Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’te GAP Eylem Planı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Giriş Tarihi: 3.4.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:52
Siirt’te GAP Eylem Planı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
’te, Güneydoğu Anadolu (GAP) projesi eylem planı bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapıldı.
Siirt Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya, Vali Mustafa Tutulmaz, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, ilçe kaymakamları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı. GAP idaresinin kırsal kalkınma alanındaki imkanlarından Siirt’in faydalandığını ve iyi projelerle verim alındığını belirten Vali Tutulmaz, "Sulama ve barajlarla ilgili GAP İdaresi ile bağlantımız olmadığı için Siirt’te yeterli destek verilmediği şeklinde bir algı var. Bu algının bir sebebi sulama alanında olmayışımız ve yatırımların çoğunlukla ilçelerimize yönelik olmasıdır. Belki bundan sonra bu izlenimi biraz değiştirmek adına belki il merkezi ve diğer ilçelerimize de biraz daha ağırlık verilecek" dedi.
GAP’ın desteğiyle sağlık ve eğitim alanında en iyi desteklenen illerden birinin Siirt olduğunu belirten Tutulmaz, "Ancak sosyo-ekonomik alanda maalesef bölgemizin diğer illeri gibi geri kalmış gözüküyoruz. Bunu aşmamız için her türlü kaynağı kullanmamız lazım" diye konuştu.
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ise yaptığı konuşmasında, projenin başlandığı günden iyi bir vizyonla bugüne kadar geldiğini söyledi. Karahocagil, "Siirt bu konuda biraz şanssız. Çünkü projesinin ciddi ayaklarından faydalanamıyor. Siirt fıstığı, nar ve arıcılıkta oldukça önemli bir yeri var. Siirt’in markalaşmış ürünleri var. Bu tarımsal ürünler konusunda çok ciddi katkılarımız oldu, bundan sonrada olmaya devam edecek. Siirt’i pozitif ayrımcılığa tabi tutuyoruz. Yeter ki iyi projeler üretilsin ve bize sunulsun" şeklinde konuştu. Toplantı sunumla sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siirt’te GAP Eylem Planı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN