Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Helvacılar Çarşısı Esnafı Tedirgin

Giriş Tarihi: 28.7.2015 18:48 Güncelleme Tarihi: 29.7.2015 06:39
ekonomisinin kalbi olan Helvacılar, Şeyhler ve Kuyumcular Çarşı esnafı, son günlerde şehir merkezinde yaşanan olaylardan kaygı duyduklarını açıkladı.
Çarşıda uzun yıllar giyim üzerinde esnaflık yapan Mehmet Vahit Gülcan, 6-7 Ekim olaylarıyla başlayan gerginliklerin son bir haftadır yeniden alevlenmesinin başta esnaf olmak üzere halkı tedirgin ettiğini söyledi. Olaylarda fiili anlamda etkilenmemek için erkenden iş yerlerini kapatmak zorunda kaldıklarını aktaran Gülcan, “Çözüm süreciyle son 3 yıldır huzurlu günler yaşıyorduk. Ancak 6-7 Ekim Kobani olaylarıyla ilk kez tanık olduğumuz şiddetli çatışmalar şehri bir yangın yerine çevirmişti. O günleri hatırladıkça büyük korku yaşıyoruz. Kamu düzeni adına hiçbir şey kalmamıştı. Son 1 haftadır yeniden şehir merkezinde ve özellikle Cumhuriyet Caddesi üzerinde eylemler yaşanıyor. Olaylar yüzünden iş yerlerimizi erkenden kapatmak zorunda kalıyoruz. Huzurumuz kalmadı. Zaten okulların tatil olmasından dolayı iş yapamıyorduk, başımıza bu tür şiddet olayları da çıkınca siftah etmeden iş yerlerimizi kapatmak zorunda kalıyoruz. Akşamları iş yerlerimizin yakılacağı korkusuyla sabaha kadar yatamıyoruz" dedi.
Bir gıda esnafı ise, 6-7 Ekim olaylarında işlerinin yakıldığını, ikinci bir kundaklama korkusu yaşadığını belirterek, "İş yerime 6 kilitli bir kepenk taktırdım. Ama hale ikinci bir kundaklama korkusu yaşıyorum. Ancak bu tedirginlik nereye kadar devam edecek. En son çare ’terki sanat’ verip bu memleketi terk edeceğim" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Helvacılar Çarşısı Esnafı Tedirgin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN