Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk’ün ’e Geldiği Güne Özel Bastırılan Sigara Paketi

Giriş Tarihi: 4.7.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
’te bir koleksiyoncu, Mustafa Kemal Atatürk’ün 14 Eylül 1916 tarihinde Siirt’e gelişini hatırlatan, 1981 yılında ‘Siirt’in Şeref Günü’ne özel olarak bastırılan sigara paketi bulunuyor.
Siirt’te esnaflık yapan Abdulcelil Akgün, merak sardığı sigara koleksiyon işine, 15 yıl önce 40 yıllık bir koleksiyoncudan aldığı 500’e yakın çeşit sigarayla başladı. Siirt’te bir dikim atölyesi işleten Akgün, iş yerinin başköşesinde özel bir camekanda muhafaza ettiği sigaraları teşhir ederek koleksiyonu yaşatmaya çalıştığını, bazı sigaralarının geçmişinin 40 yıl hatta bazı sigaraların geçmişinin de 79 yıllık olduğunu aktardı. Yaklaşık 500 çeşit sigara bulundurduğunu dile getiren Akgün, “Koleksiyonda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sigarası, diplomatlar ve parlamenterlere ait kullanılan veya onlara özel olarak bankacılar için bastırılan sigara bulunuyor. Daha çok misafirlerine ikram edilmeleri için parlamenterlere ait bastırılmış, 15 Haziran 1975 yılında uzay üssüne fırlatılan ABD ve SSCB’nin ortaklaşa yürüttüğü ilk uluslararası insanlı uzay projesi olan Apollo Soyuz’un isminin bulunduğu 1971 yılında bastırılan sigarada vardır" dedi.
"14 EYLÜL 1916 YILINDA ATATÜRK İÇİN ÖZEL ŞEREF GÜNÜ SİGARASI BASTIRILDI"
15 yıl önce koleksiyoncudan aldığını ve sigaranın büyük bir kısmının Türkiye bir kısmında yurt dışı markalı ürünler olduğunu dile getiren Akgün, "Ayrıca Atatürk’ün 14 Eylül 1916 yılında Siirt’e yaptığı ziyaretin anısına 1981 yılında o zaman ki sigara fabrikasında özel olarak “14 Eylül Siirt’in Şeref Günü” adlı sigara bastırılmış. 14 Eylül Şeref günü sigarası Türkiye’de mevcut bulunan 2 veya 3 sigaradan biridir. Son dönemde sigara yasakları nedeniyle koleksiyona ilgi azaldı. Kendimde sigara kullanmıyorum ama küçüklüğünden beri koleksiyonlara ilgi duydum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk’ün Siirt’e Geldiği Güne Özel Bastırılan Sigara Paketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN