Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kongre Müzesi’nin Orijinal Resimli Brandası Kaldırılıyor

Giriş Tarihi: 6.7.2015 19:18 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 06:59
Kongre Müzesi’nin Orijinal Resimli Brandası Kaldırılıyor
İl Özel İdaresi tarafından restorasyon çalışması gerçekleştirilen ‘Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nin dış cephesine örtülen müzenin orijinal halinin bulunduğu resimli branda bayramdan sonra kaldırılacak.
4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’nin yapıldığı, günümüzde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren binada iki yıl önce restorasyon çalışmaları başlatıldı. Restorasyon çalışmaları kapsamında müzenin dış cephesi müzenin orijinal resminin bulunduğu branda ile kaplandı. Müzenin iç kısmında restorasyon çalışmaları devam ederken, binanın dış cephesindeki çalışmalar bayramdan sonra tamamlanacak. Müzenin dış cephesine örtülen orijinal resimli branda da çalışmaların tamamlanmasının ardından kaldırılacak.
Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, restorasyonu yapan firmanın yetkililerinden bilgi aldı. Ayhan, “Bayramdan sonra dış cephe tamamen açılacak ve Sivaslılar’ın iki yıldır bakmaktan gözlerinin yorulduğu branda kaldırılacak” dedi.
4 Eylül Kongresi’nin yıl dönümüne restorasyon çalışmalarının yetişeceğini belirten Ayhan, “Binanın hem mekanik hem elektrik hem de restorasyon kısmı etkinliklere yetişecek. Ancak teşhir, tanzim panoların yerleştirilmesi, ışıklandırma, aydınlatma gibi teknik detayların yetişeceğini zannetmiyorum. Dolayısıyla 4 Eylül’de burada dört dörtlük bir program icra edileceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kongre Müzesi’nin Orijinal Resimli Brandası Kaldırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN