Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın Cinayetleri Masaya Yatırıldı

Giriş Tarihi: 16.6.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Kadın Cinayetleri Masaya Yatırıldı
KAMER Vakfı Şubesi tarafından kadına yönelik şiddet ve kız çocuklarının eğitimine ilişkin sorunların çözümü konulu toplantı yapıldı.
Siirt Baro Başkanı Mehmet Cemal Acar, Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas, KAMER Vakfı üyeleri, muhtarlar ve bazı STK temsilcilerinin katılımıyla Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen toplantı, KAMER Vakfı temsilcisi Sara Turhan’ın kadına yönelik şiddetin ulaştığı boyutu hakkında bilgi vermesiyle başladı. urhan, yaklaşık 18 yıldır kadına karşı devlet ve erkek şiddetiyle mücadele eden KAMER’in, Sabancı Vakfı’nın desteğiyle geçen yıl Siirt ve Batman geneli ’O Köy Bizim Köyümüzdür’ projesiyle toplam 471 köyde çalışama yürüttüklerini söyledi. Köylerde ilçe kaymakamları başta olmak üzere muhtarlar, imamlar ve öğretmen ve jandarmanın yanı sıra tüm bireylerle görüşerek sorunun temeline inmeye çalıştıklarını belirten Turhan, ayrıca kız çocuklarının okullaşması ve eğitim hakkının sağlanması noktasında da ilgili birimlerle yapılan istiarenin olumlu yansıdığını ifade etti.
Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleriyle ilgili olayın hukuki boyutunu anlatan Baro Başkanı Cemal Acar, kadına yönelik şiddetin toplumsal bir sorun olduğunu, toplumsal bir mücadele için kamu kurum sivil toplum örgütleri ve yerel dinamiklerin önemli rol üstlenmesi gerektiğini söyledi.
İslam dininde kadının yeri ve kadına verilen değer hakkında bilgi veren Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas ise, İslam dininin hiçbir şekilde şiddeti tasvip etmediğini, kadın ve erkek haklarının eşit bir şekilde değerlendirdiğini, erkeğin kadın üzerinde hakkı olduğu kadar kadının da erkek üzerinde hakkının bulunduğunu dile getirdi.
Toplantı, soru cevapla sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın Cinayetleri Masaya Yatırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN