Peynir Otu 10 Liradan Piyasada

Giriş Tarihi: 20.5.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 20.5.2015 14:56
Peynir Otu 10 Liradan Piyasada
yöresine ati peynir yapımında kullanılan ve halk dilinde ’Sirik’ denilen doğal peynir otu piyasaya çıktı.
Siirt yöresine özgü taze peynir karışımında kullanılan ve Siirt’in Pervari ilçesi dağlık kesimindeki Çemekare Yaylası’ndan toplanan doğal ot, sabah erken saatlerinde Aydınlar Caddesi üzerinde el arabasında satılmaya başlandı. Pervari’de topladıkları otu şehir merkezinde satarak geçimini sağladığını bildiren Mehmet Himettullah Sevgi, yerel tabirle ’Sirik’ denilen otun peynirle karıştırıldığında hem güzel bir tat, hem de hoş bir koku verdiğinden vatandaşlar tarafından tüketildiğini söyledi.
Kilosu 10 liradan satılan otun yeni piyasaya çıktığından halka biraz pahallı geldiğini aktaran Sevgi, "Önümüzdeki günlerde piyasada daha fazla otun olmasıyla fiyatlar 5 liraya kadar düşebilir. Genellikle yaylada kadınlar tarafından toplanan Sirik otunu ilçede satın alarak Siirt şehir merkezinde demeti 3 lira, kilosu da 10 liradan satıyorum. Bu ot, her yıl bu dönemde yapılan taze peynir karışımında kullanılıyor. Peynire farklı bir lezzet katan doğal ot, bu bölgede hemen herkes tarafından tüketiliyor. Son 2 gün içinde 25-30 kilogram doğal ot sattım" dedi
Sevgi, Pervari Çemekare Yaylası’nda toplanan Sirik otunun, Siirt’in yanı sıra Batman, Bitlis ve Şırnak illerinde de rağbet gördüğünü söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peynir Otu 10 Liradan Piyasada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN