Vali Su, Organize Sanayi Bögesi’nde İncelemelerde Bulundu

Giriş Tarihi: 10.3.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Vali Su, Organize Sanayi Bögesi’nde İncelemelerde Bulundu
’ta 2008 yılında kurulan ve atıl vaziyette duran Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) yeniden üretime geçirilmesi için çalışma başlatıldı.
Şırnak Valisi Ali İhsan Su, beraberinde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kazım Zan, Emniyet Müdürü Celal Sel, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vekili Abdulgaffar Ertuş ile Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Cihat Sakın, Şırnak-Cizre karayolu yakınlarındaki Organize Sanayi Bögesi’nde incelemelerde bulundu.
2008 yılında hizmete giren OSB hakkında ilgililerden bilgi alan Vali Su, 17 parselden oluşan bölge içindeki ara yolların yapılması ve parselin alt ve üst yapı çalışmalarının tamamlanması için ilgililere talimat verdi. Bölgeyi yatırımcılar için cazip hale getireceklerini söyleyen Vali Su, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zan’a, her parselin durumunu belirlemek için teknik çalışma yapmasını istedi.
Vali Su, daha sonra OSB’deki tek üretim yeri olan mermer fabrikasını ziyaret ederek, işletmeci Hişyar Osal ile bir süre sohbet etti. Osal ise, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2008’de kurduğu fabrikanın bir süre çalıştıktan sonra kapattığını ancak çözüm süreciyle birlikte 2 yıldır fabrikasında üretime tekrar başladığını söyledi.
Şırnak ve çevresinde çıkarılan mermeri dünyaya tanıtmak ve ihracat yapmak istediklerini anlatan Osal, OSB’ye yeniden ayağa kaldırmak için yol ve alt yapı çalışması yapılmasını istediklerini belirtti. Çözüm sürecinin devam etmesiyle birlikte gidilmeyen dağlarda daha güzel mermer çıkarılabileceğini ifade eden Osal, “Dağlar güvenli olursa bizim taş çıkarma problemimizde bitter. Hem araştırma konusunda, hem de taş çıkarma konusunda, çözümü süreci bize büyük avantaj sağlar. Sadece bize değil yurt içi ve yurt dışından gelecek girişimcileri de bölgeye çekme ihtimalini doğurur. Her girişime, üretime, yatırıma, çözümü süreci ve sürecin gerçekleşmesi büyük bir avantajdır. Bölgenin kalkınmasına etkisi büyük olur” şeklinde konuştu.
Osal ayrıca Irak’a ihracat yapmaya başladıklarını kaydederek, 8 kişinin çalıştığı fabrikada ileri ki zamanda 40 kişinin çalışabileceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Su, Organize Sanayi Bögesi’nde İncelemelerde Bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN