Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kangal Köpekleri Cam Fanusla Korunacak

Giriş Tarihi: 27.5.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 14:19
İl Özel İdaresi’ne ait olan Kangal Irkını Yaşatma, Koruma ve Üretme Merkez’inde bulunan Kangal köpekleri cam fanusla koruma altına alınıyor.
Sivas merkeze 10 km uzaklıkta Merakum tepesinde bulunan Kangal Irkını Yaşatma, Koruma ve Üretme Merkezi’nde hummalı bir çalışma başlatıldı. Kangal köpek ırkını nesiller boyu korumak amacıyla 20 yıldır hizmet veren merkezde yüze yakın Kangal cinsi köpek bulunuyor. 2003 rakımlı yüksek karasal ve soğuk iklimin hakim olduğu merkezde Kangal Köpeği profesyonel olarak yetiştiriliyor.
Kangal Irkının Yaşatma, Koruma ve Üretme Merkezi faaliyetlerini daha profesyonel bir tesiste barınmasını ve daha nitelikli üretim gerçekleşmesi için Sivas Valiliği ve İl Özel İdaresi örnek bir çalışma başlattı. İl Özel İdaresi tarafından yapılan araştırmalar neticesinde hayata geçirilen projeyle beraber Kangal köpekleri cam fanus içerisine yerleştirilecek. Cam fanus içerisine yerleştirilen Kangal köpekleri hem olumsuz hava koşullarından korunacak hem de aynı zamanda konforlu bir mekanda yaşamlarını sürdürecek.
Merkezde yaklaşık bir aydır hummalı bir çalışmanın yürütüldüğünü kaydeden Kangal Çoban Köpeği Irkını Yaşatma, Koruma ve Üretme Merkezi İşletmecisi ve Sorumlusu Uzman Hüseyin Yıldız; “Ciddi bir turist potansiyeli kabul eden bir bölgemiz burası, Sivas’ımızın multikültürel bir marka değeridir. Sivas denilince akla gelen, turistte ilk soru, ilk algı tabi ki markası ozanları ve Kangal köpekleridir. Bununla ilgili de alt yapısını sürekli oluşturduk. Ön bilgi edindik. Tespitler doğrultusunda turist sayısına baktık. Yerli turist sayısının 5 - 7 bin arası, yabancı turistin tahmini 3 bini buraya geliyor. Bu potansiyelin gelip markanın barındığı yerde iyi bir markanın olması gerekiyordu. Birlikte buna hep beraber karar verdik. Şimdi çalışmalar da başladı.” dedi.
KANGALLAR SICAK VE SOĞUKTAN KORUNACAK
Köpek çoban köpeklerinin tamamen cam fanus içerisine alınacağını kaydeden Yıldız, “Hayvanın soğuktan, sıcaktan tahrip olmasına sağlığıyla ilgili tedbirler alınacak. Hayvan içerisinde barındığı zaman suya, kara falan maruz kalmasın diye bir proje başlatıldı. Sağ olsunlar bu projeyi hayata geçirdiler. Kangallarımızın markasına layık bir marka uyumu başlatıldı. Burada hayatlarını idame edecekler, barınacaklar. İhtiyaçlarına göre de doğal ortamlarında gezecekler. Kendilerini bu doğal ortamlarında bulacaklar. Şimşekten, yağmurdan, soğuktan, kardan, tipiden korunduğu gibi kendi ihtiyaçlarını da lazım gördüğümüz kadarını dışarıda sağlayacaklar.” diye konuştu.
DERMATOLOJİK HASTALIKLAR MEYDANA GELMEYECEK
Köpeklerin cam fanus içerisine alınmasıyla iklim şartlarından etkilenmeyeceğini söyleyen Yıldız, “Bütün dünyada olumsuz iklim koşulları başladı. Son on yılda ben kangal köpeklerinin bile tüy dökme, döllenme ve döl alma dönemlerinin değişime uğradığını söyleyebilirim. Dolayısıyla fanus altında ısı kaybı veya ısı artışı olmayacak. Gün içerisinde ne kadar sıcak olursa olsun zaten açılır kapanır bir pencere sistemi var; su sıcağı içeriye sızdırmıyor, soğuğu da içeriden almıyor. Böyle bir çalışma var. Buna mukabil Kangal köpeğinin yaşadığı, barındığı hatlar mutlaka kendi psikolojisini dejenere etmeyecek. Bu psikoloji yaptırımını içeride sağlıklı bir vaziyette alacak. Böyle bir konumlandırma meselesinde Kangal köpeği çok daha başarılı olacak. Yani dışarıdan gelen tahribat ile dinlenmeyecek. Biliyorsunuz Kangal soğuk iklim, yüksek karasal iklim hayvanı; iklim her ne kadar değişirse değişsin ıslak zeminde veya ıslak sağanakta, yağmurda her köpek bundan rahatsız olur. Çünkü gezen bir hayvan, ırksal özelliğine tepki alabilecek bir hayvan türüdür. Özellikle derisinin altında yağ tabaka oranı yüksek olduğu için dökülmeler, parsellenmeler, dermatolojik hastalıklar meydana gelebilir. Bununla buluşmaması için en sağlıklısı burasıdır. Bununla ilgili bizden ön bilgi edindiler. Buna göre çalışmayı başlattılar. Bu marka değerine gösterdikleri bu kaliteli yapıyı Sivas’ta buluşturdular.”ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kangal Köpekleri Cam Fanusla Korunacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN