışı olacağını belirterek "Bu sigortaya yönelik hem talep hem de arz önümüzdeki günlerde daha da artacak" dedi.

COVID -19 sonrası sigortacılık sektörü dahil birçok sektörün ürün gamında ve iş yapış şeklinde değişiklikler beklediklerini de belirten Benli, "Salgının pandemi haline dönüşmesi sonucu, bazı ülkelerde salgınla mücadelede sağlık altyapısı yetersiz kaldı. Bu nedenle, sigortalılardan pandeminin de teminat kapsamına alınmasına veya bu tip durumlara yönelik özel poliçeler üretilmesine yönelik taleplerin artacağını düşünüyorum. Ayrıca bu salgından sonra "kritik hastalıklar" sigortasına yönelik talep artışları da olabilir" diye konuştu.

İŞ KAYBINA SİGORTA ÖNLEMİ

NART Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Nart ise salgın bittiğinde öne çıkacak ilk üç sigorta branşını şöyle sıralıyor: "İş durması sigortası, alacak sigortası ve sorumluluk sigortaları." Özellikle iş durması sigortasını çok önemsediğini belirten Nart, "Çünkü Türkiye'de sigortalanma oranı çok düşük. Bu nedenle iş durması sigortasını 1 numara olarak görüyorum. İki numaraya ise alacak sigortasını koyuyorum. Çünkü bu dönemde birçok şirketin alacakların tahsil edilemediği için iflas ettiğini görüyoruz. Bu nedenle alacak sigortaları daha da önem kazanacak. Bunun yanında sorumluluk sigortaları da tabii ki önemli" dedi.

SİBER RİSKLER SİGORTALANACAK

IBS Sigorta ve Brokerlik Genel Müdür Yardımcısı Doğan Zorlu da, salgın sonrasında özellikle siber risk sigortalarının hem bireyler hem de şirketler için önem kazanacağına dikkat çekiyor. Zorlu, öne çıkacak diğer bir branş olarak ise kar kaybı sigortalarını gösteriyor. Zorlu'ya göre salgın bittikten sonra belki de talep artışının en çok olacağı branşlardan birisi organizasyon ve etkinlik iptal sigortaları olacak. Çünkü COVID 19, en çok da organizasyonları, etkinlikleri ve konserleri etkiledi. Zorlu, şunları söyledi: "Salgın hastalıkları da kapsam içine alan hayat sigortaları ise belki de bu dönem sonunda en çok hareketlenen branşlardan biri olacak. Bir diğer alan ise sağlık olacak. Zorlu'ya göre şu anda bile sağlık sigortalarında ciddi bir talep artışı var. Bu artış salgın sonrasında da devam edecek."

ARKADAŞINA GÖNDER
COVID 19 sonrası hangi poliçelere ilgi artacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA